Jak rozjaśnić wąski korytarz? Trudne wnętrze

Bardzo dobrym sposobem na rozjaśnienie wąskiego korytarza będzie zastosowanie stylu skandynawskiego. Połączenie minimalizmu z białymi lub szarymi meblami sprawdzi się idealnie. Dobrym pomysłem będzie wykonanie jednej, dużej szafy zabudowanej we wnęce (jeśli taka istnieje), dzięki czemu nie zmienimy układu ścian. Pamiętaj, im więcej mebli i nieregularnych kształtów, tym trudniej będzie uzyskać optycznie duże, jasne pomieszczenie. Najlepiej, by taka zabudowana szafa była drewniana w kolorze białym. W takim przypadku świetnie sprawdzi się połączenie z bardzo jasnym światłem ledowym w kolorze wręcz zimowym. To pozwoli na uzyskanie wnętrza przestrzennego, jasnego i minimalistycznego.

Unikaj mocowania na ścianach wszelkich szerokich wieszaków i zbędnych dodatków zajmujących dużo miejsca, znacznie lepszym pomysłem będzie schowanie tego wszystkiego w zabudowie. Na ścianie możesz umieścić eleganckie, wąskie ozdoby takie jak obrazy, które nie tylko nie zajmują miejsca, a wręcz optycznie je powiększają. Do malowania korytarza idealnie nada się farba biała. Nie kombinuj z kolorami, wąski korytarz nawet z dostępem do okna będzie ciemniejszy w przypadku wyboru kolorowej farby. Postaw na klasykę - śnieżną biel. Do przełamania poczucia bieli w korytarzu wykorzystaj lustro, ciemną wycieraczkę czy uchwyty do szafy, które idealnie będą wyglądać w kolorze czarnym.

Wąski korytarz - jak najlepiej wykorzystać tę przestrzeń?

W wielu mieszkaniach korytarz stanowi jedno z lepszych miejsc do przechowywania wszelkich kurtek, butów, akcesoriów i gadżetów. Szczególnie w mieszkaniach w blokach, które są niezbyt duże korytarz musi być wykorzystany w sposób bardzo przemyślany. Więc jak urządzić korytarz, by optymalnie wykorzystać jego przestrzeń? Najlepszą opcją, by połączyć w korytarzu elegancję z optymalnym wykorzystaniem wnętrza jest wykonanie wyżej już wspomnianej zabudowy. Zyskamy dzięki temu ogromną przestrzeń do przechowywania wielu rzeczy bez utraty cennego miejsca. Pamiętaj, by wąskiego korytarza nie zagracać małymi meblami i ozdobami, które nie są przydatne i stanowią jedynie dodatek estetyczny.

Postaw na minimalizm, który pozwoli Ci powiększyć przestrzeń, jednocześnie optymalnie ją wykorzystując. Wybierając meble do korytarza (może się obyć bez nich, jeśli korytarz jest wąski) wybieraj tylko te praktyczne i przede wszystkim wąskie. Ciekawą propozycją są bardzo wąskie szafki na buty, do których obuwie wkłada się praktycznie pionowo. By nie było nudno, wykorzystaj kwiaty. Zieleń zawsze oczyszcza powietrze i nadaje pomieszczeniu lepszego klimatu. Korytarz jest pierwszym miejscem w naszym domu lub mieszkaniu, więc zadbaj, by było w nim przyjemnie pomimo minimalizmu i niewielkiej szerokości. Oczywiście przy wąskim korytarzu dodatków nie może być zbyt wiele, dlatego odpowiednio wszystko przemyśl.

Jak urządzić wąski korytarz? Mamy rozwiązanie!

Wąski korytarz nie daje zbyt dużego pola do popisu, jednak przy odpowiednim planie i wymierzeniu przestrzeni można stworzyć naprawdę wiele ciekawych realizacji. Naszą propozycją do wąskiego korytarza jest zabudowana szafa z białego drewna, która pozwoli pomieścić sporo kurtek, butów i pozostawi jeszcze dużą ilość miejsca do przechowywania potrzebnych rzeczy. Pomysł na wąski korytarz w domu obowiązkowo musi posiadać lustro. Nie powinniśmy tu kombinować z wymyślnymi kształtami, najlepiej sprawdzą się podłużne lustra prostokątne.

Na etapie planowania kluczowym pytaniem jest także jak pomalować korytarz. Przy małych, wąskich przestrzeniach nie mamy zbyt dużego wyboru i powinniśmy wybrać śnieżnobiałą farbę. Pamiętajmy, że korytarz to miejsce, gdzie często zdejmujemy kurtki i buty, które mogą mieć zabrudzenia. Dlatego farba powinna zostać wybrana wodoodporna i plamoodporna, by ułatwić późniejsze czyszczenie ściany.

Aranżacja korytarza to także podłoga. W naszym projekcie polecamy kafle lub panele jasne (nie białe, by nie wymieszały się ze ścianami), w kolorze nieco jaśniejszego drewna lub marmuru. Warto, by nie była to powierzchnia jednolita, a miała lekkie wzory i przebarwienia. Teraz śpieszymy z odpowiedzią na pytanie jak rozjaśnić korytarz.

Nie mówiliśmy jeszcze o oświetleniu, a jest ono kluczowe. Zrezygnuj z wiszących lamp czy żyrandoli, jeśli korytarz jest mały i wąski. Wiszący element optycznie jeszcze bardziej pomniejszy pomieszczenie. Nie sprawdzą się również duże, odstające lampy ścienne, które od razu sprawią, że korytarz będzie wydawał się jeszcze mniejszy. Postaw na małe, ledowe światła bezpośrednio w suficie lub nad zabudowaną we wnęce szafą.

Kluczowa jest tu barwa światła, ponieważ przy ledach często ich wymiana jest później problematyczna, gdyż nie są to standardowe żarówki. Postaw na światło białe, zimowe i jasne, albo takie, którego natężenie możesz regulować (sprawdzi się w nocy, szczególnie jeśli przez korytarz udajesz się w nocy do łazienki - jest to często rozwiązanie szczególnie w blokach, kawalerkach.