Wybierając pralkę, poza jej gabarytami i ceną, przede wszystkim bierzemy pod uwagę jej pojemność - czyli wagę rzeczy, które możemy w niej uprać podczas jednego cyklu. Tym parametrem pralki mocno się różnią. Dla tych ładowanych od przodu standardem wciąż jest 5 kg (choć na rynku są i takie, w których zmieści się nawet 8-9 kg prania). Niegdyś pralki ładowane od góry ustępowały im ładownością. Obecnie większość nowoczesnych modeli upierze 5-5,5 kg bielizny. Pamiętajmy jednak, że mowa o wadze ubrań suchych!
Kupując pralkę, zwróćmy uwagę na liczbę i rodzaj jej programów. Choć urządzenia te coraz częściej są sterowane elektronicznie i wiele parametrów można dopasowywać do potrzeb chwili, to jednak programy pozwalają najlepiej dostosować warunki prania do rodzaju tkanin. Dlatego najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone - np. bawełna, tkaniny syntetyczne, jedwab - lub sposobem prania, np. pranie ręczne lub wstępne. Programy te mają zwykle ustaloną temperaturę wody, czas prania i liczbę obrotów bębna podczas wirowania - tak by tkaniny wyszły z tej kąpieli czyste i niezniszczone.
Są urządzenia, które poza standardowymi programami mają też dodatkowe - np. czyszczenia przy użyciu gorącej pary wodnej albo prania bez zagnieceń, dzięki któremu łatwiej będzie uprasować koszule albo bluzki. W większości modeli pralek dobór wody do ilości załadunku odbywa się przez włączenie przycisku: ½ wsadu.
W oszczędnych i funkcjonalnych, droższych modelach dobór zarówno ilości wody, jak i detergentu jest automatycznie dopasowywany do wagi wsadu i rodzaju tkanin. Dzięki temu pranie jest bardziej ekonomiczne, a bielizna lepiej wypłukana z resztek proszku. Jeśli jednak mamy małe dzieci, albo cierpimy na alergie, wybierzmy pralkę z funkcją dodatkowego płukania. Im większa liczba obrotów bębna podczas wirowania, tym suchsze pranie.
Dobrze odwirowują pranie pralki o prędkości 1000 obrotów na minutę, ale niektóre modele oferują nawet ponad 2000 obrotów. W najprostszych modelach pralek prędkość wirowania wynosi 800 obrotów. Istotnym parametrem jest też regulacja prędkości wirowania - płynna lub skokowa.
Zanim kupisz
- Sprawdź, czy pralka ma możliwość całkowitego wyłączenia wirowania, ta funkcja przyda się, jeśli chcemy prać wełniane swetry albo puchowe kurtki.
- Zwróć uwagę na umieszczoną na pralce informację dotyczącą jej klasy energetycznej. Najoszczędniejsze są pralki w klasie A+, najmniej oszczędne - w klasie C . Są też klasy prania i wirowania. Wszystkie podaje się w przedziale od A do G, gdzie litera A oznacza najlepsze wyniki prania lub wirowania, a G - najsłabsze.