Dzięki nowoczesnym farbom, odpornym na specyficzne łazienkowe warunki, ściany przez długi czas będą wyglądać atrakcyjnie.

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem. Jest w niej sporo wilgoci unoszącej się powietrzu w postaci pary wodnej. Dlatego zwykłe farby emulsyjne nie sprawdzają się w takich pomieszczeniach i mogą być dobrym podłożem dla rozwoju grzybów i pleśni.

Farba lateksowa Platinium Plus 4200 Kitchen&Bath - PARA PAINTS Farba akrylowa Optiva Primer - TIKKURILA Farba akrylowa Designer Primer - BECKERS
Farba lateksowa Platinium Plus 4200 Kitchen&Bath, bezzapachowa. PARA PAINTS, cena 56,90 zł/l. Farba akrylowa Optiva Primer - do gruntowania ścian przed malowaniem, także do pomieszczeń mokrych. TIKKURILA, cena 81,81 zł/2,7 l. Farba akrylowa Designer Primer, do gruntowania ścian przed malowaniem, także do pomieszczeń mokrych. BECKERS, cena od 26,90 zł/3 litry.

Jeśli zdecydujemy się na malowanie zwykłą emulsją, musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie ściany mogą być miejscowo zawilgocone. Na takich powierzchniach farba szybko popęka i zacznie się łuszczyć. Dlatego do malowania łazienek i kuchni (tam do wilgoci dochodzi jeszcze tłuszcz i zabrudzenia) przeznaczone są specjalne emulsje. Ich zasadniczą zaletą jest odporność na działanie pary wodnej - nie dopuszczają jej do wnętrza ściany. Dodatkowo mają też domieszki substancji utrudniających rozwój grzybów i pleśni.

Takie emulsje są bardzo odporne na szorowanie za pomocą detergentów - dzięki czemu nawet po wielokrotnym myciu ściany nie wybłyszczają się, a kolor nie blednie. Farby do łazienek i do malowania kuchni, podobnie jak uniwersalne emulsje, można kupić w dowolnym kolorze (także na zamówienie, z mieszalnika).

Farba lateksowa Kuchnia i Łazienka - Dulux Farba lateksowa Regal Matte Finish 0 Nenjamin Moore
Farba lateksowa Kuchnia i Łazienka - odporna na tłuszcz, zmywanie oraz wilgoć. DULUX, Cena ok. 67 zł/2,5 l. Farba lateksowa Regal Matte Finish, z dodatkiem cząstek ceramiki, bardzo odporna na szorowanie. BENJAMIN MOORE, cena od 69 zł/l.

Do niedawna były dostępne tylko w wersji błyszczącej, bo taka powierzchnia gwarantuje dobrą zmywalność, ostatnio jednak producenci coraz częściej oferują je w wersji półmatowej i satynowej.