Czym jest strefa wellness?

Wellness to zasadzie filozofia prowadząca nas przez zasady zdrowych praktyk, które pomogą zadbać o ciało i duszę. Stosując się do zasad zdrowego odżywiania, wprowadzając aktywność fizyczną oraz zabiegi na twarz i ciało, troszczymy się o swoje samopoczucie i kondycję. Efektem jest osiągnięcie równowagi i harmonii między zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Strefa wellness w domu powinna zatem umożliwić nam osiągnięcie tego stanu poprzez ukojenie ciała i umysłu. Dla każdego oznacza to coś innego. Niektórzy pełnię szczęścia osiągają podczas ćwiczeń fitness i pływania w basenie, jeszcze inni najlepiej relaksują się w saunie lub podczas hydromasażu. Tylko od nas zatem zależy, jak będzie wyglądała nasza domowa strefa SPA. Do wyboru mamy nowoczesną saunę, łaźnię parową, wanny z hydromasażem, jacuzzi, rozbudowany o funkcję masażu panel prysznicowy, a właściciele domów mogą dodatkowo rozważyć basen.

SPA w domu - dla dobrego samopoczucia

SPA to nie tylko urządzenia, ale również klimat relaksu i odprężenia. Warto więc zadbać o odpowiedni aranż wnętrza. Pomieszczeniem przeznaczonym na strefę wellness może stać się większa łazienka bądź pokój kąpielowy. Decydując się na zastosowanie w strefie SPA naturalnych materiałów wykończeniowych, stonowanej kolorystyki i klimatycznego oświetlenia, nabędziemy pewność, że wnętrze będzie harmonijne i idealnie przystosowane do osiągnięcia stanu odprężenia.

Nie zapominajmy o muzyce i aromaterapii, które sprzyjają zbudowaniu nastroju i zrelaksowaniu się. Świece, kadzidełka i biokominki to pożądany element wyposażenia domowego SPA. Idealnym uzupełnieniem staną się masażery do ciała, naturalne kosmetyki, miękkie ręczniki, eleganckie szlafroki, a także meble zwiększające wygodę takie jak leżaki i leżanki.

Jak zaprojektować strefę wellness w domu?

Zanim przejdziemy do kwestii zakupu elementów wyposażenia, warto wspomnieć kilka słów o aranżu nawiązującym do natury. Nie bez powodu salony i hotele oferujące zabiegi SPA, znajdują się w urokliwej zielonej okolicy. Zieleń i bliskość natury uspokaja i odpręża. W domowym SPA efekt bliskości natury możemy uzyskać poprzez zastosowanie w strefie wellness materiałów takich jak drewno egzotyczne i rodzime oraz naturalny kamień lub jego imitacji w postaci płytek ceramicznych. Kwestia zaplanowanych w domowej strefie SPA urządzeń zależy w dużej mierze od metrażu pomieszczenia.

W niewielkiej blokowej łazience nie mamy zbyt wielu możliwości, więc najczęściej użytkowanymi urządzeniami są nowoczesna wanna wolnostojąca, wanna przyścienna, wanna z hydromasażem lub kabina z bogato wyposażonym panelem prysznicowym. Szczęśliwi posiadacze domów natomiast już na etapie projektu mogą zaplanować specjalną przestrzeń do stworzenia osobistej strefy wellness. Idealny będzie duży salon kąpielowy, a jeśli ma to być strefa SPA z prawdziwego zdarzenia, pomieszczenie powinno być naprawdę spore, aby mogło pomieścić wszelkie urządzenia, z których lubimy korzystać.

Sauna w domu

Wbrew pozorom, wydatek na zakup sauny nie oscyluje wokół kosztu zakupu nowego samochodu, a raczej jego naprawy, ponieważ dwuosobowe sauny domowe możemy nabyć już za kilka tysięcy złotych. Wśród tych domowych urządzeń wyróżniamy sauny infrared (na podczerwień), klasyczne suche sauny fińskie i mokre sauny (łaźnie) parowe.

Jeśli pobyt w saunie oznacza dla nas dużą wilgotność dochodzącą do 100% i temperaturę rzędu zaledwie 45-55 °C , wybierzmy łaźnię parową, pamiętajmy tylko o właściwej izolacji pomieszczenia. Jeśli z kolei wolimy niską wilgotność i wysoką temperaturę dochodzącą do nawet 100 °C, zdecydujmy się na klasyczną saunę fińską. Sauna infrared to z kolei urządzenie w pełni elektryczne, które nie wymaga długiego oczekiwania na rozgrzanie. Zasadniczo od razu po uruchomieniu można korzystać z urządzenia.

Domowe jacuzzi

Decydując się na domowe jacuzzi, należy zadbać o wzmocniony strop, ponieważ waga napełnionego wodą urządzenia wraz z użytkownikami to nierzadko kilka ton. Wybierając wielkość urządzenia, uwzględnijmy ilość domowników lub opcjonalnie gości, którzy będą korzystać z jego dobrodziejstw.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na wzornictwo i kształt dostosowane do konkretnego wnętrza. Mamy do wyboru standardowe wolnostojące modele kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne, jednak niezwykle elegancko prezentują się urządzenia do samodzielnej zabudowy i wpuszczane w posadzkę.

Wanna do domowego SPA

Nie zawsze warunki techniczne pozwalają na montaż jacuzzi w domu. Nic straconego, wanna żeliwna, albo akrylowa również może dostarczyć nam ogromnej ilości przyjemnych doznań. Designerska duża wanna wolnostojąca prostokątna, owalna albo wanna przyścienna to świetny dodatek do luksusowej strefy SPA.

Prezencja niczym wprost z luksusowego hotelowego SPA to już duży plus, a w dodatku możemy postawić ją, gdzie tylko chcemy. To zdecydowanie ułatwia aranżację pomieszczenia. Wanna wolnostojąca ustawiona w centralnym miejscu pomieszczenia stanie się niebanalną ozdobą strefy wellness, a wyposażona w hydromasaż zaoferuje relaks, odprężenie i rozluźnienie mięśni po stresującym dniu.

Prysznic - niezbędne wyposażenie strefy SPA

Zapytacie, po co prysznic, skoro w salonie kąpielowym stoi już wanna? Prysznic zdecydowanie się przydaje. Po wyjściu z sauny koniecznie należy spłukać z siebie pot i szybciej jest zrobić to pod prysznicem niż w wannie. Wygodny i reprezentacyjny prysznic walk-in bez brodzika jest łatwy w utrzymaniu czystości i oszczędny, gdyż generuje mniejsze zużycie wody, niż kąpiel w wannie. Do szybkich działań higienicznych prysznic jest wręcz idealny.

A może basen w strefie wellness?

Czy basen to luksus? Nie ma co się oszukiwać, zdecydowanie tak, jednakże jest to luksus na miarę profesjonalnej strefy wellness. Kto nie marzy o takiej formie aktywności w wolnej chwili? O tę formę relaksu trzeba jednak postarać się już na etapie projektu, gdyż uwarunkowania techniczne są sporą trudnością w przeprowadzeniu budowy basenu w już istniejącym budynku.

Budowa basenu rozpoczyna się już na etapie budowy fundamentów. Można również zdecydować się na basen przydomowy i wykonać bezpośrednie przejście z basenu do domowej strefy SPA.

Autor
SPA we własnym domu - jak zaprojektować strefę wellness we wnętrzach?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...