Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom lub osobom niepełnosprawnym w łazience wymaga przemyślanych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o łatwym dostępie do łazienki.

Obowiązkowy gadżet w łazience niepełnosprawnego

Do obowiązkowego wyposażenia łazienki "specjalnego przeznaczenia" należą uchwyty naścienne. Przy sedesie trzeba je zamontować na wysokości 65-75 cm, by umożliwiały wstawanie i siadanie. Przy prysznicu sprawdzają się pionowe poręcze długości od 30 do 60 cm, przymocowane tak, by ich środek znajdował się 100-125 cm od podłogi.

Kąpiel osoby niepełnosprawnej - jak ją ułatwić?

Amatorom kąpieli w wannie zaleca się ustawienie przy niej stabilnego podestu równego jej wysokości lub wpuszczenie nieco wanny w podłogę. Do kabiny prysznicowej warto wstawić składane krzesełko. Szykując łazienkę dla osób poruszających się na wózku trzeba pamiętać o zainstalowaniu szerszych drzwi.

Przygotowanie sedesu dla niepełnosprawnych

Nie bez znaczenia jest wysokość, na jakiej znajdzie się sedes. Jego krawędź powinna być oddalona od ściany o ok. 70-75 cm, co umożliwi ustawienie wózka równolegle do jego boku. Ważna jest jego wysokość - jeżeli będzie to 50-52 cm, niepełnosprawny będzie mógł opierać stopy o podłogę.

Jak najbliżej sedesu montujemy umywalkę, najlepiej prostą, nie mniejszą niż 60x45 cm. Jej górna krawędź powinna znaleźć się na wys. 80-85 cm, dolna nie niżej niż 67 cm od podłogi - dzięki takiemu jej usytuowaniu wystarczy miejsca na wózek. W każdej łazience, nie tylko tej z której korzystają dzieci lub seniorzy, podłogę warto wyłożyć płytkami antypoślizgowymi albo specjalnym gresem.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Archiwum