Od czego zacząć remont, czyli jak ocenić zakres prac?

Nieważne, czy wykańczamy nowo wybudowany dom, czy też remontujemy wymagające tego mieszkanie, kolejność prac jest taka sama. Różnicą natomiast może być zakres prac, który zależy od stanu nieruchomości. Od czego zatem zacząć? Od tego, że pobieżna ocena nie zawsze pokrywa się z tym, co „wyjdzie w praktyce” i co powie fachowiec. Przekłada się to bezpośrednio na wysokość budżetu, który pochłonie remont. Jak zaradzić drastycznemu rozminięciu się z budżetem?

Spiszmy sobie, co jest do zrobienia i zaprośmy zaprzyjaźnionego wujka budowlańca lub fachowca, aby ocenił, czy to już wszystko. Może okazać się na przykład, że okno dachowe wymaga ponownej obróbki, ponieważ wskutek niewłaściwego montażu, skrapla się woda i okalająca je zabudowa jest do wymiany. Może też okazać się, że parkiet, który już spisaliśmy na straty, wymaga tylko cyklinowania i po tym zabiegu będzie jak nowy świeży powiew luksusu. Jeśli ustaliliśmy już zakres prac, czas na wykonanie kosztorysu, który oszacuje wydatki.

Kosztorys - słowo klucz prowadzące prosto do sukcesu

Mamy tu do wyboru kilka opcji. Kosztorys może wykonać wykonawca, który podejmie się remontu, wtedy kosztorys będzie obejmował koszt materiałów i robocizny lub samej robocizny. Taki kosztorys możemy wykonać również sami, jeśli remont postanowiliśmy przeprowadzić siłami własnymi i opcjonalnie rodziny oraz znajomych. Wtedy w kosztorysie nie uwzględniamy kosztów robocizny na poszczególnych etapach.

Od czego rozpoczynamy pracę nad kosztorysem?

Od ustalenia wysokości budżetu, jakim dysponujemy. Zaznaczmy, że bazujemy na bieżących cenach. Zakłada się, że koszt wykończenia 1 m2 w 2022 roku kształtuje się na poziomie 1000-1500zł. Oczywiste jest, że bez kosztów robocizny uda nam się zmieścić w mniejszej kwocie budżetu, wiele zależy również od standardu wykończenia i jakości materiałów, więc podany wyżej koszt jest bardzo orientacyjny.

Szczegółowy kosztorys możemy wykonać odręcznie na kartce papieru bądź w programie Excel, pracując na estetycznej i czytelnej tabeli. Znamy już zakres prac, więc kolejnym krokiem jest ustalenie, jakich materiałów i narzędzi użyjemy do remontu. Uwzględniamy każdy materiał osobno, wyliczając jego ilość według metrażu powierzchni, na której go użyjemy. Przykładowo chcemy położyć płytki na podłodze łazienki o wymiarach 3x3m. Potrzebujemy zatem:

• 9 m2 płytek + zapas,

• emulsji gruntującej,

• kleju do płytek liczonego według jego wydajności na 1 m2,

• fugi i krzyżyków dystansowych,

• pacy, szpachelki, poziomicy, gumowego młotka, przycinarki do płytek, pojemnika do kleju i fugi, narzędzia mieszającego.

Bieżące ceny dla poszczególnych materiałów najlepiej sprawdzić w lokalnym składzie lub markecie budowlanym. Po wykazaniu wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi oraz ich cen podliczamy kosztorys. Jeśli nie zmieściliśmy się w budżecie, możemy dowolnie operować pomiędzy częściami składowymi. Na przykład płytki za 50 zł/m2 zamienić na płytki za 30 zł/m2.

Pamiętajmy o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jest nią „zapas” minimum 15%, który powinien zostać zawarty w budżecie na nieprzewidziane wydatki. Jeśli prace wykończeniowe przeprowadza firma remontowa, zwróćmy szczególną uwagę na umowę, w której szczegółowo wykazany zostanie zakres przeprowadzonych prac, koszt oraz termin wykonania. Koniecznie bazujmy na sprawdzonych firmach z polecenia.

Remont czas zacząć - jakie prace krok po kroku?

