1. Wyspa w klimatach industrialnych
Autentyczna prostota i czysta forma industrialnej wyspy kuchennej dopełnia minimalistyczną stylistykę przestrzeni i doskonale współgra z pozostałymi elementami wyposażenia. Z czego może zostać wykonana taka wyspa? Podstawą może być niewyszukana czarna stalowa rama uzupełniona następnie blatem wyciętym z naturalnego drewna. Co więcej - dysponując warsztatem i talentem majsterkowicza, samodzielnie można wykonać taką wyspę industrialną. Bazą wyspy w stylu industrialnym mogą stać się również zakupione na targu staroci metalowe szafki szkolne, które wystarczy pomalować na czarny bądź grafitowy kolor.
2. Minimalistyczna wyspa z betonu
Beton jest niekwestionowanym hitem w nowoczesnych wnętrzach. Wydaje się surowy i zimny, jednak w przemyślanej oprawie z dodatkiem drewna lub obitymi skórą hokerami betonowa wyspa kuchenna stworzy przytulną, przyciągającą wzrok aranżację. Niekoniecznie musimy zdecydować się na pełną betonową wyspę. Możemy postawić na połączenie betonowego blatu z elementami podtrzymującymi wykonanymi z drewna bądź metalu. Ażurowa budowa wyspy nada aranżowi lekkości.
3. Ponadczasowa drewniana wyspa
Każdy element drewniany użyty do dekoracji domu z biegiem czasu odwdzięczy się z nawiązką, starzejąc się z klasą. To ponadczasowy design, więc dlaczego nie wykorzystać go do wykonania wyspy kuchennej? Wyspa wykonana z drewna wpisze się w każdą aranżację od klasycznej, poprzez skandynawską i angielską, na nowoczesnej kończąc. W tradycyjnym domu z historią świetnie sprawdzi się drewniana wyspa z szafkami lub witryną, ozdobionymi dekoracyjnymi szklanymi gałkami, a w nowoczesnym znajdzie swoje miejsce prosta drewniana konstrukcja ze stalowymi lub białymi zdobieniami.
4. Stylowa wyspa kamienna
Kamień we wnętrzach niewątpliwie przeżywa swój czas świetności. Elegancki marmur, charakterystyczny wielobarwny granit, czy trawertyn fascynujący luksusowym designem doskonale nadają się na kamienną wyspę kuchenną. Wyspa wykonana z kamienia z pewnością stanie się sercem domu, przy którym z przyjemnością będziemy przyrządzać i spożywać posiłki, oraz przyjmować gości. Klasyczne piękno i niepowtarzalne wzornictwo kamienia zachwyci najbardziej wymagające gusta, a mnogość barw pozwoli dopasować konkretny kamień do stylu wnętrzarskiego panującego w kuchni.
5. Wyspa z półkami
Do czego w wyspie kuchennej przydają się półki? To zależy wyłącznie od użytkowników. Półki mogą zostać wykonane od strony kuchni i służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych sprzętów i zastawy. Mogą zostać wykonane po stronie salonu i stanowić element, na którym wyeksponujemy pamiątki lub książki. Mogą zostać wykonane również po obu stronach jednocześnie lub na bokach. Dodatkowego miejsca nigdy za wiele.
6. Wyspa - jadalnia
Wyobraźmy sobie przestronną wyspę kuchenną z klimatycznym oświetleniem i dostawionymi wygodnymi hokerami wyposażonymi w oparcia. To miejsce wręcz stworzone do spożywania rodzinnych posiłków i wielogodzinnych rozmów o radościach i troskach dnia codziennego. Wyspa pełniąca funkcję jadalni świetnie sprawdzi się również w czasie przyjęć towarzyskich.
7. Wyspa ze szklanym blatem
Szklana wyspa kuchenna. Brzmi lekko futurystycznie, jednak taka wyspa wspaniale prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. Blat z transparentnego grubego hartowanego szkła „ubrany” w konstrukcję stalową to świetne dopełnienie kuchni w urządzonej w szarościach betonu, czerni lub bieli. Możemy iść jeszcze dalej i zdecydować się na wyspę w całości szklaną wykonaną ze szkła kolorowego bądź mlecznego. Jeśli dodatkowo podświetlimy błyszczące tafle, efekt będzie zachwycający.
