Jakie korzyści daje inteligentny dom?

Coraz więcej automatycznych funkcji mają np. kuchenne sprzęty AGD, systemy ogrzewania czy zabezpieczania domu. Instalacje łączy się w inteligentną sieć, a dzięki temu urządzeniami sterujemy zdalnie i możemy je programować. Co w ten sposób zyskujemy?

Najbardziej przekonujące są oszczędności - choćby fakt, że podczas naszej nieobecności ogrzewanie jest wyłączone, ale nie wracamy do zimnego domu, bowiem o określonej porze system zacznie pracować, podnosząc temperaturę. Z kolei w upalne dni miło jest wrócić do chłodnego domu, ale gdyby nie jego "inteligencja", klimatyzatory musiałyby pracować, nawet, gdy nas nie ma. Smart dom ma zaprogramowaną godzinę, kiedy klimatyzacja ma się uruchomić, ale możemy ją też włączyć zdalnie za pomocą smartfona z odpowiednią aplikacją.

Smart home (nie) dla mnie

Pojęcie smart home robi ostatnio zawrotną karierę - producenci prześcigają się, by obdarzyć inteligencją kolejne produkty. Wiele z tych urządzeń, wydawać się może gadżetem dla miłośników nowinek. Tradycjonaliści z kolei obawiają się, ze naszpikowane technologią urządzenia okażą się zawodne i będą wymagały ciągłych napraw. O opinię na ten temat poprosiliśmy Beatę Fiedosichin - kierownik marketingu Siegenia Group.

Automatyczne zasuwnice KFV zapewniają szczelność, stabilność i wysoki stopień ochrony przed wyważeniem na całej wysokości drzwi. SIEGENIA

- Najlepiej podejść do sprawy rozsądnie i wybrać te rozwiązania, które naprawdę ułatwiają życie. Są nimi np. drzwi otwierające się automatycznie przed domownikami i ryglujące się zaraz po domknięciu. Nie trzeba wtedy martwić się, że dzieci wychodząc z domu, niedokładnie zamkną drzwi, wyskakiwać nocą z łóżka w celu sprawdzenia, czy nasz dom jest bezpieczny lub szukać kluczy w torebce, gdy w rękach ciążą nam zakupy. Świetnie sprawdzi się tu system KFVkeyless, który pozwala na bezdotykowe sterowanie drzwiami wejściowymi za pośrednictwem technologii Bluetooth i ich otwieranie bez klucza, przy użyciu telefonu komórkowego.- opowiada.

Natomiast skaner odcisków palców, montowany na skrzydle drzwi lub w ich pobliżu, stanowi o wiele bezpieczniejszą alternatywę dla kluczy, kodów cyfrowych i wszelkiego rodzaju kart.

Jak wprowadzić innowacyjne rozwiązania w swoim mieszkaniu?

Smartfony to już nie telefony, ale małe komputery. Instalując w nich odpowiednią aplikację, możemy z dowolnego miejsca na świecie sterować systemami ogrzewania, chłodzenia, alarmami, oświetleniem, uchylić okna, by przewietrzyć pomieszczenia, włączyć pralkę czy piekarnik albo uruchomić odkurzacz, by posprzątał, kiedy nas nie ma w domu. Warunek konieczny - urządzenia w domu muszą być podłączone do internetu, by mogły się komunikować z naszym telefonem czy komputerem.

Jakie urządzenia można podłączyć do inteligentnego domu?

W domu inteligentnym elementy takie jak oświetlenie, ogrzewanie, alarmy, żaluzje, rolety zewnętrzne, sprzęty RTV czy AGD, brama automatyczna lub drzwi garażowe można połączyć w jeden system, w domową sieć, którą będziemy sterować przede wszystkim na miejscu za pomocą paneli dotykowych (tzw. kontrolerów), montowanych np. na ścianie.

Wygodne, intuicyjne panele pomagają zarządzać domem z jednego miejsca. Producenci oferują coraz ładniejsze sterowniki, dbając o ich design. To ekskluzywne wzorniczo rozwiązanie, stosowane nie tylko do włączania/ wyłączania oświetlenia, ściemniania i rozjaśniania światła, ale i do sterowania żaluzjami oraz ustawiania temperatury w pomieszczeniu.

