Kupując zarówno brodzik, jak i wannę, trzeba się zastanowić, jaki wybrać materiał. Najpowszechniejszy i najtańszy akryl? A może emaliowaną stal, zdolną wytrzymać nawet najgorsze traktowanie ze strony użytkownika? Do wyboru jest też mniej popularna, choć piękna ceramika, a nawet kompozyty i drewno. Decyzja zazwyczaj zależy od praktycznych zalet konkretnego rozwiązania i zasobności portfela klienta.
Wanny akrylowe są bardziej popularne
Najbardziej rozpowszechnionym tworzywem, z którego powstają wanny i brodziki, jest akryl. Co to takiego? To metakrylan metylu, który wręcz zrewolucjonizował oblicze łazienki. Daje się swobodnie kształtować, dlatego wykonane z niego przedmioty mogą przybierać najbardziej wymyślne formy.
Akryl jest też gładki i stosunkowo ciepły w dotyku, miękko wyprofilowane krawędzie i zagięcia wpływają korzystnie na komfort korzystania z wanny czy brodzika. Akryl można też dowolnie barwić, w sklepie nie będziemy więc mieć raczej problemu z kupnem kolorowego akrylowego wyposażenia. Akryl jest także lekki - to ważne, gdy urządzamy łazienkę samodzielnie.
Akrylowy brodzik bez trudu wniesiemy do domu sami, a wannę - z niewielką pomocą znajomych (taka o przeciętnych wymiarach waży 20-30 kg). Jedyny większy problem z akrylowym brodzikiem, a przede wszystkim wanną, to stabilizacja. Rozsądnie jest więc kupować od razu sprzęt z właściwym stelażem.
Jeśli wanna lub głęboki brodzik nie są przeznaczone do wpuszczania w podłogę, należy pamiętać o kupnie odpowiedniej obudowy. Wybierając się więc do sklepu, musimy się liczyć z koniecznością nabycia nie jedynie brodzika lub wanny, ale i reszty elementów kompletu.
Zalety wanien stalowych
Wydaje się, że jedynym materiałem, który na polu wyposażenia łazienki może skutecznie konkurować z akrylem, jest stal emaliowana. Stal to materiał wypróbowany, zanim nadeszła era akrylu, był najbardziej popularny.
Wanny stalowe mają wiele zalet, jedną z nich jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także odbarwienia i działanie silnych środków czyszczących.
Emalia nie matowieje tak szybko jak akryl. Nie musimy się też martwić, że jeśli kapnie nam na emaliowaną wannę czy brodzik czerwony lakier do paznokci, to ślad zostanie (jeden z wytwórców stalowych emaliowanych wanien i brodzików przekonuje klientów do kupna produktów takim właśnie testem).
Emalia pokrywająca stal może być w najróżniejszych kolorach - jeśli nie znajdziemy w sklepach np. amarantowej wanny, to tylko dlatego, że nie opłaca się produkować wyposażenia do łazienki w takich niezwykłych barwach.
Najczęściej jednak renomowani producenci przyjmują niestandardowe zamówienia dotyczące koloru. Na pierwszy rzut oka stalowa wanna lub brodzik nie różnią się od akrylowego - gładka lekko połyskująca powierzchnia, antypoślizgowe dno (zwykle z wypukłym wzorem), wybór akcesoriów łazienkowych w postaci zagłówków i podłokietników z pianki czy chromowanych uchwytów.
O tym, że wanna lub brodzik wykonane są ze stali, przekonuje nas zwykle dopiero dotyk - stal jest chłodniejsza od akrylu, przez co wiele osób uważa ją za mniej komfortową. Niektórym nie odpowiada też to, że stalowe wanny są głośne, jednak łatwo można zadbać o dobre wygłuszenie jej skorupy - wystarczy obłożenie styropianem, który dodatkowo sprawi, że woda w stalowej wannie będzie długo zachowywała temperaturę (doskonale trzyma ciepło żeliwo, jednak żeliwne wanny na naszym rynku proponuje dziś niewielu producentów).
Zalety wanien i brodzików kompozytowych
Materiałem nie tak popularnym, jak akryl i stal, ale robiącym wielką karierę, jest kompozyt. Piękny, naturalnie wyglądający, dostępny w wielu kolorach. Odporny na zarysowania, choć nie do końca na odbarwienia. Kompozytowe brodziki i (rzadziej) wanny są dostępne na polskim rynku, jednak ich oferta nie jest szczególnie urozmaicona ze względu na wysokie ceny.
Mniejsza powszechność kompozytu wiąże się też z kłopotliwym i kosztownym transportem - wyposażenie z tego materiału jest naprawdę ciężkie, wanna o przeciętnych wymiarach waży ok. 200 kg (dla porównania, podobnej wielkości wanna żeliwna jest prawie o połowę lżejsza).
Zanim kupisz wannę zwróć uwagę na:
- Policz koszty kompletnej wanny lub kabiny prysznicowej - nie zapomnij o odpływie, stelażu czy obudowie, które znacznie wpłyną na cenę wyposażenia;
- Decydując się na popularny akryl, weź pod uwagę grubość ścianki wanny albo brodzika (im grubsza, tym lepsza) oraz to, czy zastosowano wzmocnienie skorupy (żywicą epoksydową, włóknem szklanym, bądź laminatem);
- Zwróć uwagę na bezpieczeństwo - wanny i brodziki mają opcjonalnie lub standardowo dno antypoślizgowe, mogą też być pokryte powłoką antybakteryjną.