Tablica manipulacyjna - co to właściwie jest?

Oczekując nadejścia na świat pierwszego dziecka, młoda mama bardzo często ulega presji narzucanej przez social media. Czytając blogi parentingowe i oglądając konta na Instagramie, tworzy coraz to większą listę niezbędnych ubranek, gadżetów i zabawek dla malucha.

Po narodzinach dziecka, rzeczywistość weryfikuje, co tak naprawdę okazało się pomocne, a co było kupione pod wpływem emocji. Jak zatem wybierać mądrze?

fot. WOOBIBOO

Zamiast kupować spore ilości grających, plastikowych zabawek - postawmy na jakość. Bardzo często małe szkraby odrzucają wymyślne, kolorowe gadżety bawiąc się...plastikową butelką. Z pomocą przychodzą tablice manipulacyjne. Genialny w swojej prostocie produkt ma za zadanie przykuć uwagę dziecka, które bezpiecznie może eksplorować małymi rączkami wszelkiego rodzaju kable, wtyczki do kontaktów, klucze i łańcuchy.

fot. Fotolia

To banalne na pozór rozwiązanie wspiera rozwój motoryczny malucha, zapewniając mu atrakcje na wiele godzin. Tablice manipulacyjne przypominają nieco pomoce Montessori, które oprócz tego, że są modne, kładą ogromny nacisk na samodzielność, indywidualność i swobodne poznawanie otaczającego świata. Zabawki tego typu skupiają się na rozwój konkretnej umiejętności - w tym przypadku przoduje sensoryka: dotyk, dźwięk czy słuch.

Tablica manipulacyjna - od jakiego wieku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy nasze dziecko będzie gotowe na rozpoczęcie przygody z tablicą w stylu Montessori. Każdy maluch rozwija się w innym tempie, jednak już półroczne, siedzące dziecko skupi chwilową uwagę na nowej zabawce edukacyjnej. Górna granica wieku wynosi mniej więcej trzy lata, choć trzeba pamiętać, że to kwestia indywidualna. Niemowlę z pewnością zainteresuje się dźwiękiem dzwonka lub lusterkiem. Przedszkolak dzięki tablicy usprawni umiejętności takie jak zasuwanie suwaka lub wiązanie butów.

Czy warto zainwestować w tablicę manipulacyjną?

Zapewne część rodziców nie dostrzeże w tablicy manipulacyjnej potencjału, decydując się na tradycyjne zabawki. Jeśli jednak mamy sceptyczne nastawienie, warto sprawdzić, czy zabawki w duchu montessoriańskim sprawdzą się dla naszego dziecka.

Między innymi dla takich osób istnieje Bawialnia Montessori. Niewielkie pomieszczenie połączone z klubokawiarnią Nutka Cafe w Warszawie całkowicie odbiega wyglądem od tradycyjnych sali zabaw. Na próżno szukać tam kolorowych piłeczek, trampolin i głośnych, rozpraszających gier.

Bawialnia Montessori

Tutaj dzieci bawią się w ciszy. Niewielkie grupy pozwalają na skupieniu się i całkowitego oddaniu zabawie. Dzieci mają możliwość skorzystania z pomocy Montessori, nawlekanek, układanek, tablic manipulacyjnych czy zabaw z piaskiem kinetycznym.

Zapewne wizyta w takim miejscu pozwoli nam wyrobić sobie swoje własne zdanie na temat tego typu zabawek.

Tablica manipulacyjna DIY! Jak samodzielnie zrobić tablicę manipulacyjną?

Istnieją gotowe zestawy, które można zamówić online, często mając możliwość personalizacji projektu, dodania imienia dziecka, bądź wyboru gadżetów. Alternatywą dla tego typu zakupu, jest własnoręczne wykonanie tablicy dla malucha. Mimo, że kilkumiesięczny maluch nie podziękuje nam za ten prezent osobiście, jego widok w trakcie zabawy, przekona nas do tego, że było to słuszne rozwiązanie.

Do wykonania zabawki potrzebne nam będą następujące elementy:

 • prostokątna płyta mdf/ korkowa/drewniana do zakupu w sklepie budowlanym
 • klej na gorąco
 • wybrane przez nas elementy

Całość łączymy wedle naszego uznania, ograniczy nas tylko własna wyobraźnia.

Elementy tablicy manipulacyjnej. Oto nasze propozycje:

 • kontakt z wtyczką
 • kłódka z kluczem
 • włączniki światła
 • sznurówki
 • suwak
 • kalkulator
 • wszelkiego rodzaju pokrętła
 • pilot z guzikami
 • metalowe zasuwki
 • zegar ze wskazówkami
 • lusterko
 • klakson
 • dzwonki
 • naklejka kredowa z kredą
 • klamki

Gdzie kupić tablicę manipulacyjną?

Jeśli nie jesteśmy typem majsterkowicza, a czas poświęcony na zaprojektowanie zabawki, wolimy spożytkować z rodziną, wybierzmy opcję zakupu gotowej tablicy. Ceny poszczególnych modeli tablic sensorycznych zaczynają się już od 100 zł. Górna granica osiąga nawet kwotę powyżej 500 złotych. Cena najczęściej uzależniona jest od ilości elementów i wielkości produktu. Wpływ na ostateczny koszt ma także sklep, w jakim kupimy zabawkę - czy jest to sieciówka, czy domowa manufaktura. Popularnym wśród mam produktem jest tablica manipulacyjna Zuzu. Kupimy ją za około 350 złotych. Inne modele dostępne na rynku znajdziemy w sklepach Smyk, Pastellove, ABAM tablice, czy Wooden Toys.

1. Tablica manipulacyjna Elegancik Marcel, Foxy Family, MAMAVILLE, 290 zł 2. Tablica manipulacyjna 40x30 niebieska, Foxy Family, MAMAVILLE, 150 zł 3. Personalizowana tablica manipulacyjna, czarna, WOOBIBOARD, 370 zł 4. Tablica manipulacyjna, 80x60 (niebieski + różowy), Foxy Family, MAMAVILLE, 350 zł 5. Tablica manipulacyjna, sensoryczna Statek, MEAMs KIDs, 320 zł 6. Tablica manipulacyjna, sensoryczna Rakieta, MEAMs KIDs, 280 zł 7. Tablica Manipulacyjna, wersja MINI, PASTELLOVE, 129 zł 8. Tablica Manipulacyjna, wersja standard, PASTELLOVE, 355 zł
Autor
Tablica manipulacyjna do pokoju dziecka
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....