Rynek wtórny to większe możliwości

-Chcieliśmy kupić mieszkanie, które będzie wystarczająco duże, abyśmy mogli zacząć życie rodzinne. Dla nas lepszym rozwiązaniem było zakupienie mieszkania z rynku wtórnego i możliwość wyremontowania go tak, aby pasował do naszej wizji amerykańskiego stylu. Znaleziony standard i założenie odnowienia pozwoliło nam także na zakup większego powierzchniowo mieszkania z pozostaniem w naszym budżecie.- mówi Lauren, właścicielka mieszkania.

Inwestorce zależało na zachowaniu amerykańskich akcentów. Zdecydowane barwy i kontrasty to baza części otwartej : salonu z kuchnią oraz sypialni. Wzorzyste dodatki, zróżnicowane tekstury nadają wnętrzom charakteru. Dla wyważenia całości łazienka oraz toaleta to klasyczne połączenia kolorystczne- szarości i biele. Elegancji nadają stylizowana ceramika, armatura, dodatki.

Mieszkanie ma całościowo ok 90m2. Składa się z holu, otwartej kuchni z salonem, toalety, łazienki, sypialni głównej, garderoby oraz dwóch pokojów. Zastany układ prawie w całości został, natomiast cała reszta została zmieniona bądź odświeżona.

Między kuchnią, a salonem

Kuchnia z salonem to zdecydowanie serce mieszkania, dlatego tutaj zaczynamy! Pierwszym wyzwaniem okazała się stara podłoga. Zastana klepka drewniana została odnowiona oraz przyciemniona.

-Zależało nam na osiągnięciu ciemnobrązowej/wiśniowej barwy - mówi architektka, Agnieszka Musiał. -W części kuchennej postawiłam na ciemne płytki gresowe imitujące kamień. Połączyły one część salonowo-jadalnianą ze strefą kuchenną.

Główne skrzypce we wnętrzu gra granatowy odcień ścian. Dzięki nim, wnętrze nabrało wyrazistości. Całość dopełniły kontrastujące jasne zasłony oraz białe listwy przysufitowe.

Biało-szara kuchnia

Kuchnia jest już w jasnych barwach- szare tłoczone fronty na dole + jasne u góry. Do tego biały blat z konglomeratu z delikatnym użyleniem. Całość to delikatna baza dla ciemniejszych elementów wnętrza. Po drugiej stronie pomieszczenia, dla wyważenia, została postawiona jasna zabudowa z miejscem na książki, klawisze, telewizor. Do tego spory, szary narożnik oraz drewniany stół z krzesłami i ławką.

Bardzo ważną rolę przy projektowaniu tego wnętrza pełniło oświetlenie. -Przy projekcie elektryki dobrze jest wydzielić strefy pomieszczeń ( zwłaszcza wielofunkcyjnych ) oraz dać inwestorom kilka alternatyw. -opowiada architektka. -W tej przestrzeni mamy oświetlenie punktowe, chromowane reflektorki, które mogą być skierowane w dowolną stronę.-dodaje.

Oświetlenie ogólne to w tym wypadku to dwa w jednym. Na tym elemencie bardzo zależało właścicielom, czyli...lampa z wiatrakiem. Jest to praktyczne rozwiązanie jeśli nie ma klimatyzacji.

Kolorowe etno poduszki

Sypialnia pozostała w klimacie salonu, czyli granatowe ściany i kontrastujące żółte łóżko z pikowanym zagłówkiem.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz! Czyli...hall 

Kolejną przestrzenią, które płynnie łączy się z salonem jest hall. To on jest pierwszym pomieszczeniem, które ujrzą goście przekraczając próg mieszkania. Przez otwarty układ, wchodząc do apartamentu odbiera się te przestrzenie całościowo. Dodatkowo odbicie w okrągłym lustrze nad ławką od razu pozwala na wgląd do salonu.

Okrągłe lustro w przedpokoju

To czego nie widać na pierwszy rzut, a wciąż poniekąd jest otwartą przestrzenią, to spora gabarytowo garderoba. Są to dwie szafy z tłoczonymi frontami i masą miejsca do przechowywania.

Duża garderoba w przedpokoju

Bezpieczna baza dla kontrastujących elementów - łazienka

Kolejnym pomieszczeniem jest toaleta. W przeciwieństwie do reszty mieszkania, urządzona została w spokojnych, stonowanych barwach. Tutaj dominuje szarość!

Architektka zadbała, aby przestrzeń toalety powiększyć poprzez przesunięcie ścianki działowej. Dzięki temu udało się uzyskać nieco większy metraż od pierwotnie zastanego. Dlatego też w pomieszczeniu poza umywalką wolnostojącą oraz miską WC zmieściła się spora zabudowa stolarska.

Łazienka w szarości

Łazienka pozostała w podobnym stylu. W zabudowie po lewej stronie poza wieloma schowkami, została umieszczona pralka. Nad szafką- szafka z lustrzanymi frontami, z kolejnymi płytszymi półkami.

Lustra na całą ścianę dodatkowo optycznie powiększyło przestrzeń. W łazience nie mogło zabraknąć także stylizowanych baterii, chromowanego grzejnika oraz eleganckich lamp.


Amerykański styl w tym wnętrzu:
  • dużo miejsca do przechowywania
  • kanapa w centralnej części salonu
  • biała kuchnia
  • duże łóżko w sypialni
  • zdobione listwy sufitowe oraz fronty drzwi
  • otwarte przestrzenie
  • kamienny blat kuchenny
  • wrażenie przytulności

Wrażenia

-Realizacja przebiegła bardzo pomyślnie, a inwestorzy zostali z pięknym mieszkaniem! Co jest istotne we współpracy z architektem wnętrz - to zaufanie oraz doprowadzenie projektu do końca. Dbałość o szczegół jest bardzo ważna. Dobra baza, w tym wypadku: ciemna podłoga, ciemne ściany, jasna stolarka - nabiera "życia" kiedy jest dopełniona! Przez odpowiednie oświetlenie, dodatki. Pamiętajmy także, że mieszkanie jest dla nas, więc nie bójmy się eksperymentować, zmieniać, mieszkać i żyć! - podsumowuje Agnieszka Musiał.

-Od samego początku współpraca przebiegała w dobrej atmosferze oraz wzajemnym zrozumieniu! Nasza architekt wnętrz pomogła nam osiągnąć nawet wyższy standard niż się tego spodziewaliśmy! Przeniosła nasze pomysły i marzenia do rzeczywistości. Sprawiła, że stały się nie tylko osiągalne, ale także o wiele piękniejsze od tego co sobie wyobrażaliśmy. - mówi Lauren, ciesząc się, że zachowała dla siebie odrobinę Ameryki w samym centrum Wrocławia...

Autor
Apartament z amerykańską duszą
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....