Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom lub osobom niepełnosprawnym w łazience wymaga przemyślanych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o łatwym dostępie do łazienki.

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych

Zaprojektowanie przestrzeni dla osoby na wózku inwalidzkim może okazać się nie lada wyzwaniem! Oprócz znajomości przepisów, należy wykazać się maksymalną wyobraźnią i empatią - tak by ułatwić niepełnosprawnym codzienne korzystanie z toalety. Osoba poruszająca się na wózku potrzebuje o wiele więcej przestrzeni do swobodnego przemieszczania się. Bez obaw! Przy odrobinie sprytu przestrzeń sanitarną dla niepełnosprawnych można zaaranżować także w małej łazience w bloku.

Grafika przygotowana przez markę Cersanit.

Obowiązkowy gadżet w łazience niepełnosprawnego - uchwyty naścienne

Do obowiązkowego wyposażenia łazienki "specjalnego przeznaczenia" należą uchwyty naścienne. Przy sedesie trzeba je zamontować na wysokości 65-75 cm, by umożliwiały wstawanie i siadanie. Przy prysznicu sprawdzają się pionowe poręcze długości od 30 do 60 cm, przymocowane tak, by ich środek znajdował się 100-125 cm od podłogi.

Wanna czy prysznic? Montaż drzwi, kontaktów i oświetlenie

Amatorom kąpieli w wannie zaleca się ustawienie przy niej stabilnego podestu równego jej wysokości lub wpuszczenie nieco wanny w podłogę. Do kabiny prysznicowej warto wstawić składane krzesełko. Szykując łazienkę dla osób poruszających się na wózku trzeba pamiętać o zainstalowaniu szerszych drzwi. Nie powinny być węższe niż 90 cm. Pamiętajmy również, że drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. Klamkę montujemy na wysokości 80-120 cm.

Istotnym elementem wyposażenia są również kontakty, które umieszczone powinny zostać na wysokości rąk osoby poruszającej się na wózku. Dodatkowym ułatwieniem może być także inteligentne oświetlenie z czujnikiem ruchu. Wtedy światło zapali się za każdym razem, gdy jakakolwiek osoba przekroczy próg łazienki.

Przygotowanie sedesu dla niepełnosprawnych

Nie bez znaczenia jest wysokość, na jakiej znajdzie się sedes. Jego krawędź powinna być oddalona od ściany o ok. 70-75 cm, co umożliwi ustawienie wózka równolegle do jego boku. Ważna jest jego wysokość - jeżeli będzie to 50-52 cm, niepełnosprawny będzie mógł opierać stopy o podłogę.

Jak najbliżej sedesu montujemy umywalkę, najlepiej prostą, nie mniejszą niż 60x45 cm. Jej górna krawędź powinna znaleźć się na wys. 80-85 cm, dolna nie niżej niż 67 cm od podłogi - dzięki takiemu jej usytuowaniu wystarczy miejsca na wózek. W każdej łazience, nie tylko tej z której korzystają dzieci lub seniorzy, podłogę warto wyłożyć płytkami antypoślizgowymi albo specjalnym gresem.

O tym jak urządzić łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych marka Koło przygotowała krótki videoporadnik.