Poza sezonem grzewczym często mamy problem z wilgotnymi ręcznikami. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas suszarka elektryczna, która nie tylko zapewni szybkie suszenie ręczników czy ubrań, ale także znacznie poprawi mikroklimat pomieszczenia. Funkcję suszarki mogą pełnić również odpowiednio dobrane grzejniki oraz akcesoria.

Suszarka elektryczna jest też niezbędna zimą, jeśli w łazience zainstalowano tylko ogrzewanie podłogowe. Funkcję suszarki może pełnić również grzejnik drabinkowy podłączony do c.o., ale wyposażony w grzałkę elektryczną.

Nowoczesne grzałki do grzejników łazienkowych

Nowoczesne grzałki wyróżniają się estetycznym wyglądem i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Temperaturę ustawiamy pokrętłem lub - w zaawansowanych modelach - dotykowo. Niektóre zapaloną diodą lub efektownym pierścieniem świetlnym informują, że są włączone. Przy wyborze sprawdźmy, ile stopni jaki zakres ma regulacja temperatury (np. siedmiostopniowa, w zakresie od 7 do 70°C jest wystarczająca).

Drabinkowy grzejnik Santorini Purmo Grzejnik drabinkowy Stick Instal-Projekt Grzejnik Subway Zehnder
Uniwersalny drabinkowy grzejnik Santorini wyróżnia się efektywnością, trwałością i funkcjonalnością. Dzięki specjalnej technice spawania kolektorów od środka oraz bez użycia lutu, miejsca połączeń elementów poziomych oraz pionowych są niewidoczne, PURMO, od ok. 440 zł Grzejnik drabinkowy Stick z grupy Trendy, którego wyróżnikiem jest kwadratowy przekrój zarówno kolektorów, jak i profili, dzięki czemu cały grzejnik ma zdecydowaną "kanciastą" formę i idealnie dopasowuje się do coraz modniejszej kwadratowej ceramiki i armatury, INSTAL-PROJEKT, od 518 zł Grzejnik Subway charakteryzujący się purystycznym kształtem - poziome okrągłe rurki otoczone ramą, to forma zredukowana do minimum, wysokość od 61,3 do 183,7 cm, szerokość od 45 do 60 cm, ZEHNDER, od 1043 zł

Jeśli decydujemy się na dokupienie grzałki do zainstalowanego grzejnika, upewnijmy się, czy dobrze dobraliśmy jej moc. Najlepiej kierować się przy tym prostą zasadą: moc grzałki nie powinna być większa od mocy grzejnika przy parametrach pracy 75/65/20°C (gdzie 75°C to temperatura zasilania, 65°C - temperatura powrotu, a 20°C to temperatura wewnętrzna w pomieszczeniu).

W przypadku grzałki regulowanej elektronicznie, odpowiedni dobór mocy nie jest tak istotny, ponieważ urządzenie dostosuje swoją pracę do temperatury zadanej przez użytkownika.

Dodatkowe akcesoria do grzejników łazienkowych

Większość producentów oferuje opcję wyposażenia grzejnika w pasujące do niego akcesoria - uchwyty na ręczniki, wieszaki, półki, relingi. Możemy wybrać ich tyle, ile potrzebujemy oraz ile pomieści nasz grzejnik. Zawsze też możemy je zdemontować. Dodatkowe wyposażenie to również maskownice do przyłączy (przeznaczone do konkretnych modeli grzejników), a także głowice termostatyczne i grzałki.

Grzejnik drabinkowy Code Instal-Projekt Kalmar Soho Grzejnik Orta Kalmar
Grzejnik drabinkowy Code z grupy Trendy z naprzemiennie ułożonymi profilami - prostopadle i równolegle do siebie, podkreślającymi jego przestrzenną formę. Dzięki temu zabiegowi konstrukcyjnemu, trójwymiarową budowę modelu CODE cechuje wrażenie dynamiki i głębi. Dostępny w dwunastu rozmiarach, INSTAL-PROJEKT, od 460 zł Kalmar Soho - seria ekskluzywnych grzejników o awangardowym wzornictiwe, łączącym prostotę z elegancją i wysoką wydajnością grzewczą. Dostępne wersje pionowe i poziome w różnych kolorach, projekt: Roberto i Ludvica Palomba, KALMAR, od 2560 zł Grzejnik Orta to wyjątkowa konstrukcja, której finalny wygląd może zaprojektować użytkownik. Płyta czołowa grzejnika jest wykonana z wielu mniejszych aluminiowych płytek, których rozmiary, umiejscowienie, kolor i rodzaj wykończenia można określić składając zamówienie, KALMAR, od 2810 zł

Akcesoria niewątpliwie podnoszą walory praktyczne urządzenia, ale również - dość znacznie - jego cenę. Uchwyty czy relingi są zwykle bardzo solidnie i estetycznie wykonane ze szlachetnych materiałów, takich jak stal lub szkło hartowane. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają te malowane na kolor grzejnika. Na ich kupno nie musimy się decydować od razu, ale uwaga: nie ma gwarancji, że później dostaniemy te dopasowane do naszego grzejnika.

Zanim kupisz

  • Wybierz rozmiar grzejnika, kierując się potrzebną mocą, ale także wielkością pomieszczenia - według normy bezpieczeństwa, grzejnik z grzałką należy montować w odległości co najmniej 60 cm od obrysu wanny, natrysku lub umywalki.