Wchodząc do tego domu w czeskiej Pradze, który projektanci ochrzcili nazwą Loft VNG 903 - Globetrotter, od razu czuje się, że to nie jest zwykła przestrzeń. To miejsce, w którym spotykają się epoki, a industrialna surowość uzupełnia się z modernistyczną elegancją.

Materiały mówią tu własnym językiem - surowość betonu spotyka się z ciepłem drewna, a delikatność tkanin przeciwstawiono szorstkości samego stylu. Obszerne okno i przeszklone drzwi pozwalają na łatwy dostęp do werandy, która powiększa przestrzeń. Obok okna klasyk designu- szezlong, który w latach 30. XX wieku zaprojektował austriacki architekt Adolf Loos. Projekt Bet Orten, Matěj Hájek/SKULL studio; fot. BoysPlayNice

Loft - z inspiracji do legend wyścigów samochodowych

W powietrzu unosi się lekka nuta historii - czuć tutaj ducha minionych dekad, lecz również puls nowoczesności. To wnętrze nie powstało przypadkiem. Jest efektem wizji gospodarza - podróżnika, który nie tylko przemierza świat, ale także kreuje własną rzeczywistość.

Bar, salon, jadalnia i przestrzeń konferencyjna płynnie łączą się tutaj w organiczną całość. Stołki barowe to S 32 VH marki Thonet.

Inspiracja sięga głęboko - aż do legend wyścigowych i opowieści z dzieciństwa. W tle bowiem przewija się niezwykła postać Eliški Junkovej, czeskiej pionierki motoryzacji, ambasadorki marki Bugatti na Cejlonie, pierwszej na świecie kobiety-zdobywczyni wyścigowego Grand Prix.

Imponujący stół autorstwa SKULL studio wykonany został z litego dębu intarsjowanego drewnem wiśniowym i orzechowym. Przy nim stoją krzesła rurowe z podłokietnikami - projekt Mart Stam, www.modernista.cz. Za szybą widać garaż i stojące w nim ferrari 328 GTB, które podkreśla klimat fascynacji pana domu wyścigami.

To ona właśnie stała się duchem patronującym temu miejscu, przypominając o czasach, gdy pasja oraz odwaga prowadziły ludzi ku nowym horyzontom.

Cześć dzienna loftu - miejsce spotkań

Serce loftu bije w centralnej części dziennej. Otwarta przestrzeń, której osią jest kuchnia z wyspą barową, przechodzi płynnie w strefę jadalno-konferencyjną, a dalej w salon. 

Cechą charakterystyczną loftu jest rozległa przestrzeń, w której ruchome ściany i zasłony pozwalają na elastyczną aranżację, nie umniejszając poczucia otwartości i przestronności. Zielona sofa Camaleonda - Mario Bellini/B&B Italia.
Możliwość organizacji imprez towarzyskich w formacie klubowym jest wpisana w DNA układu przestrzennego tego loftu. Nad barem potrójna lampa wisząca - Chris Basias.

Wystarczy chwila, by zauważyć, jak wszystko tu jest zaprojektowane z myślą o spotkaniach - zarówno tych formalnych, jak i swobodnych wieczorów przy kieliszku Boulevardiera - ulubionego koktajlu pana domu.

Ciepłe, czerwone światło neonu Mart zaprojektowanego przez SKULL studio wzmacnia relaksującą atmosferę, przypominającą nocne przejazdy przez nieznane, tętniące życiem miasto.

Strefa nocna loftu - klubowy lounge

Przyciemnione światło, surowe drewno, beton i metaliczne akcenty tworzą scenografię, w której wnętrze zdaje się zmieniać w rytmie życia gospodarza. Gdy dzień zamienia się w noc, loft przechodzi metamorfozę - z salonu przenosimy się do przestrzeni przypominającej klubowy lounge, gdzie subtelny blask neonu i brzmienie jazzowych płyt winylowych tworzą atmosferę pełną nostalgii.

Za niezwykłej urody drzwiami ukryte są przechodnia garderoba oraz oddzielne pomieszczenia obejmujące prysznic i toaletę.

Elementem, który przyciąga wzrok, jest podwyższona galeria - most łączący różne funkcje wnętrza. To nie tylko przestrzeń komunikacyjna, ale też miejsce ukrytych możliwości. Znajduje się tu przechodnia garderoba, oddzielne pomieszczenia sanitarne, a także subtelnie wkomponowane łóżko dla gości - rozwiązanie elastyczne, jak cały ten projekt.

Wiele elementów ścian i sufitów zostało wykonanych z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu.

Emaliowana wanna zamiast ściany

Jednak największe zaskoczenie czeka między salonem a sypialnią - tam, gdzie zamiast ściany stoi emaliowana wanna. To symbol luksusu, ale i niezależności. Pan domu, otulony w miękki szlafrok, wychodzi stąd prosto na balkon, popijając swój ulubiony drink, podczas gdy miasto pulsuje poniżej.

Prosta sypialnia na podwyższonej galerii zapewnia gościom odpowiedni rodzaj prywatności.

W tym geście jest wszystko - smak wolności, umiłowanie komfortu i umiejętność cieszenia się chwilą.

W przypadku prywatnych rozmów lub samotnych chwil podwyższone piętro galerii zapewnia dyskretny punkt obserwacyjny. Na pierwszym planie fotel LC4 - projekt Le Corbusiera, producent Cassina.

Wnętrza loftu - metal, beton, szkło i drewno

Loft VNG 903 to hołd dla modernizmu, funkcjonalizmu i nieprzemijającej klasyki. Wybór materiałów - metal, beton, szkło, drewno - przywodzi na myśl estetykę wyścigowych legend lat 20. i 30. XX wieku. Ale jest tu też coś więcej - odpowiedzialność za przyszłość.

Modernistyczne w klimacie płytki zostały wspaniale doświetlone futurystycznym lustrem.

Recykling, nowoczesne technologie i poszanowanie zasobów współtworzą projekt loftu, pokazując, że historia i innowacja mogą iść w parze.

Częściowo przeszklony garaż jest integralnym elementem domu. Czerwone ferrari 328 GTB jest jednym z tych elementów wystroju wnętrz, który uosabia ducha całego projektu tego wizjonerskiego loftu.

Gospodarz tego miejsca nieustannie podróżuje - nie tylko fizycznie, ale także intelektualnie. Przestrzeń, którą stworzył, oddaje jego ducha - to wnętrze dla człowieka, który żyje dynamicznie, ale też potrafi zatrzymać się na moment, by docenić piękno wokół siebie.

Wykonany na specjalne zamówienie sufit emanuje niezwykłym światłem.

Loft VNG 903 to więcej niż dom - to manifest stylu życia, w którym przeszłość i przyszłość splatają się w harmonijną całość. Jak w perfekcyjnie branym zakręcie na torze wyścigowym - szybko, ale płynnie.

Autor
Modernizm, futuryzm i funkcjonalizm. Loft w klimacie wyścigów samochodowych
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...