Drzwi ażurowe

Drzwi ażurowe to zazwyczaj drewniana rama wypełniona poziomymi lub pionowymi listewkami bądź ułożone w ciekawe, finezyjne kształty. Drzwi ażurowe mogą więc być bardzo dekoracyjne lub proste i minimalistyczne, dzięki czemu łatwo można je dopasować do każdego wnętrza. Będą świetnie się prezentować w skandynawskim minimalizmie, rustykalnych wnętrzach, a nawet w pomieszczeniu w stylu glamour. Zwłaszcza że w sklepach dostępne są również drzwi ażurowe do samodzielnego wykończenia, które można pomalować na dowolny kolor lub wykończyć lakierem.

Drzwi ażurowe mogą być zastosowane jako wydzielenie przestrzeni, do szafek lub do szafy. Dużą popularnością cieszą się również drzwi ażurowe do garderoby, które są funkcjonalne i wspaniale się prezentują. W garderobie można zastosować drzwi ażurowe przesuwne, otwieranie rozwieralnie (jak standardowe drzwi) oraz drzwi harmonijkowe, czyli składane. Do małych pomieszczeń najlepiej wybrać drzwi ażurowe harmonijkowe lub przesuwne, które zajmują mniej miejsca, a wyglądają równie dobrze, jak klasyczne drzwi.  

Drzwi ażurowe do garderoby - wady i zalety

Drzwi ażurowe w garderobie posiadają wiele zalet, z których najważniejszą jest wspaniały wygląd. Drzwi wyglądają lekko i nie dają wrażenia przytłoczenia, co ma szczególne znaczenie w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowo ten rodzaj drzwi zapewnia dobrą wentylację, dzięki czemu ubrania dłużej pachną świeżością i jest mniejsze ryzyko zadomowienia się moli. Takie drzwi są też bardzo proste w montażu i można łatwo zmienić ich wygląd - wystarczy szybki zabieg renowacji lub malowanie, aby drzwi zyskały zupełnie nowy styl.

Drzwi ażurowe sprawdzą się zarówno jako drzwi do garderoby, która jest osobnym pomieszczeniem, jak i jako zabudowa wnęki. Wadą drzwi ażurowych może być fakt, że zbiera się na nich więcej kurzu - duża ilość listewek szybciej się brudzi, jednak wystarczy dbać o ich regularne przetarcie wilgotną szmatką, aby drzwi prezentowały się wspaniale.

Najciekawsze pomysły na drzwi ażurowe do garderoby

Jak wspomniano wcześniej, drzwi ażurowe dają ogromne możliwości wnętrzarskie i można je z łatwością dopasować do każdego wnętrza. W tym celu należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale i wzór. Ciekawym rozwiązaniem mogą być ażurowe drzwi inspirowane kulturą arabską, które mają ciekawe geometryczne lub roślinne wzory. Takie drzwi wspaniale będą się prezentować w ekscentrycznych, odważnych wnętrzach. Z kolei proste drzwi ażurowe wykonane z poziomych listewek pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, a ich główną cechą ozdobną jest kolor, który z łatwością można dopasować do wystroju.

Chcąc idealnie dopasować kolorystykę, warto kupić drzwi ażurowe wykonane z sosnowego drewna, które jest bardzo jasne, więc można je łatwo pomalować na wybrany kolor. Dużą popularnością cieszą się białe drzwi ażurowe, szczególnie jeśli garderoba zlokalizowana jest w sypialni. Białe drzwi dobrze współgrają zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi wnętrzami, dodając im nieco świeżości i lekkości.

Jak zamontować drzwi ażurowe do garderoby?

Montaż drzwi ażurowych do ściany wygląda dokładnie tak samo, jak montaż standardowych drzwi. Niezbędny będzie zakup odpowiedniej ościeżnicy, która będzie pasować do drzwi i otworu drzwiowego (otwór na drzwi powinien być o 5-10 mm większy od ościeżnicy). Trzeba szczególną uwagę zwrócić na grubość ściany, na której będą montowane drzwi. Przy cienkiej ściance działowej, warto rozważyć ościeżnice regulowane, które łatwiej dopasować do ściany. Ościeżnica powinna być stabilna i solidnie zamontowana, aby można było osadzić w niej drzwi.

Oczywiście drzwi można również przymocować bezpośrednio do ściany, ale aby zwiększyć ich wytrzymałość, warto do muru przytwierdzić listwę drewnianą i dopiero do niej przymocować drzwi. Jak zamontować drzwi ażurowe do garderoby? Najpierw należy przykręcić zawiasy do drzwi, a następnie całość (drzwi i zawiasy) osadzić na ościeżnicy lub przygotowanej listwie. Miejsca położenia zawiasów należy dokładnie zmierzyć, aby drzwi były zamontowane równo, co zagwarantuje ich prawidłowe umiejscowienie i estetyczny wygląd.