Znalezienie odpowiedniego stylu, w którym wszyscy domownicy będą czuli się dobrze oraz przyjemnie, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Styl angielski jest czymś, co może zainteresować każdego z nas. Spełnia on bowiem oczekiwania osób, które lubią przytulne i kolorowe rozwiązania. Nie ma w nim miejsca na minimalizm, ascetyczne wykończenia oraz nudę. Styl ten kojarzony jest z bogactwem wzornictwa, ciepłem, radością, a także dużą liczbą dodatków.

Tradycja oraz różnorodność wzorów, czyli angielski wystrój wnętrz

Mimo tego, że czasem wydaje nam się, iż styl angielski absolutnie nie odpowiada współczesnym aranżacjom, zestawienie to ma się całkiem dobrze - czy to w nowoczesnej szeregówce, czy w wiekowej posiadłości. Anglicy cenią sobie bowiem zarówno tradycję, jak i elegancję. Te dwie rzeczy w połączeniu z praktycznym i solidnym wzornictwem to jest to, co wyróżnia ich styl.

Urządzanie domu w stylu angielskim jest tak naprawdę tworzeniem przytulnej, spokojnej przystani, w której miło będzie odpocząć po ciężkim dniu. Na przestrzeni lat styl ten przybierał różnorodne formy, a jego najważniejsze założenia przetrwały do dziś. Najważniejszym jego elementem jest nawiązywanie do kolonializmu.

Styl angielski nie jest dla osób lubiących stonowane, nudne wnętrza. Pojawia się w nim natomiast bogactwo wzorów oraz szeroka gama kolorów. Bardzo charakterystycznym elementem jest motyw drobnych, kolorowych kwiatów, najczęściej róż. Możemy odnaleźć je wszędzie - zarówno na ścianach, jak i meblach, a także wszelkiego rodzaju tekstyliach, wazonach oraz ceramice.

Pomimo tego, że kwiaty są motywem przewodnim stylu angielskiego znajdziemy tam także inne wzornictwo, np. szkocką kratkę, skórzane meble czy symboliczne sofy Chesterfield. 

Jakie kolory wybrać do wnętrza w stylu angielskim?

Pomimo tego, że na Wyspach Brytyjskich przez większość roku panuje deszczowa pogoda, to wnętrza ich mieszkań i domów ani trochę nie są ponure. Bardzo często możemy spotkać w nich głęboką czerwień, a także bordo w odcieniu wina. Równie chętnie wybieranymi kolorami jest śliwkowy fiolet oraz intensywna zieleń. Kolory te niezwykle chętnie mieszane są ze sobą w tapicerce, dodatkach, a także na wzorach tapet.

We wnętrzach angielskich znajdziemy również odcienie pastelowe - delikatne zielenie, żółcie oraz błękity. Tworzą one przytulną mieszankę w połączeniu z naturalnymi barwami gliny, drewna, taupe czy wanilii. Monotonia ta nie jest jednak głównym elementem wnętrz. Przerywają ją wyraźne, kolorowe akcenty - stolarka okienna, drzwi oaz balustrady w kolorze niebieskim, zielonym czy czerwonym. Bardzo często stosowanym zabiegiem w celu rozjaśnienia ciemnych wnętrz jest pomalowanie mebli na jasne kolory.

Mieszkanie w stylu angielskim a dekoracje

Podstawową zasadą w mieszkaniach w stylu angielskim jest: im więcej, tym lepiej. Na sofach znajdziemy bowiem haftowane poduszki we wzorzystych poszewkach. Na półkach, stolikach czy konsolach natomiast widnieją wazony, świeczki, dekoracyjne ramki i porcelanowe figurki.

Na ścianach znajdziemy liczne lustra, zegary oraz ryciny. Duża waga przykładana jest także do dekoracji okien - muszą być one bogate i strojne. Na podłodze znajdziemy grube dywany z motywami florystycznymi lub orientalnymi. Oświetlenie natomiast jest jak najbardziej eleganckie. 

Aranżacja pomieszczeń w stylu angielskim

Wnętrze w stylu angielskim musi być dobrze przemyślane i uporządkowane, a pomieszczenia powinny mieć wspólną koncepcję, żeby pomimo różnych wystrojów były połączone wspólnym motywem. Jak urządzić salon w stylu angielskim, a co świetnie sprawdzi się w kuchni lub łazience?

Salon 

W angielskich domach, głównym elementem jest zazwyczaj kominek. Oczywiście, posiadając mieszkanie w bloku raczej taka opcja odpada, jednak jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, możemy sobie pozwolić na montaż klimatycznego kominka. W salonie, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, przeważają motywy florystyczne oraz szkocka krata. Takie ozdoby mogą znaleźć się na tapecie, tapicerce lub obrusie. Bardzo częstą dekoracją, stosowaną w stylu angielskim, jest drewniana okładzina na ścianie, która może przybrać formę klasyczną albo zostać pomalowana na jakiś pastelowy kolor, charakterystyczny dla tego stylu. W salonie w stylu angielskim nie może zabraknąć sofy Chesterfield. Sofa może być obita skórą lub aksamitem. 

Kuchnia 

W stylu angielskim najlepiej będzie wyglądała kuchnia o dużej powierzchni, posiadająca otwarte przestrzenie. Bardzo częstym rozwiązaniem w tym stylu jest bowiem wyspa kuchenna, która wymaga sporo miejsca. Najlepiej w takiej kuchni wyglądają blaty drewniane lub kamienne. Dodatkowo styl angielski wyróżnia się zamiłowaniem do licznych dekoracji i bibelotów, które można wyeksponować w widocznym miejscu. Wśród dodatków należy zwrócić uwagę na takie materiały jak porcelana, metal czy wiklina.

Łazienka

Łazienka w stylu angielskim to szczyt klasy, elegancji i bogatego wyposażenia. Główne miejsce zajmuje tutaj wolnostojąca wanna na lwich łapach. Łazienka przyjmuje rolę salonu kąpielowego, dlatego mogą znaleźć się tutaj również meble charakterystyczne dla salonu, jak np. fotele i krzesła. Uzupełnieniem będą antyczne meble i wyposażenie w stylu vintage. Łazienka zaaranżowana w stylu angielskim, podobnie jak kuchnia, najlepiej będzie wyglądała na dużym metrażu. 

Jeżeli szukasz odpowiedniego mieszkania, aby następnie urządzić je w stylu angielskim, sprawdź stronę obido. Znajdziesz tam wiele mieszkań o zróżnicowanym metrażu, które oferuje m.in inwestycja Na Koszutce. Dodatkowo dzięki różnym filtrom będziesz mógł szybciej wybrać mieszkanie dopasowane do swoich potrzeb!

ARTYKUŁ PARTNERA