Już czas zacząć działać, sprawdźmy więc, jakie czekają nas etapy i kolejność prac wykończeniowych. Niekiedy początkowe etapy takie jak wyburzanie lub wymiana stolarki okiennej mogą zostać pominięte, jeśli nie zaistniała konieczność ich przeprowadzenia.

1. Wyburzanie i stawianie

Wyburzenie i/lub postawienie nowych ścian działowych to pierwszy etap prac.

2. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Pomijamy ten etap, jeśli wykańczamy nowo wybudowany dom. Jeśli jednak remontujemy stare mieszkanie lub dom, warto sprawdzić, czy stolarka wymaga wymiany. Wymiana jej na późniejszych etapach wiąże się to ze sporymi niedogodnościami i ponownym bałaganem.

3. Modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej

Kiedy modernizujemy? Wtedy, kiedy planujemy nowe sprzęty takie jak klimatyzacja lub kabina walk-in bez brodzika z odpływem liniowym. Również wtedy, kiedy chcemy, aby gniazdka elektryczne, grzejniki i sanitariaty znajdowały się w innych miejscach, albo instalacja jest przestarzała. W nowo wybudowanym domu to moment na rozłożenie instalacji w całym budynku. Warto po ukończeniu prac wykonać zdjęcia całego mieszkania, aby w przyszłości podczas wieszania grafiki ściennej nie przewiercić kabla.

4. Parapety

Możemy zamontować nowe parapety zarówno po tynkowaniu ścian, jak i przed tynkowaniem. Robiąc to jednak przed położeniem tynków, pamiętajmy o zabezpieczeniu parapetów, aby nie uległy uszkodzeniu. Wyjątkiem są parapety drewniane, które montujemy po wykonaniu i wyschnięciu tynków.

5. Tynkowanie ścian i sufitów

To czas na zakrycie wszystkich nieestetycznych przewodów instalacyjnych tynkami. Do wyboru mamy tynki cementowo-wapienne, gipsowe lub gliniane. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety, a wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

6. Wykonanie wylewek

To ostatni etap prac z rodzaju brudnych. Po tym etapie jest we wnętrzu już jakby luksusowo i bardziej domowo. Możemy zdecydować się na wylewkę betonową, cementową, anhydrytową lub samopoziomującą. Po tym etapie i całkowitym wyschnięciu wylewek i tynków możemy już wstępnie posprzątać wnętrza.

7. Płyty g-k i gładzie

To czas na prace z płytami gipsowo-kartonowymi - zabudowę poddasza i ewentualne wyrównanie ścian. W tym momencie również wykonywane są gładzie, wyrównujące powierzchnie ścian i sufitów.

8. Położenie płytek ceramicznych

To dobry moment na położenie płytek ceramicznych i gresów w zaplanowanych miejscach. Pamiętajmy o wyliczeniu i dostosowaniu różnic poziomów pomiędzy płytkami i panelami lub parkietem.

9. Montaż paneli lub parkietu

Okładziny podłogowe to już stosunkowo lekka i czysta praca. Wybór pomiędzy panelami winylowymi, laminowanymi i parkietem zależy bezpośrednio od zasobności portfela.

10. Tapety i farby, czyli okładziny ścienne

Farby emulsyjne, strukturalne, lateksowe, mineralne, ceramiczne, tablicowe, tynki i farby betonowe, czy po prostu tapeta? Wszystkie rozwiązania mają swoich zwolenników. Wystarczy odrobina kreatywności i nowoczesny aranż gotowy.

11. Biały montaż

Już prawie finał. Pozostał montaż gniazdek, włączników i lamp, ale także kabiny prysznicowej, umywalki łazienkowej i miski sedesowej. Na tym etapie również montujemy skrzydła drzwiowe, przycinając je do odpowiedniej wysokości.

12. Zabudowa meblowa

Teraz to już naprawdę finał. Ustawienie mebli kuchennych oraz umeblowania w salonie i pozostałych pomieszczeniach w sposób niezwykle przyjemny kończy prace wykończeniowe. Warto rozważyć meble modułowe, które pozostawiają sporą swobodę aranżacyjną. Dotarliśmy do końca etapów związanych z wykończeniem i remontem mieszkania. Pozostaje ozdobienie wnętrza dodatkami, które wniosą pożądany styl do wnętrz.

Autor
Kolejność prac wykończeniowych - jak zaplanować prace remontowe?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...