Chyba każda mama zna ten stan, gdy jej potomek mimo pięknie urządzonego pokoju, woli spędzać czas w salonie rozrzucając swoje zabawki we wszystkich możliwych zakamarkach mieszkania. Zastanawiamy się wtedy dlaczego nasz pokój dzienny stał się atrakcyjniejszy dla ciekawego świata kilkulatka.

Odpowiedzi jest kilka. Z pewnością towarzystwo mamy jest największym atutem. Poza tym ważne jest zaaranżowanie pokoju dziecka w taki sposób, by stał się on atrakcyjny nie tylko dla mamy...ale też jego właściciela.

Jakie zabawki wprowadzić do pokoju dziecka, by nasz potomek czerpał z niego frajdę? Oto nasza lista!

Stwórz strefę zabawy dostępną dla dziecka

Urządzając pokój dziecka pamiętajmy o tym, aby umieszczać zabawki na wysokości wzroku naszego szkraba. Często dzieci zapominają o starych zabawkach nie dosięgając do nich na co dzień. Ważną wskazówką jest także stworzenie strefy zabaw na środku pokoju. Miękki dywan i dużo miejsca sprawią, że kilkulatek chętnie rozłoży tam swoje zabawki.

Fot. @tthese_beautiful_thingss

Huśtawki w pokoju dziecka

Bujanie się na huśtawce produkuje dodatkowe endorfiny i cieszy nawet dorosłego! Stwórzmy w pokoju dziecka plac zabaw dostępny cały rok.

Fot. Pinterest

Konstrukcja do zabawy

Jeśli mamy taką możliwość pokuśmy się o zbudowanie całej konstrukcji z miejscami do chowania się i zjeżdżalnią. Samo tworzenie takiej konstrukcji może stać się świetną zabawą dla taty majsterkowicza i syna.

Fot. Pinterest

Baza pod łóżkiem w pokoju dziecka

Nawet gdy mamy w domu jedynaka, możemy pokusić się o zakup łóżka piętrowego. Na dole możemy przeznaczyć miejsce na prawdziwą bazę!

Fot. Maria Miklaszewska dla @ladnebebe

Mapa do rysowania

Nie zapominajmy o aranżacji ścian w pokoju dziecka. Możemy wybrać naklejki kredowe lub mapę świata po której dziecko będzie mogło rysować.

Fot. Pinterest

Miejsce do rysowania na ścianie

Prawie każdy maluch ma za sobą debiut artystyczny w postaci pomalowanej ściany np. w...sypialni rodziców! Aby uniknąć nieoczekiwanych zniszczeń, przeznaczmy miejsce do rysowania na ścianie.

Fot. Pinterest

Ścianka wspinaczkowa

Kiedy mamy do czynienia z bardziej aktywnym dzieckiem, w jego pokoju powinno znaleźć się miejsce do rozładowania energii. Ciekawą propozycją jest ścianka wspinaczkowa, która nie tylko stanie się sposobem na aktywne spędzanie czasu, ale także oryginalną dekoracją.

Fot. Architizer

Tipi

Namiot tipi doskonale sprawdzi się zarówno dla najmłodszych jak też dla starszych poszukiwaczy przygód!

Fot. Pinterest

Strefa zabaw dla dziecka, podsumowanie:

  • Umieść zabawki na wysokości wzroku dziecka
  • Zadbaj o miękkie podłoże do zabawy (dywan, maty, puzzle piankowe)
  • Powieś huśtawkę
  • Jeśli masz taką możliwość - zaaranżuj dziecku jedną ścianę budując konstrukcję na wzór tej z sal zabaw
  • Stwórz dziecku bazę! Może to być namiot tipi, baldachim, kącik pod piętrowym łóżkiem. Dzieci uwielbiają mieć kryjówki!
  • Pamiętaj o wyznaczeniu miejsca do rysowania. Unikniesz przykrych niespodzianek w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
  • Zadbaj o bardziej ruchliwe dzieci tworząc w ich pokoju prawdziwy tor przeszkód np. ściankę wspinaczkową.
Autor
Najlepsze pomysły na aranżację strefy zabaw w pokoju dziecka!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....