8. Wyspa z miejscem do przechowywania
Szafki są bardzo pożądanym w kuchni elementem umeblowania. Niechęć do uzewnętrzniania patelni i garnków jest oczywista, wiec im więcej szafek, tym lepiej. Każdy lubi porządek i brak widocznych sprzętów na blatach, więc zdecydowanie warto postawić na wyspę wyposażoną w szafki. Szafki ukryte, których fronty scalone są w jedną taflę to domena nowoczesnej harmonijnej aranżacji, natomiast fronty wyposażone w eleganckie uchwyty dodadzą kuchni stylu.
9. Wyspa w kształcie L lub połączona ze stołem
Kuchnia z wyspą w kształcie litery L to jeszcze więcej blatów roboczych. Duża powierzchnia zapewnia więcej możliwości i pozostawia przestrzeń do funkcjonalnego zaprojektowania kuchni. Na wyspie w kształcie litery L możemy umieścić zlew i kuchenkę, a mimo to pozostanie sporo miejsca na blaty robocze. Dobrym patentem jest również krótszą część wyspy umieścić nieco niżej, aby powstał stół o standardowej wysokości. To rozwiązanie pozwala upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, a mianowicie staniemy się właścicielami zarówno wyspy, jak i stołu z wygodnymi krzesłami.
10. Wyspa z wiszącą półką
Wyspa kuchenna kojarzy się z pojedynczym meblem. Można jednak odrobinę nagiąć ten stereotyp i zawiesić nad nią pokaźną półkę albo wręcz regał z kilkoma poziomami półek. Taki design świetnie prezentuje się w stylu loftowym. Wyspa i półka wykonane z połączenia czarnych metalowych profili i drewna tworzą zgrany tandem i urozmaicą zimną przestrzeń loftową. Na półce można umieścić dekoracje, zielnik lub doniczki z roślinami. Półka może zostać wyposażona również w relingi, na których zawiesimy kieliszki lub przybory kuchenne.
11. Wyspa jak stół
Wyspa kuchenna niełatwo wpisuje się w powszechnie funkcjonujące kanony i standardy. To, jaką będzie miała formę, zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Zamiast wyspy w celu rozdzielenia wnętrza możemy postawić długi stół, który będzie pełnił funkcje wyspy. Oddzieli część służącą do relaksu od kuchni i jednocześnie stanie się jadalnią. Standardowa wysokość stołu umożliwi dostawienie krzeseł, zamiast hokerów.
12. Wyspa z miejscem na ekspozycję
Wyobraźmy sobie kuchnię w stylu skandynawskim. Drewniana podłoga, białe meble i wyspa kuchenna. Jednak nie pierwsza lepsza. Wyspa niczym witryna pozwalająca na ekspozycję pamiątkowej zastawy po babci lub z miejscem na kolekcję win. Na górze drewniany blat, natomiast dół stanowi niska biała przeszklona witryna urozmaicona białymi szprosami. Ten zestaw podbije serca wszystkich wielbicieli sielskich klimatów.
13. Wyspa na kółkach
To z pewnością opcja dla osób nieuznających kompromisów. Wyspa kuchenna na kółkach może pełnić wiele funkcji, a wszystko to z powodu niewielkich elementów jezdnych umieszczonych od spodu mebla. Możemy w dowolnym momencie bez problemu przemieścić wyspę do jadalni, kuchni, salonu, a nawet na taras. Może pełnić w salonie funkcję barku na zimne przekąski podczas imprezy, w kuchni dopełnić liczbę blatów roboczych, a na tarasie tworzyć element zaplecza roboczego w trakcie sąsiedzkiego grilla.
14. Wyspa stworzona do gotowania i zmywania
To doskonały kompromis pomiędzy dużą ilością blatów pod ścianą a wysoką zabudową meblową w kuchni. Dzięki dużej wyspie kuchennej wyposażonej w zlewozmywak, płytę grzewczą i blat z powodzeniem możemy wykonać wysoką zabudowę pod ścianą, w której zmieści się kuchenka mikrofalowa, lodówka, piekarnik i zmywarka. Pozostałą zabudowę możemy wykorzystać na pojemne szafki, natomiast wyspa przejmie wszystkie funkcje związane z przyrządzaniem posiłków.
15. Wyspa - łączy i zarazem rozdziela
Wyspa kuchenna łączy, czy rozdziela? To trudne pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wyspa i rozdziela i łączy. Rozdziela, ponieważ pomimo otwartej przestrzeni, symbolicznie oddziela optycznie część kuchenną od salonu, nie pomniejszając przy tym wnętrza. Z drugiej strony jednak łączy, ponieważ scala i nadaje jednemu wnętrzu wielowymiarowego charakteru.
Zdjęcie otwierające artykuł: Cosentino