Dobrze urządzona garderoba to uporządkowana przestrzeń, w której bez trudu znajdziesz niezbędne ubrania i dodatki. Codziennie narzekasz, że nie masz się w co ubrać? Funkcjonalne rozwiązania pozwolą Ci zapomnieć o tym problemie. Jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana garderoba i jakie akcesoria ułatwiają przechowywanie ubrań?

Zaplanuj półki i wieszaki

Podstawą dobrze zaplanowanej przestrzeni w garderobie są oczywiście półki na ubrania i drążki na wieszaki. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które ułatwią przechowywanie poszczególnych elementów. Warto zdecydować się na szafę systemową, czyli półki sięgające od podłogi aż do sufitu, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń - można je zastosować nawet na poddaszu.

Żeby Twoja garderoba była funkcjonalna, musisz dostosować półki i drążki do własnych potrzeb - dobrać ich odpowiednią liczbę i szerokość. Najpierw zrób więc rozeznanie i sprawdź dokładnie, jakie ubrania dominują w Twojej szafie, ile miejsca potrzebujesz na sukienki, odzież wierzchnią oraz inne ubrania wiszące na wieszakach, a ile na poskładane koszulki czy swetry.

prosta garderoba IKEA Garderoba elegantki ELFA szafa gardrobiana Raumplus
Praktyczna garderoba za grosze: wieszak na ubrania MULIG (27 zł) i wisząca półka SKUBB (39,99 zł), IKEA Garderoba eleganckiej kobiety. Idealny porządek utrzymasz bez trudu, jeśli każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Systemowe wyposażenie garderoby pozwala idealnie dostosować układ półek, drążków i szuflad do potrzeb. ELFA Niezależnie czy urządzamy wnętrze szafy czy garderoby, ważne, aby rzeczy, po które najczęściej sięgamy, były łatwo dostępne. RAUMPLUS

Tradycyjnym, i wciąż bardzo dobrym miejscem na przechowywanie złożonych ubrań są zwykłe półki, ale coraz większą popularnością cieszą się wysuwane półki i kosze. To dlatego, że można umieścić je gęściej (nad nieruchomą półką potrzebna jest zawsze wolna przestrzeń, żeby można było wygodnie sięgać po ułożone rzeczy), a więc lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Segregacja jest konieczna

Kiedy podstawowy schemat garderoby jest już przygotowany, pora posegregować jej zawartość. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są separatory do szuflad, czyli przegródki pozwalające na uporządkowanie bielizny, dodatków takich jak paski, pończochy czy skarpetki. Separatory dostępne są w różnych rozmiarach, więc łatwo dopasujesz je do wymiarów szuflad.

Wykorzystaj pudełka i pojemniki

W każdej garderobie przydadzą się również pudełka do przechowywania drobiazgów, dzięki którym zgromadzisz podobne rzeczy w jednym miejscu. Chcesz zachować porządek w garderobie? Na każdy rodzaj dodatków przeznacz osobne pudełko. W sklepach z akcesoriami do przechowywania znajdziesz ozdobne najróżniejsze pudła i pudełka: ozdobne, przezroczyste czy wreszcie dedykowane konkretnym częściom garderoby, np. na kapelusze czy buty. Te, z których nie korzystasz na co dzień, warto podpisać, dzięki temu szybko znajdziesz nawet dawno nieużywane rzeczy.

Praktyczne półki na buty

Masz pokaźną kolekcję butów i chcesz zaplanować dla nich miejsce w garderobie? Postaw na system półek, który wyeksponuje obuwie i ułatwi szybkie wybranie odpowiedniej pary. Twoje marzenie o osobnej półce dla każdej pary butów nareszcie może się spełnić - w sklepach znajdziesz szeroki wybór rozwiązań do przechowywania obuwia - od pudeł i półek, przez specjalne uchwyty przypominające prawidła, po tekstylne półki i kieszenie do zawieszenia na drzwiach lub drążku.

Wyposażenie garderoby - wieszak na spodnie, GTV Wyposażenie garderoby - wieszak na paski i krawaty, GTV Wyposażenie garderoby - szuflada-kosz rattanowy, GTV Wyposażenie garderoby - szuflada z separatorem, GTV
Elementy wyposażenia garderoby z linii Elegance pomogą utrzymać idealny porządek, od lewej: wieszak na spodnie, wieszak na paski i krawaty, szuflada-kosz i płytka szuflada z separatorem. Wszystkie są wysuwane i mają system cichego domyku. GTV

Sprytne wieszaki

Tradycyjne ramiączka w jednolitym kolorze to świetny pomysł, ale jeszcze lepszym są nowoczesne organizery do szafy, na których możesz powiesić większą liczbę ubrań. Te do spodni wyglądają jak zwykłe wieszaki, ale mają kilka uchwytów umieszczonych jeden pod drugim. Znajdziemy też specjalne zbiorcze wieszaki np. na szale i apaszki, krawaty czy spódnice. Pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca.

Sposób układania ma znaczenie

Oprócz praktycznych akcesoriów, które ułatwiają przechowywanie ubrań i dodatków, duże znaczenie ma także sposób składania poszczególnych części garderoby. Czy wiesz, że składając koszulki lub spodnie w rulonik możesz zyskać dużo miejsca w szufladzie? Łatwiej też będzie wyjąć akurat tę rzecz, której potrzebujesz, nie rujnując porządku na półce. Wykorzystaj ten sposób i ciesz się wygodą i porządkiem w garderobie! 

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcie wprowadzające: Raumplus