Pobyt w saunie krok po kroku

Seans w saunie zaczynamy od ciepłego natrysku. Po wejściu do drewnianej kabiny, w której panuje zwykle wysoka temperatura i niska wilgotność, najlepiej położyć się na ręczniku, by całe ciało było w jednakowej temperaturze. Im wyższa ławka tym cieplej. Powietrze ogrzewane piecem nagrzewa nasze ciało do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn.

Parowanie wydzielającej się z potem wody, daje naturalny efekt chłodzenia - dzięki temu łatwiej nam znieść wysoką temperaturę. Po minimum 8 a maksimum 15 minutach, bierzemy zimny prysznic lub kąpiel. Schładzanie ciała zimną wodą hartuje i uodparnia nasz organizm.

Seans w saunie to minimum jeden a maksimum trzy takie cykle. W saunie rządzi "prawo sumy 110" tzn. suma wartości temperatury i wilgotności powinna wynosić 110.

Rodzaje saun - suche, mokre i parowe

Sauny zwykło się dzielić na suche, mokre i parowe.

W saunie suchej temperatura osiąga 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba przebywająca w takich warunkach szybko się poci, ale tylko prawdziwi entuzjaści są w stanie znieść takie ekstremalne warunki.

   
fot. Novitek   fot. Saunet   fot. Saunet

W saunie mokrej (fińskiej) warunki są bardziej przyjazne. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm się do niej przyzwyczai - stopniowo podwyższa się ją do 70-85°C. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-40%. Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność i obniżyć temperaturę - polewamy wodą kamienie ułożone w górnej części pieca. Do wody możemy dodać olejek eteryczny.

W Finlandii ten rodzaj sauny jest najbardziej popularny. Sauna parowa różni się od mokrej niższą temperaturą 45-65°C i znacznie wyższą wilgotnością powietrza (45-65%). Aby uzyskać taki poziom wilgotności, niezbędny jest generator pary lub piec kombi. Komfort korzystania z takiej sauny można znacznie podnieść, stosując podczas kąpieli różne zioła, które pod wpływem gorącej pary wodnej wydzielają przyjemny zapach (sauna parowo-ziołowa). Jest to najłagodniejsza z kąpieli - polecana nawet małym dzieciom.