Dom silnej i niezależnej kobiety

Kiedy Ania podjęła samodzielną decyzję o zakupie swojego gniazdka na obrzeżach Poznania, pragnęła stworzyć wnętrze, które od pierwszego spojrzenia będzie mówiło, kto mieszka w tym miejscu. Mimo zamiłowania do sztuki zdecydowała się powierzyć swój dom architektce wnętrz.

Agnieszka Szalbierz z Szalbierz Design zastała dom o powierzchni 112 metrów kwadratowych. Znajdowały się w nim korytarz, WC, salon, oddzielne pomieszczenie przeznaczone na jadalnię oraz zamknięta kuchnia. Na piętrze wygospodarowano przestrzeń służącą jako pomieszczenie gospodarcze połączone z pralnią, nie zabrakło również sypialni, pokoju gościnnego, łazienki oraz garderoby.

Wnętrze jakiego nie ma nikt inny

Założeniem pomysłodawczyni było zaprojektowanie apartamentu o typowo kobiecym charakterze. Dominującymi kolorami stały się szarość, biel oraz róż. Właścicielka potrzebowała bezpiecznej bazy o stonowanych kolorach, aby móc wprowadzić do wnętrza elementy oryginalne i niepowtarzalne, nadające wnętrzu nuty ekstrawagancji.

Romantyczny salon pełen kwiatów
 W tym domu nigdy nie zabrakło świeżych kwiatów. Klimatu dodają romantyczne tekstylia i delikatny, słodki zapach palących się świec.

Ania kocha wnętrza z duszą artystyczną będące odzwierciedleniem jej zainteresowań. Kolekcjonuje piękną, starą porcelanę i uwielbia wynajdywać przedmioty nietuzinkowe. Prawie każdy z nich, stojący w witrynie, ma swoją historię. Wiele rzeczy śpiewaczka przywiozła zza granicy.

Kredens z porcelaną

Malowane kieliszki dotarły do Ani prosto z Kopenhagi. Jeden z nich nie wytrzymał podróży, na szczęcie pozostałe szklane dekoracje przetrwały długą trasę.

- Pierścienie na serwetki przywiozłam z Ortony we Włoszech, a małe różowe filiżanki znalazłam w antykwariacie w Jurmali na Łotwie (widać to na zdjęciu stołu w jadalni). W sypialni powiesiłyśmy lampę po prababci, a jadalnię zdobi obraz przez nią namalowany. - opowiada właścicielka.

Biały fortepian w salonie
Projekt wnętrza powstał już w 2015 roku. Sfotografowano je dopiero po trzech latach, ponieważ Ania czekała na swój wymarzony, biały fortepian.

Choć wydawać by się mogło, że pamiątki z podróży często nie wpiszą się w klimat naszego wnętrza, to w tym mieszkaniu nie ma miejsca na przypadek. Wszystko jest szczegółowo zaplanowane i tworzy spójną całość. Wiele rzeczy zostało wykonanych przez rzemieślników, tj. stolarza i ślusarza, i powstało specjalnie z myślą o domu Ani (np. postarzana szafka umywalkowa w łazience). Nie są to meble, które można dostać od ręki w sklepie, dzięki czemu architektka wraz z właścicielką stworzyły wnętrze wyjątkowe.

Jadalnia w stylu glamour
Duży zdobiony żyrandol tworzy wnętrze romantyczne w nieco buduarowym klimacie. Zawieszony nisko nad stołem wypełnia przestrzeń tworząc jedną, spójną całość.

Klasyczne wnętrze, nowoczesne rozwiązania

Choć wnętrze Ani zostało urządzone klasycznie w stonowanych barwach, właścicielka zdecydowała się zastosować w apartamencie innowacyjne rozwiązania tworzące namiastkę "inteligentnego domu". Tym sposobem będąc za granicą może sterować zdalnie roletami zewnętrznymi. 

Bardzo istotnym rozwiązaniem technologicznym było odpowiednie nagłośnienie. Zawodowy muzyk wychwyci nawet najmniejsze niedociągnięcia, a muzyka towarzyszy mu w każdym momencie życia codziennego. Śpiewaczka zdecydowała się więc na nagłośnienie sterowane aplikacją, dzięki czemu może słuchać muzyki nawet podczas relaksu w wannie!

Romantyczna sypialnia singielki
Chcąc stworzyć wnętrze oryginalne i niepowtarzalne, projektantka zakupiła toaletkę w sklepie z meblami indyjskimi.

Autor
Romantyczne mieszkanie artystki
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....