Zabudowa przedpokoju - jakie są wady i zalety takiej aranżacji?

Bez wątpienia największą zaletą wyboru zabudowanej wnęki w przedpokoju jest pełna dowolność i indywidualność. Nie musisz przeszukiwać stosu ofert i dopasowywać mebli do pomieszczenia, to wszelkie szafki, szuflady i wieszaki dopasują się do wnęki. Dzięki temu zoptymalizujesz ilość miejsca, która będzie mądrze rozplanowana do wymiarów danej wnęki. Żadna szafa wolnostojąca nie da Ci takiej przestrzeni, jak dobrze wykonana wnęka w zabudowie.

Jeśli chodzi o wady wykonania zabudowy przedpokoju, to należy pamiętać, że każda zabudowa jest przystosowana pod konkretną wnękę i zrobiona na wymiar. Nie jest to jeden mebel, które można odsunąć, przestawić czy zabrać ze sobą. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jeśli wynajmujesz mieszkanie i chcesz umeblować je na własny koszt.

Jak przeprowadzić zabudowę przedpokoju?

Wiele osób się zastanawia jak zabudować wnękę w przedpokoju samodzielnie. Najważniejsze jest bardzo dokładne zmierzenie wnęki. Najprostszym sposobem na wykonanie zabudowy jest po prostu zaprojektowanie odpowiedniej ilości szafek, szuflad czy wieszaków, które przymocujemy do ściany. Wszystko będzie wystarczyło zakryć odpowiednimi drzwiami przesuwnymi lub standardowo otwierającymi się do przodu.

Jest to opcja bardzo tania, jednak estetycznie będzie odstawało od profesjonalnych realizacji. Znacznie lepszym pomysłem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy, które dopasuje projekt pod wnęk i wykona go indywidualnie dla ciebie według twoich wcześniejszych życzeń.

Zabudowa przedpokoju - gdzie się sprawdzi?

Aranżacja korytarza w formie zabudowy to rozwiązanie stosowane przede wszystkim mieszkaniach małych, gdzie przedpokój jest niewielki. Każda kurtka czy szafa na buty wygląda po prostu źle i zabiera cenne miejsce. Dzięki zastosowaniu zabudowy nie tylko możemy schować codziennie używane obuwie czy nakrycie wierzchnie, ale także zyskujemy bardzo dużo miejsca do przechowywania innych rzeczy.

W przypadku większych mieszkań czy domów zabudowa przedpokoju sprawdzi się w momencie, kiedy pomieszczenie jest małe, nieregularne lub nieustawne. W takim przypadku pozostaje nam tylko indywidualny projekt przystosowane do konkretnego pomieszczenia.

Jak ciekawie zabudować przedpokój? Porady i inspiracje

Jeśli zastanawiasz się jak zabudować wnękę, to posiadając przedpokój niewielkich rozmiarów warto pójść w styl skandynawski, który optycznie powiększy pomieszczenie dzięki wykorzystaniu jasnych kolorów i minimalistycznemu designowi. Zastosowanie jasnej kolorystyki jest bardzo ważne w przypadku braku okien w przedpokoju, co ma miejsce bardzo często w blokach. Ciemna zabudowa sprawdzi się głównie w większych pomieszczeniach, które są odpowiednio oświetlone światłem dziennym.

Pamiętaj, że moda się zmienia, jednak styl skandynawski jest bardzo uniwersalny i będzie wyglądał świetnie przez długie lata. Dobrym wyborem jest także wybór drzwi lustrzanych, które oprócz faktu, że pasują do każdego stylu i optycznie powiększą pomieszczenie, to pełnią funkcję podwójną (drzwi + lustro w korytarzu). Myśląc o remoncie korytarza, zapoznaj się z gotowymi aranżacjami zabudowy przedpokojów, może akurat któraś z nich Ci się spodoba i dopasujesz ją do swojej wnęki?

Jak unikać błędów przy zabudowie przedpokoju?

Pamiętaj, że wykonując projekt zabudowy przedpokoju musisz pomyśleć o wszystkim. Najważniejsze kwestie, w których można popełnić błąd to zabudowanie wnęki o głębokości niższej niż 60 cm, co może powodować wiele problemów przy wieszaniu płaszczy oraz kurtek zimowych.

Nieodpowiednie zaprojektowanie drzwi też może być problematyczne. Drzwi muszą się otwierać w taki sposób, by nie blokowały przejścia oraz wejść do innych pomieszczeń. Jeśli chodzi o zabudowę przedpokoju w bloku, to przed jej wykonaniem należy dowiedzieć się czy w jej miejscu nie przebiegają żadne instalacje telewizyjne do kablówki do których będzie potrzebny dostęp oraz nie znajdują się tam liczniki prądu, gazu lub wody.

Ceny zabudowy korytarza w 2022

Możemy zrobić zabudowę wnęki samodzielnie, co będzie znacznie tańszym rozwiązaniem. W takim przypadku najdroższe będą drzwi przesuwne (od 300 do 1500 zł). To, co zrobimy wewnątrz - półki, szafki, wieszaki, to kwestia indywidualna i nie powinna pochłonąć w sumie więcej niż 500-600 złotych. Tak więc cena zabudowy przedpokoju w najtańszym możliwym wariancie wykonanym samemu może być nawet poniżej 1000 złotych, jednak estetyka takiego wykonania może zostawić sporo do życzenia.

Jeśli chodzi o profesjonalne zabudowy przedpokoju, ceny w granicach 1500 złotych to konieczne minimum, na jakie trzeba się przygotować. Wykorzystanie luster czy samodomykających się zawiasów, bardziej wymyślne projekty i większa wnęka mogą podnieść cenę nawet do 3-4 tysięcy złotych.