Dlaczego lubimy pobyt w saunie?

Kąpiel parowa to czysta przyjemność, korzystamy więc z niej coraz częściej. Powoli zadomawia się w przestrzeni łazienkowej, a że ma zbawienne działanie na naszą kondycję - łączy przyjemne z pożytecznym. Nie da się zaprzeczyć, że poprawia odporność, oczyszcza organizm z toksyn i przynosi ulgę obolałym stawom i napiętym mięśniom. Ale to nie koniec zalet, bo przyspiesza także metabolizm, pobudza układ krążenia i oczyszcza organizm poprzez skórę. Dla wielu z nas wielkim atutem kąpieli w gorącym powietrzu jest oczywiście to, że bezpośrednio po wysiłku pobudza spalanie kalorii, a oprócz tego świetnie przygotowuje skórę do zabiegów pielęgnacyjnych.

Budowa sauny suchej i łaźni parowej

Tradycyjna sauna to pomieszczenie z drewna z umieszczonym wewnątrz piecem pozwalającym uzyskać saunę suchą lub mokrą dzięki parze powstającej przez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Natomiast łaźnia parowa to pomieszczenie najczęściej wykończone ceramiką, z agregatem parowym znajdującym się na zewnątrz, wdmuchującym parę do środka. Choć rozwiązania te są nadal praktykowane, dziś wszystko to może zastąpić jedna nowoczesna kabina. Nie jest tania - jej cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zapewnia jednak niemal wszystkie rodzaje kąpieli w gorącym powietrzu. Dzięki generatorowi pary możemy nawet zażywać relaksu w oparach ziół czy olejków eterycznych.

Drewniana sauna z piecem sterującym wilgotnością powietrza Domowa łaźnia o wymiarach 4×3 m dla 6 osób, z przestronnymi siedziskami, wykończona mozaiką szklaną W łaźni parowej niezbędny jest drewniany ceber
Drewniana sauna z piecem sterującym wilgotnością powietrza (fot. Novitek) Domowa łaźnia o wymiarach 4×3 m dla 6 osób, z przestronnymi siedziskami, wykończona mozaiką szklaną, robi imponujące wrażenie (fot. Saunet) W łaźni parowej niezbędny jest drewniany ceber (fot. Wandex)

Kabina sauny powietrzem wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Niezbyt dużą łazienkę można wyposażyć w model jedno- lub dwuosobowy. Zadaszona kabina z wytwornicą pary lub z promiennikami podczerwieni może zajmować jeden metr kwadratowy, choć optymalne wymiary kabiny - 2x2x2 m - umożliwiają swobodne wyciągnięcie się na ławce (podczas seansu wskazana jest pozycja horyzontalna, która pozwala utrzymać całe ciało w temperaturze na tym samym poziomie). Kabinę możemy wybierać wśród gotowych modeli lub zamówić pod wymiar, co pozwoli wykorzystać wnęki czy przestrzeń pod skosami.

Kiedy myśleć o budowie sauny w łazience?

O saunie w łazience należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, bo warto umieścić w jej pobliżu natrysk ze słuchawką ręczną (wszak pomiędzy seansami ciało schładzamy w kierunku od stóp do głowy, a nie odwrotnie), miejsce do nacierania ciała lodem i leżanki umożliwiające wypoczynek między kąpielami parowymi.

Zwróćmy uwagę, jakie wyposażenie oferuje nam producent. Zwykle obejmuje ono takie elementy jak: sterownik zewnętrzny z pilotem, oświetlenie dekoracyjne, instalację audio czy ceber z czerpakiem.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Novitek