Projektanci nowoczesnych pralek starają się też dostosować je jak najlepiej do różnych, często specyficznych, potrzeb - matek niemowląt, alergików, posiadaczy zwierząt czy prezesów zarządu (programy przeznaczone do prania koszul bez ich gniecenia).
Pralka oszczędzająca prąd i wodę
Wszystkie domowe sprzęty stają się z roku na rok coraz bardziej energooszczędne. Świadczą o tym przyznawane im klasy energetyczne. Niegdyś w polskich domach królowały te, którym przyznalibyśmy obecnie nędzne D. Obecnie coraz więcej jest pralek, dla których nie wystarcza wysokie A. Zużycie energii powinno być podane na etykiecie energetycznej w kWh/cykl prania bawełny w temperaturze 60°C i waha się od 0.76 kWh/cykl do 1.7 kWh/cykl prania.
Wybieramy pralkę, warto więc zwrócić uwagę, ile wody zużyje ona na cykl prania. To ważne, bo rozpiętość jest duża - od 38 do ponad 70l! Niezależnie od tego, czy naszej pralce towarzyszy suszarka, czy też pranie suszymy w konwencjonalny sposób, sprawdźmy, jaką skuteczność wirowania ma wybrane urządzenie. W sprzedaży są pralki o prędkości wirowania od 800 do ponad 2000 obrotów na minutę. Im szybciej obraca się bęben, tym suchsze są wyjmowane z niego rzeczy i mniej czasu potrzeba, by doschły.
Dobrze dopasowane pralki
Pralki mogą mieć od kilku do kilkudziesięciu programów. W zasadzie każda wyposażona jest w programy do prania bielizny bawełnianej w wysokiej temperaturze, prania wstępnego, prania rzeczy białych i kolorowych w temp 40-50 stopni. Do tego kilka wariantów płukania.
Bardziej skomplikowane urządzenia potrafią w optymalnym czasie, temperaturze i obrotach bębna uprać delikatne materiały - wełnę czy jedwab, w kilkanaście minut rozprawić się z ubraniem gimnastycznym dziecka, odświeżyć kurtkę czy żakiet. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w programy prania parowego, dzięki którym można bez obaw wrzucić do pralki drogą puchową kurtkę narciarską.
Specyfiką tych programów jest dostosowanie wszystkich parametrów do danej tkaniny lub stopnia zabrudzenia rzeczy. Nad prawidłowym przebiegiem takich programów czuwa często kilka sensorów - czystości wody, wagi i wyważenia wsadu, ilości detergentów. Dzięki takim elektronicznym elementom nawet bardzo dobrze wyposażone przez producentów pralki są proste w obsłudze.
Są tacy, którzy wiecznie narzekają - na proszki, które nie dopierają i pralki, które brudzą i na dodatek "kradną" skarpetki. Jedno jest pewne - nie są to posiadacze nowoczesnych modeli pralek, szybkich suszarek i wygodnych desek do prasowania. W nowoczesnym domowym maglu nie ma na co narzekać. Decyzję o tym jaką pralkę kupić każdy podejmuje sam.
Zanim kupisz pralkę:
- Sprawdź na etykiecie energetycznej parametry urządzenia - pobór energii, wody i skuteczność wirowania. Najlepsze urządzenia mają klasy A++ i A+++
- Ładowność pralek wynosi od 4 do 10 kg suchego prania. W suszarkach mieści się 2,5-4 kg mokrej bielizny.