Shabby chic to styl wnętrzarski niezwykle romantyczny. Gdy wrzucimy w wyszukiwarkę interentową hasło "shabby chic”, wyskoczy nam m.in. nazwisko Rachel Ashwell. To właśnie ona wymyśliła w latach 80. styl shabby chic. I to właśnie ona zaraziła miliony kobiet miłością do starych przedmiotów. Bo shabby chic we wnętrzach to przedmioty nadszarpnięty zębem czasu, ale wciąż piękne, jedyne w swoim rodzaju. W Santa Monica w Stanach Zjednoczonych projektantka prowadzi sklep, w którym można kupić meble w stylu shabby chic, dekoracje czy poduszki oraz znalezione w antykwariatach perełki. Ashwell jest również autorką bestsellerowych poradników, jak urządzić dom w stylu shabby chic. Czyli jak?

Jak urządzić dom w stylu shabby chic?

Shabby chic to romantyczna, pełna nostalgii estetyka z dawnych lat. W wolnym tłumaczeniu oznacza, że coś jest szykowne i eleganckie (fotele ludwiki), ale jednocześnie z duszą, znalezione na pchlich targach (stylowe kredensy). Romantyczny i kobiecy styl shabby chic zachwyca swoim wdziękiem, lekkością i licznymi zdobieniami. Dziś shabby chic podobija także polskie serca. Dom w stylu shabby chic jest bardzo przytulnyKolory, które najlepiej odnajdują się we wnętrzach w stylu shabby chic, to wszechobecna biel (nie tylko na ścianach, białe są też meble i dodatki), pudrowe róże, rozbielone błękity, wyblakłe żółcienie.

Kuchnia w stylu shabby chic. Solidny drewniany stół i stare krzesła są tym, co powinno się znaleźć we wnętrzach w stylu shabby chic. fot. MAISON CHIC

Shabby chic a styl prowansalski? Jak urządzić wnętrze w stylu romantycznym?

Rozświetlone wnętrza w stylu shabby chic umiejętnie łączą styl prowansalski, angielski i rustykalny. Znajdziemy w nich również elementy vintage. Postarzana, bielona podłoga z widocznymi słojami drewna, jasne ściany i pastelowe detale sprawiają, że styl ten jest dedykowany przede wszystkim kobietom.

Sypialnia w stylu shabby chic - metalowe łóżko z baldachimem przykryte jest narzutą w kolorze rozbielonego różu. Stare okiennice mogą pełnić funkcję ścianki na lampę. Jeśli przymocujemy do nich dekoracyjne półki, znajdzie się miejsce na bombonierę lub książkę, fot. LOBERON

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt że wnętrza w tym stylu shabby chic wyglądają, jakby były trochę zaniedbane i jakby nikt w nich nie mieszkał od lat. To tylko złudzenie! Efekt jest zamierzony, bo cały urok polega tu na łączeniu mebli nowych, które są stylizowane i celowo postarzane (uszczerbione na rogach, popękane i poprzecierane), z autentycznie starymi, zabytkowymi okazami.

Styl shabby chic zrób to sam: postarzane meble

I tu kłania się kolejna projektantka, która w przecierkach charakterystycznych dla stylu shabby chic jest mistrzynią. Mowa o Annie Sloan. Wynalazła ona bowiem farbę kredową do wszelkich zastosowań: do odnawiania i przecierania, do nakładania na drewno, metal, szkło i tkaniny. Właśnie takie ręczne odnawianie starych i przecieranie nowych mebli czy dekoracji (można to zrobić samemu) jest idealnym pomysłem na aranżację wnętrza w stylu shabby chic. Doskonale będą do niego pasowały stare fotele ludwiki, podniszczone komody brzuchatki, kufry po babci czy zabytkowe kredensy. Nawet jeśli meble są współczesne, to i tak na potrzeby stylu shabby chic się je samodzielnie postarza.

