Najważniejsze, by wanna była wygodna, a to znaczy dopasowana do naszej postury. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie w kąpieli, musimy mieć stabilne oparcie dla pleców i stóp. Trudno o relaks, gdy obawiamy się ześliznąć, albo gdy nie możemy swobodnie wyciągnąć się w wodzie.

Typowe wanny prostokątne mają 160-170 cm długości i 70 cm szerokości. Dla szczupłej osoby o przeciętnym wzroście powinno wystarczyć. Ale w sklepach są także modele znacznie szersze - do 90 cm, i dłuższe - do 220 cm.

Wanna symetryczna, akrylowa Encuentro - Sealskin Coram Poland Wanna symetryczna, akrylowa Serenada - Sanitec Koło Wanna asymetryczna, akrylowa Clarissa - Sanitec Koło
Encuentro, Sealskin Coram Poland. Akrylowa, asymetryczna, wymiary 170x130 cm, głębokość 45 cm, pojemność 200 l, do kompletowania z meblowymi obudowami z MDF. Cena 3999 zł Serenada, Sanitec Koło. Akrylowa, symetryczna, wymiary 145x145 cm, głębokość 41 cm, pojemność 230 l, sprzedawana w komplecie z nogami. Cena 1764 zł Clarissa, Sanitec Koło. Akrylowa, asymetryczna, wymiary 160x100 cm, głębokość 45 cm, pojemność 230 l, sprzedawana w komplecie z nogami. Cena 2231 zł

Jeśli chcemy mieć pewność, że wanna do nas pasuje, jest sprawdzona metoda: trzeba ją przymierzyć, czyli jeszcze w sklepie wejść do niej i wygodnie się ułożyć. Jest to tym bardziej zasadne, że wanny bywają rozmaicie profilowane i nie każda będzie nam odpowiadać.

Warto przy okazji pomyśleć, czy nie przydadzą się dodatkowe akcesoria, takie jak podgłówek czy uchwyty ułatwiające wychodzenie z kąpieli. Często można je zamówić w komplecie z wanną - dopasowane kolorystycznie i stylistycznie.

Jeżeli potrzebujemy wanny o dużej niecce, ale brakuje nam miejsca w łazience, wybierajmy spośród modeli narożnych asymetrycznych. Mają jeden bok dłuższy i jeden krótszy, a nieckę umieszczoną po przekątnej. Dzięki temu wanna nie zajmują tak dużo miejsca w pomieszczeniu, a łazienka pozostaje funkcjonalna. W dużych łazienkach okazale prezentują się wanny wolnostojące (jedno- albo dwuosobowe) oraz wbudowane w posadzkę lub w specjalnie skonstruowany podest.