Jakie inteligentne rozwiązania sprawią, że dom będzie bezpieczny?

Oprócz oszczędności i wygody, inteligentne rozwiązania mają zapewnić naszemu domowi bezpieczeństwo. O to, na jakie sprzęty się zdecydować, by nasz dom stał się bezpieczną przystanią zapytaliśmy Bartosza Buczyńskiego - Product Directora FIBARO.

- Pierwsze to integracja systemu alarmowego z system smart home. Dzięki czujnikom otwarcia drzwi i okien oraz czujnikom ruchu można wykryć włamanie. Połączenie z pozostałymi urządzeniami inteligentnego domu pozwoli nie tylko uruchomić syrenę alarmową, ale też np. opuścić wszystkie rolety, uruchomić oświetlenie ostrzegawcze i wybrane dźwięki (np. ujadanie psa) dochodzące z zestawu audio. Wszystko to, by odstraszyć złodziei. W tym samym momencie mieszkańcy i inne wskazane osoby otrzymają powiadomienie o włamaniu na swoje smartfony. - mówi ekspert.

FIBARO CO Sensor – elegancki i dyskretny czujnik czadu, który wykryje nawet najmniejszy wzrost stężenia śmiercionośnego tlenku węgla. W razie zagrożenia uruchomi dźwiękowy i diodę alarmową oraz wyśle powiadomienie na smartfony i uruchomi wentylację, by zapewnić mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo. FIBARO

Inteligentny dom pozwala zwiększyć bezpieczeństwo nieruchomości i domowników także dzięki czujnikom wykrywającym dym, zalanie, pożar, czad czy też otwarte okna, gdy zbiera się na deszcz. Pozwalają one uniknąć przykrych konsekwencji nieprzewidzianych sytuacji poprzez uruchomienie scen–sekwencji, którymi dom reaguje na zagrożenie, czyli np. w przypadku zadymienia uruchomi wentylację i odłączy zasilania od kuchenki czy żelazka.

- Ważnym rozwiązaniem jest też kontrola zasilania gniazd. Moduły dopuszkowe i inteligentne gniazda FIBARO posiadają opcję wyłączania zasilania w razie np. zalania czy burzy. Ich przewagą jest zabezpieczenie, które w przypadku przepięcia doprowadzi do zniszczenia zabezpieczenia, a nie lodówki czy komputera. - dodaje.

Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych na polskim rynku inteligentnych rozwiązań:

Inteligentne okno

Inteligentne Okno to okno przyszłości, które daje możliwość oglądania ulubionego filmu, przeszukiwania internetu, korzystania z komunikatorów (w tym Skype’a), a nawet prowadzenia prezentacji dla klientów na powierzchni przeszklenia.

fot. OKNOPLAST

System VELUX ACTIVE with Netatmo, bazując na aktualnej pogodzie oraz danych z wewnętrznych czujników jakości powietrza, samodzielnie steruje elektrycznymi lub solarnymi oknami i roletami. Umożliwia zdalne zarządzanie z aplikacji na smartfonie.

fot. VELUX

System bram garażowych

Dzięki systemowi SmartCONNECTED można sterować bramami i drzwiami z każdego miejsca na świecie. Aplikacja pozwala także na uruchomienie alarmu czy otwarcie bramy na chwilę przed dojazdem do posesji.

fot. Wiśniowski

Inteligentna lodówka

Lodówka Samsung Family Hub wyposażona została w funkcję zdalnego sprawdzenia jej zawartości. Już nie zapomnimy o zakupach.

fot. SAMSUNG

Inteligentny zamek

Mąż wrócił wcześniej z pracy i nie wziął kluczy? Inteligentny zamek połączony z telefonem pozwala na otwarcie drzwi poprzez aplikację.

