Dawniej królowało żeliwo, jednak od lat palmę pierwszeństwa wśród tworzyw, z których wykonuje się wanny, dzierży akryl. Podpowiadamy, z jakiego materiału wybrać wannę do łazienki.

Jego niewątpliwą zaletą jest plastyczność - można uformować z niego nieckę o dowolnym, nawet bardzo fantazyjnym kształcie. Na dodatek jest wytrzymały, ciepły w dotyku i lekki (wykonana z akrylu wanna waży kilkanaście kilogramów).

Stalowa, sześciokątna wanna Nuvola - Kladewei Akrylowa wanna Free Line WAL(P) ER - Sanplast
Nuvola, Kladewei. Stalowa, sześciokątna, wymiary 254 (wewnątrz 210)x80 cm, głębokość 44 cm, pojemność 197 l. Cena 3394 zł Studio Star, Kaldewei. Stalowa, asymetryczna, wymiary 170x90 cm, głębokość 43 cm, pojemność 168 l, zintegrowane podłokietniki, sprzedawana z nośnikiem do zabudowy. Cena 5795 zł Free Line WAL(P) ER, Sanplast. Akrylowa, asymetryczna, wymiary 160x90 cm, głębokość 45 cm, pojemność 213 l, dostępna z jednym z 9 systemów hydromasażu. Cena od 1005 do 9701 zł

Myliłby się jednak ten, kto sądzi, iż żeliwo odeszło w zapomnienie. Nadal produkuje się z niego wanny, zarówno te o bardzo współczesnym, jak i stylizowanym wzornictwie. Najczęściej jednak prostokątne. Żeliwne wanny są wyjątkowo trwałe. Mają też jeszcze jeden ogromny atut - wyjątkowo długo trzymają ciepło, świetnie nadają się do długich, relaksujących kąpieli. Są też wady - spory ciężar wanien (od 80 do ponad 100 kg) i ich dość wysoka cena.

Trzecim graczem na rynku jest stal. Najczęściej emaliowana, choć designerskie wanny bywają ochronnej powłoki pozbawione, co nadaje im surowy, industrialny wygląd. Typowa wanna stalowa jest prostokątna, choć i od tej reguły zdarzają się odstępstwa, bo kupić można też asymetryczne lub owalne.

 Akrylowa, symetryczna wanna Supreme - Excellent. Akrylowa, asymetryczna wanna Pasja - Sanitec Koło. Akrylowa, symetryczna wanna Avantgarde WS-lx-AVII/EX - Sanplast
Supreme, Excellent. Akrylowa, symetryczna, wymiary 150x150 cm, głębokość 42 cm, pojemność 233 l, sprzedawana w komplecie z nóżkami. Cena 1599 zł Pasja, Sanitec Koło. Akrylowa, asymetryczna, wymiary 160x80 cm, głębokość 42 cm, pojemność 175 l, sprzedawana w komplecie z nogami. Cena 970 zł Avantgarde WS-lx-AVII/EX, Sanplast. Akrylowa, symetryczna, sprzedawana z zagłówkiem żelowym. Cena 3549 zł

Raczej nie spotyka się ich w wersji wolno stojącej, bo stal szybko oddaje ciepło, a poza tym hałasuje podczas nalewania wody, ociepla się ją więc i wygłusza styropianem. Jeśli marzy nam się wanna inna niż wszystkie, do wyboru mamy bardziej niszowe tworzywa, takie jak drewno, marmur, ceramika albo szkło.
Nie zapominajmy przy tym, że łazienka powinna być nie tylko designerska, ale również funkcjonalna!