Masz problem z wilgocią w domu? Mieszkasz w kamienicy i cyklicznie musisz odgrzybiać mieszkanie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania grzyba. Sprawdź, jak usunąć pleśń ze ścian. Ciesz się suchymi ścianami bez zanieczyszczeń.

Niestety, wilgoć, która się zbiera, powoduje powstanie grzyba w mieszkaniu, generującego liczne problemy ze zdrowiem. Z tego powodu warto wiedzieć, jak sobie radzić w takiej sytuacji. 

Co zrobić, kiedy zauważy się nadmierną wilgoć lub grzyb w mieszkaniu?

Należy podkreślić, że pleśń i grzyb, ukazujące się w formie czarnych smug na ścianie, to nie tylko problem estetyczny. Przebywanie w towarzystwie szkodliwych patogenów może przyczynić się m.in. do powstania lub pogłębienia schorzeń układu oddechowego, a także wywoływać alergie. Tym samym, jeżeli dana osoba zaobserwuje nadmierną wilgoć lub pierwsze oznaki grzyba, należy zdiagnozować problem i ustalić, w jaki sposób go rozwiązań. Podstawą jest tutaj odgrzybienie mieszkania, aczkolwiek ważne jest, aby określić rodzaj grzybów i zaawansowanie problemu.

Dlaczego w mieszkaniach powstaje grzyb?

Główną przyczyną powstania problemu jest brak odpowiedniej wentylacji, dlatego tak często można zaobserwować nieestetyczne naloty w łazience i kuchni. Inną przyczyną jest stykanie się skrajnych temperatur, przez co para wodna zaczyna się skraplać. Przykładem mogą być pokoje, gdzie grzyb w mieszkaniu pojawia się w narożnikach lub w okolicy sufitu. Należy pamiętać, że brak szybkiego odgrzybiania mieszkania powoduje narastanie problemu, ponieważ grzyb zacznie się rozprzestrzeniać i może zająć każde pomieszczenie w mieszkaniu.

Jak skutecznie odgrzybić mieszkanie?

Problem można rozwiązać różnymi sposobami. Konsumenci mają tutaj do dyspozycji liczne środki chemiczne. Należy jednak pamiętać, że wdychanie oparów z tych produktów jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy, która skutecznie odgrzybi mieszkanie. Fachowcy mogą użyć metody termicznej, skutecznej powierzchniowo.

Grzyb w mieszkaniu usuwa się dzięki lampie lutowniczej, opalarce i szpachelce. Następnie na przygotowane miejsce nanosi się środki grzybobójcze. Innym sposobem jest iniekcja, skuteczna na grzyba znajdującego się wewnątrz ściany. Metoda ta polega na wykonywaniu otworów w zagrzybionej powierzchni, do których wprowadza się środek antygrzybiczy. Podsumowując, wilgoć i grzyb w mieszkaniu są częstym problemem niedostatecznie wentylowanych pomieszczeń. Na szczęście istnieją środki usuwające problem. Na rynku dostępne są środki przeciwgrzybicze, aczkolwiek najskuteczniejszą opcją jest pomoc fachowców.