fot. DANALOCK

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne

Dzięki aplikacji Philips Hue można zdalnie sterować oświetleniem zewnętrznym. Od teraz możesz ze spokojem cieszyć się wakacyjnymi wyjazdami, tworząc wrażenie tego, że ktoś jest w domu.

fot. PHILIPS

Regulator temperatury

Inteligentny regulator temperatury tado° połączony ze smartfonem pozwala na zdalne sterowanie ogrzewaniem.

fot. TADO

Stacja pomiarowa

Stacja pomiarowa Healthy Home Coach mierzy nie tylko poziom wilgotności powietrza, ale także jego jakość.

fot. NETATMO

Zawór termostatyczny

Zawór termostatyczny Smart Radiator Valve pozwala zmienić ustawienia grzejnika, gdy jesteśmy poza domem!

fot. NETATMO

Inteligentna toaleta

Inteligentne toalety zadbają o maksimum naszego komfortu dzięki funkcjom mycia i suszenia.

fot. ROCA

Jeden włącznik do wszystkiego

Chcesz zmienić natężenie światła? Naciśnij raz. Nie masz ochoty wstawać z kanapy? Ustaw polecenia głosowe i ciesz się chwilą.

fot. EVE

Sensor do kontroli inteligentnego domu

Jeden obrót i dzięki sensorowi priOn® wszystko jest pod kontrolą. Oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, muzyka, ruch żaluzji i zasłon i wiele innych opcji - wszystko reguluje się za pomocą pokrętła.

fot. ABB

Inteligentny włącznik

Dzięki inteligentnemu włącznikowi mamy cały dom pod kontrolą. Marka zadbała również o niebanalny design.

fot. JUNG

Komfort dla alergika - inteligentny oczyszczacz powietrza

Urządzenie Philips AC3829 automatycznie monitoruje i oczyszcza powietrze oraz dodatkowo może je nawilżyć. Jego parametry monitoruje specjalna aplikacja.

fot. PHILIPS

Zawsze blisko - inteligentny wideodzwonek

Dzięki inteligentnemu wideodzwonkowi możemy zobaczyć, kto nas odwiedził nawet przebywając poza domem. Urządzenie pozwala również na odbieranie połączeń.

Fot. NETATMO

Design przyszłości - inteligentne żaluzje

Sterowane elektrycznie żaluzje fasadowe z oferty firmy Anwis mogą automatycznie podnosić się i opuszczać o wyznaczonych godzinach. Idealnie sprawdzą się na dużych fasadach. 

fot. ANWIS

Kamery zewnętrzne i wewnętrzne

Inteligentna kamera wewnętrzna dzięki systemowi rozpoznawania twarzy odróżni członków rodziny od intruzów. W przypadku niebezpieczeństwa, syrena natychmiast uruchamia potężny alarm.

fot. NETATMO

Inteligentna kamera zewnętrzna w czasie rzeczywistym powiadomi o nieznanej osobie poruszającej się w pobliżu domu, zajeżdżającym na podjazd samochodzie lub zwierzęciu, które wślizgnęło się do ogrodu.

fot. NETATMO

Dwa w jednym - inteligentny telewizor i obraz

The Frame to niezwykły telewizor, który zachwyca najwyższą jakością obrazu, dzięki zaawansowanej technologii ekranu QLED. A kiedy nie używamy go akurat do oglądania filmów, może stać się efektownym obrazem! Pozwala bowiem wyświetlić dzieła sztuki czy własne zdjęcia, ale także wygląda jak obraz - dzięki wymiennym, opcjonalnym ramkom.

fot. SAMSUNG

Apartament pokazowy inteligentnego domu

Zainteresował Cię temat i chciałbyś wprowadzić nowoczesne rozwiązania w swoim mieszkaniu? W Warszawie powstał pierwszy w tej części Europy apartament pokazowy ABB, który prezentuje możliwości inteligentnego domu! Zastosowany w apartamencie ABB Living Space Experience system KNX stworzony został tak, by osoby z niego korzystające mogły go dowolnie personalizować. Jednym przyciskiem uruchamia się cała sekwencja zdarzeń.

fot. ABB