Masz dość upałów? Szukasz sprawdzonych sposobów na wychłodzenie mieszkania? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu! Sprawdź, jakie korzyści niesie posiadanie klimatyzatora, a także, o czym należy pamiętać przed jego zakupem. Pozwól sobie na odrobinę luksusu i ciesz się chłodem w nawet najgorętsze dni lata.

Wysoka cena systemów klimatyzacji sprawiała, że rozwiązanie to było dla wielu osób niedostępne. Na luksus ten nie pozwalali sobie mieszkańcy blokowisk, głównie ze względu na postanowienia administracji. Warto więc zastanowić się, o czym należy pamiętać, decydując się na klimatyzację w mieszkaniu. 

Klimatyzator w bloku a sprawy formalne

Decydując się na zakup klimatyzatora, należy uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni. Jej brak niesie ryzyko demontażu urządzenia na własny koszt. Należy jednak złożyć odpowiedni wniosek pisemny, aby uzyskać zgodę na założenie klimatyzatora w bloku. Są wspólnoty i spółdzielnie liberalnie podchodzące do tematu i mogą zezwolić na montowanie jednostki zewnętrznej na podłodze balkonu, parapecie lub właśnie na elewacji. Niekiedy administracja może wymagać zgody architekta budynku lub sąsiadów. Argumentem jest tutaj naruszanie konstrukcji bloku (przewiert) oraz emitowanie hałasu.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Tańszą opcją klimatyzacji w mieszkaniu i alternatywą w przypadku braku zgody jest urządzenie przenośne, aczkolwiek zajmuje ono sporo miejsca i jest mniej wygodne. Inną opcją jest tzw. split, składający się ze skraplacza i parownika montowanego na ścianie. Bardziej zaawansowane technologicznie są tzw. multi split, aczkolwiek droższe. Dają jednak możliwość podłączenia kilku urządzeń wewnętrznych.

Decydując się na systemy klimatyzacji, ważnym aspektem jest jego wydajność i moc. Można tutaj zastosować przelicznik 1m2 powierzchni na 0,1kW mocy chłodzenia, aczkolwiek ciężko jest określić indywidualne potrzeby i czynniki, do których należy m.in. powierzchnia okien. Z tego powodu warto skonsultować się z profesjonalną firmą, zajmującą się montażem klimatyzatorów.

Korzyści posiadania klimatyzatora w mieszkaniu jako urządzenia wielofunkcyjnego

Wielofunkcyjność jest aspektem, który szczególnie docenią alergicy. Często klimatyzacja wyposażona jest w jonizację oraz filtry oczyszczające powietrze z patogenów, kurzu i innych zanieczyszczeń, co znacznie przyczynia się do komfortu mieszkania takich osób. Podsumowując, warto rozważyć zamontowanie systemów klimatyzacji w mieszkaniu w bloku. Oprócz chłodu, urządzenie to może poprawić jakość wdychanego powietrza. Należy wcześniej dopełnić formalności, aby nie narazić się na konieczność kosztownego demontażu.