Surowy styl skandynawski w 130-metrowym mieszkaniu

Aga Kobus i Grzegorz Goworek, architekci ze STUDIO.O. stanęli przed zadaniem zaprojektowania mieszkania o powierzchni 130 m2. Ich upodobania okazały się zbieżne z oczekiwaniami właścicieli - pary z dwójką dzieci. W tym projekcie przeplata się duch Skandynawii z surowością wnętrz gospodarczych i delikatnością miękkich, naturalnych tkanin.

Pomieszczenia płynnie przechodzą w kolejne i uzupełniają się funkcjonalnie. Kuchnia swobodnie łączy się z jadalnią i salonem. Zarówno architekci, jak i przyszli mieszkańcy gustują w naturalnym drewnie.

W jadalni stanął zatem solidny drewniany stół otoczony lekkimi, wygodnymi krzesłami marki Hay. Oprawę dla tych mebli stanowi ściana z białych cegieł. Na podłodze usytuowano czarno-białą posadzkę.

Solidny drewniany stół w strefie jadalnianej
Krzesło Fiber
Nasza propozycja
Krzesło Fiber
1212 zł

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym okazało się umieszczenie w części kuchennej masywnej wyspy na cienkich nóżkach. Tutaj również występuje drewno, które w ciekawy i przyjemny dla oka sposób łączy się ze stalą. Podobnie prezentują się otwarte półki, na których można postawić ulubione naczynia.

Drewniane stoły w pomieszczeniu
Misa drewniana Romanteaka 2
Nasza propozycja
Misa drewniana Romanteaka 2
199 zł
Masywna wyspa kuchenna
Lampa wisząca Bowl, śr. 50 cm, mosiądz, House Doctor
Nasza propozycja
Lampa wisząca Bowl, śr. 50 cm, mosiądz, House Doctor
2423 zł

Industrialne elementy w dużym mieszkaniu

W apartamencie zastosowano także "fabryczne" elementy. Należą do nich czarne stalowe krzesła, żeliwny grzejnik i industrialne oświetlenie. Oryginalnego charakteru wnętrza nadają także włączniki i gniazda Berker z serii 1930, z czarnej porcelany Rosenthal, wracających do korzeni klasycznych łączników obrotowych.

Salon
Włącznik obrotowy Berker Serie 1930
Nasza propozycja
Włącznik obrotowy Berker Serie 1930
300 zł

Wszechobecne drewno zasługuje też na uwagę ze względu na swój surowy charakter. Na jego połaci widać rysy, czy ślady po gwoździach. Drewno, "dąb stuletni", został dostarczony i znakomicie przygotowany do wykorzystania na blaty, półki, komody przez firmę Woodlight.

W sypialni zdecydowano się umieścić przeszkloną łazienkę z białą wanną i wzorzystymi cementowymi kaflami podłogowymi PURPURA. Mimo ozdobnego motywu na podłodze, udało się zachować stonowaną i ograniczoną gamę kolorystyczną. W mieszkaniu także wszelkie tkaniny, włącznie z obiciami mebli, mają jasne, przyjemne barwy.

Łazienka
Lustro ścienne Hub
Nasza propozycja
Lustro ścienne Hub
850 zł
Wanna wolnostojąca Besco Goya
Nasza propozycja
Wanna wolnostojąca Besco Goya
3499 zł

Drewno, stal i szkło - natura we wnętrzu

Warto zaznaczyć, że pomimo obecności surowych materiałów, panuje tutaj klimat pełen ciepła, sprzyjający odpoczynkowi i wyciszeniu. Ozdobę stanowią zaś rośliny i stylowa ceramika, która idealnie pasuje do pozostałych materiałów.

Nawet w pokoju dziecięcym architekci zachowali umiar i ascetyczny dobór kolorów. Mimo tego, charakter pomieszczenia jest właściwy dla jego przeznaczenia.

Jest też dowodem na to, że nie potrzeba ogromu dodatków i ekstrawaganckich mebli, aby stworzyć wnętrze wyjątkowe i zapadające w pamięć. 

Pokój dziecka
Eames Plastic Armchair RAR
Nasza propozycja
Eames Plastic Armchair RAR
Dywan Brik Shaggy
Nasza propozycja
Dywan Brik Shaggy
90 zł