Meble shabby chic - taka półokrągła witryna (zwana kątnikiem) to sposób na wyeksponowanie starej porcelany. Patera i ramki są przykładem, jak postarzyć przedmioty, fot. MAISON CHIC

Meble shabby chic

Meble w stylu shabby chic postarzane są najczęściej techniką decoupage. Widoczne są na nich przetarcia, pociągnięcia pędzlem, cieniowane przecierki i mieszanki kolorów. Aby uzyskać taki efekt, polecane są w tym celu farby kredowe. Komody, kredensy i serwantki oprócz widocznych cieniowań bardzo często uzupełniane są o liczne ornamenty i bogate zdobienia. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje przede wszystkim biel oraz ecru.

Typowy dla stylu shabby chic wieszak. Funkcja połączona z dekoracyjną formą, fot. LOBERON

Dodatki i dekoracje w stylu shabby chic

Stylizowane wnętrza w stylu shabby chic bogate są w kobiece detale, liczne tkaniny takie jak koronka czy len. Motywem przewodnim są delikatne kwiaty, postarzane wazony, ramki, lustra, lampiony i klatki dla ptaków. W aranżacjach tego typu nie obędzie się także bez zdobionych gałek meblowych, ziół w doniczkach, zdobionej porcelany, lekkich firanek i poduszek z falbankami.

Ozdoby typowe dla stylu shabby chic

Dla kogo jest styl shabby chic?

Styl shabby chic z pewnością pokocha każda delikatna i wrażliwa kobieta, chcąca stworzyć w swoich czterech ścianach klimat sielskiego domku w Prowansji, bądź Toskanii. Dusza romantyczki mile widziana!

Jak udekorować wnętrze w stylu shabby chic?

Motywami, które idealnie pasują do dekoracji wnętrz w stylu shabby chic są kwiaty, kratki, czy wzór toile de Jouy. W salonie w stylu shabby chcic, czy sypialni mile widziane jest nagromadzenie koronkowych obrusów, poduszek z falbankami, narzut. Na ścianach warto powiesić vintage’owe obrazki oprawione w postarzane ramy, stare zegary czy dekoracyjne lustra. Chcąc udekorować wnętrza w stylu shabby chic znajdźmy miejsce na lampę z materiałowym abażurem, latarenkę, paterę, figurki amorków, serduszka. Dobrze będzie, jeśli wszystkie te bardzo zdobione przedmioty znajdą się wśród bukietów kwiatów, najlepiej róż. 

Sypialnia w stylu shabby chic romantyczna, lekka i przytulna, MAISON CHIC

Styl shabby chic czym się charakteryzuje? 8 cech shabby chic

Nie ma chyba bardziej kobiecego stylu od shabby chic. To idealna propozycja dla romantyczek i wiecznych marzycielek. Tylko co na tak urządzone wnętrze powiedzą panowie? 

Poduszki z falbaną, czy zwiewne koronki to dodatki, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach shabby chic

Charakterystyczne cechy stylu shabby chic:

  • Shabby chic to połączenie stylu prowansalskiego, angielskiego i rustykalnego.
  • Postarzane meble shabby chic, czyli przecierane komody i konsole, podniszczone szafki nocne, fotele na kabriolowych nóżkach typu ludwiki, metalowe łóżka, romantyczne toaletki, postarzane sekretarzyki i kredensy, stare półki.
  • W kuchni czy salonie w stylu shabby chic znajdziemy bielone podłogi.
  • Shabby chic lubi dekoracje metodą decoupage
  • Dodatki shabby chic są obowiązkowe w aranżacji wnętrz. Najczęściej w postaci koronek i kwiatów, kryształowych żyrandoli. Do shabby chic pasują też lustra z antycznie wykończoną taflą szkła, zegary, amfory i puchary, obrazki vintage, dekory ścienne, wieszaki,  świeczniki, patchworkowe narzuty, poduszki.
  • Shabby chic jest bogaty w detale takie jak: lampiony, klatki dla ptaków, zdobione ramki.
  • W kuchni shabby chic, salonie, czy sypialni obecna jest dominacja jasnych kolorów: biel, beż, pastelowy róż, rozbielony błękit.
  • Tekstylia we wnętrzach shabby chic to bawełna, len, koronki, hafty, falbany.
Autor
Dom w styl shabby chic. Jak urządzić wnętrza w tym stylu i czym charakteryzuje się shabby chic?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...