Niegdyś w mieszkaniach i domach królowały szafy i komody, w których tłoczyły się ubrania poszczególnych domowników. Teraz ich rolę coraz częściej przejmują garderoby lub obszerne szafy wnękowe, z powodzeniem mieszczące rzeczy co najmniej dwóch osób.

W tej kwestii ograniczeniem może być wielkość mieszkania i zasobność portfela jego mieszkańców, reszta to kwestia wyboru. Zresztą posiadanie jednego mebla nie wyklucza korzystania z drugiego. Często stosowanym we współczesnych wnętrzach rozwiązaniem jest zaprojektowanie głównej garderoby dla państwa domu i szaf wnękowych dla pozostałych mieszkańców, czyli dzieci, oraz wspólnych, przeznaczonych do przechowywania okryć wierzchnich czy odzieży sezonowej

Co wybrać, by nie trzeba było się martwić o miejsce dobre do przechowywania ubrań i mieć do nich wygodny dostęp? Zwolenników mają zarówno szafy wykonywane na zamówienie, jak i osobne garderoby.

Zalety szaf wnękowych

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej mieć garderobę, czy szafę wnękową jest bardzo indywidualna. Zależy przede wszystkim od ilości miejsca, jakim dysponujemy w mieszkaniu. Zakładamy, że planujemy schowek na ubrania dla pary. Garderoba (czyli osobne pomieszczenie, do którego można swobodnie wejść), która pomieści ubrania dwojga osób, musiałaby mieć powierzchnię około 6 m². Jeśli chcielibyśmy, aby dodatkowo pełniła rolę schowka gospodarczego i miejsca, w którym można prasować, będziemy musieli przeznaczyć na nią 10 m².

Szafa wnękowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. By była funkcjonalna, wystarczy, jeśli jej wnętrze będzie miało głębokość 65 cm. Przy takich gabarytach nie ma niebezpieczeństwa, że pogniotą się umieszczone na wieszakach marynarki, koszule czy bluzki. Długość i wysokość szafy w dużej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Jednak warto założyć, że dla jednej osoby powinniśmy przeznaczyć co najmniej 1 m.b. zabudowy.

Zaletą systemowych mebli wnękowych jest to, że łatwo dopasować je do wnętrz. Wbrew nazwie nie muszą wcale zajmować wnęk - miejsce na szafę równie dobrze wytyczać mogą ścianki z gipsokartonu lub narożnik pomieszczenia, wykorzystać też można miejsce za drzwiami wejściowymi. Wszystko to jest możliwe, gdyż meble wykonywane są na wymiar, a więc idealnie dopasowane do warunków przestrzennych.

Szafy można budować także pod skosami. Zabudowę taką wykonuje się z płyt meblowych okleinowanych folią, lakierowanych, wykończonych naturalnym fornirem lub z wykorzystaniem lustra, które optycznie powiększy przestrzeń. Szafy pod skosami najczęściej zamykane są drzwiami przesuwanymi, łamanymi lub tradycyjnymi - uchylnymi. Pierwsze rozwiązanie jest najpopularniejsze, nie tylko z uwagi na mnogość wykończeń frontów, ale też oszczędność miejsca.

Do swobodnego otwarcia drzwi przesuwanych nie potrzeba tyle wolnej przestrzeni przed szafą co w przypadku drzwi uchylnych (choć warto dla własnej wygody pozostawić wolne miejsce, by wygodnie móc sięgać do wnętrza szafy). Szafa wnękowa pod skosami pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń i - co równie ważne - jest mniej kosztowna, bowiem ściany pełnią rolę boków i pleców szafy.

Dlaczego warto zdecydować się na oddzielną garderobę?

W dużym mieszkaniu lub domu warto pokusić się o przeznaczenie na praktyczną garderobę oddzielnego pomieszczenia. Dla garderoby wymagana jest jednak większa przestrzeń, a jej pomieszczenie powinno mieć kratkę wentylacyjną.

Gdy nasze wnętrze spełnia odpowiednie warunki, z pewnością decyzja o oddzielnym pomieszczeniu na garderobę będzie zadowalająca dla właścicieli, którzy szybko przekonają się o praktyczności takiego rozwiązania. W garderobie można wygospodarować miejsce na deskę do prasowania, żelazko, odkurzacz i inne tego typu sprzęty - drobne AGD, z których korzystamy codziennie, więc muszą być łatwo dostępne. Niektórzy gospodarze decydują się również na połączenie garderoby z pralnią wyznaczając część miejsca na pralkę i suszarkę automatyczną, które można ustawić bezpośrednio na sobie.

W obszernej garderobie można przechowywać także sezonowe rzeczy, torby i walizki, komplety pościeli, ręczniki czy sprzęt sportowy. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza, gdy garderobiana zabudowa jest wysoka; warto w ten sposób zagospodarować trudno dostępne półki pod samym sufitem.