Szafy na wymiar PAX - czy naprawdę są na wymiar?

Przeglądając stronę IKEA, z łatwością natrafimy na zakładkę „Przechowywanie i organizacja”, następnie z listy wybieramy „System szaf PAX”. To tam znajduje się opis produktu, ale również porady oraz zestawienie elementów, potrzebnych do skompletowania szafy. Oprócz tych przydatnych informacji na samym dole strony trafiamy w miejsce nazwane „Zainspiruj się!”. Znajdują się w nim przykłady gotowych szaf PAX wraz z ich cenami.

Rozglądając się po inspiracjach szaf PAX, w oczy rzuca się ogromna różnorodność wymiarów poszczególnych mebli oraz zróżnicowane rozmieszczenie półek, szuflad, wieszaków i innych akcesoriów wewnątrz szaf. Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że z łatwością samodzielnie zaprojektujemy szafę PAX na dowolny wymiar. Możemy również skorzystać z gotowych inspiracji, których jest naprawdę sporo. 

Jak zaprojektować szafę PAX?

W zakładce dotyczącej szaf PAX znajduje się instruktaż „Stwórz swoją szafę PAX w 4 krokach”. Jest bardzo intuicyjny i poparty wycenionymi przykładami.

• Krok 1 - wybór obudowy szafy

Wybieramy wysokość szafy, przy czym do wyboru są wymiary 201 cm i 236 cm. Następnie decydujemy, jaką szerokość będzie miała szafa, a konkretnie poszczególne segmenty. Na koniec podejmujemy decyzję o kolorze mebla.

• Krok 2 - wybór drzwi i dopasowanie uchwytów

Do wyboru mamy drzwi na zawiasach lub przesuwne z cichym domykiem. Ponadto możemy wybrać delikatne frezowania, wzór graficzny, lustro, szkło lub gładką powierzchnię. Pozostaje wybór modeli uchwytów i gałek.

• Krok 3 - wybór wyposażenia wewnętrznego szafy

Spośród akcesoriów KOMPLEMENT wybieramy te, które będą przydatne w naszej szafie (przegrody i kosze, szuflady, półki, półki na buty, drążki na ubrania)

• Krok 4 - wybór oświetlenia i elementów dodatkowych

Ostatni krok ma na celu wyposażenie szafy PAX w elementy, poprawiające funkcjonalność mebla. W tym miejscu decydujemy o wyborze organizerów do półek i szuflad, wiszących półek, pojemników SKUBB i oświetlenia. Po zapoznaniu się z instruktażem przechodzimy do zakładki „Narzędzie do planowania szaf PAX”, w którym możemy wybrać jedną z rekomendowanych kombinacji lub samodzielnie zagospodarować szafą pustą przestrzeń podczas tworzenia wizualizacji.

Ile trzeba wydać na szafę PAX IKEA?

Przykłady (2024 rok) Cena szafy zależy od jej rozmiaru oraz wyposażenia. Przyjrzeliśmy się proponowanym gotowym rozwiązaniom i na ich podstawie postaramy się przybliżyć koszt zakupu szafy PAX dostosowanej do zróżnicowanych potrzeb i na każdą kieszeń.

1. PAX / GRIMO - 970 zł

Szafa PAX o wymiarach 100x60x236 cm w kolorze biały mat z frezowanymi drzwiami na zawiasy z cichym domykiem. Wewnątrz szafy znajduje się górna półka, poniżej zamontowany jest drążek na wieszaki, a na samym dole wstawiono jeszcze dwie półki, które zapewniają dodatkowe trzy poziomy miejsca do przechowywania. To szafa, która sprawdzi się w niewielkiej sypialni lub pokoju młodzieżowym. Seria GRIMO zawiera kilkanaście projektów szaf o szerokości do 200 cm, również w odcieniu szarym i z drzwiami przesuwnymi. 

2. PAX / FORSAND - 1260 zł

Szafa PAX o wymiarach 150x60x201 cm w kolorach do wyboru: ciemnoszary, biały, dąb bejcowany na biało i szarobeżowy. Szafa z gładkimi drzwiami podzielona jest na dwa zespolone pionowe moduły, z których węższy zawiera 3 półki, zapewniające 4 poziomy miejsca do przechowywania, a szerszy wyposażony jest w drążek do wieszania ubrań. Model FORSAND umożliwia wybór gotowej szafy w wielu wariantach, sięgających 250 cm szerokości. To propozycja zapewniająca w sypialni wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. 

3. PAX / HASVIK - 1825 zł

Szafa PAX o wymiarach 150x44x236 cm z drzwiami przesuwnymi. Szafa w kolorze miały mat z gładkimi frontami podzielona jest na 2 równe moduły. W pierwszym zamontowane są 2 rzędy drążków. W drugiej części u góry zawieszony jest drążek, natomiast w dolnej części modułu umieszczono 4 funkcjonalne wysuwane kosze. Na całej długości szafy u góry zamontowano półkę. Szafa z systemem przesuwnych drzwi sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, w których drzwi skrzydłowe zabierałyby cenną przestrzeń. 

4. PAX / MEHAMN/AULI - 3949 zł

Szafa PAX o wymiarach 250x66x236 cm z przesuwnymi drzwiami, wyposażonymi w lustro to już całkiem pokaźna garderoba. Ta bardzo rozbudowana propozycja występuje opcjonalnie w kolorze białym lub dębu bejcowanego na biało. Szafa zawiera mnóstwo półek, wysuwanych koszy i szuflad, dzięki czemu z powodzeniem zapewni miejsce do przechowywania dla dwóch osób. Dwa boczne spośród czterech segmentów są widoczne po zasunięciu drzwi, co stanowi element dekoracyjny mebla.

Jak kupić szafę PAX IKEA?

Tworząc projekt szafy na stronie internetowej IKEI, otrzymujemy wycenę mebla oraz listę zakupów. Pozostaje więc wysłać zamówienie i oczekiwać na dostawę przesyłki, a następnie złożyć szafę w mieszkaniu zgodnie z intuicyjną instrukcją, dołączoną do zestawu.

Nie każdy jednak wie, jakie funkcjonalności i rozwiązania się przydadzą lub obawia się wykonania projektu i samodzielnego złożenia zamówienia. IKEA pomaga w takiej sytuacji, zapewniając w sklepach stacjonarnych doradztwo konsultanta, który wspólnie z klientem wykona indywidualny projekt szafy PAX, wyceni mebel i wybierze najkorzystniejszą formę dostawy.

Autor
Szafa na wymiar z IKEA - ile wydamy na szafę PAX?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...