Rodzaje drzwi do garderoby

Drzwi skrzydłowe

Drzwi skrzydłowe lub inaczej mówiąc drzwi uchylne to klasyka sama w sobie. Są doskonałą alternatywą dla drzwi przesuwnych.

- Stosowane są najczęściej w przypadku wąskich zabudów o szerokości poniżej 800 mm, w których nie ma możliwości wstawienia drzwi przesuwnych lub w meblach jednodrzwiowych jak na przykład witryny. Drzwi uchylane to także doskonałe rozwiązanie w meblach o płytkich wnętrzach, w których wstawienie drzwi przesuwnych wymagałoby zarezerwowania dodatkowej przestrzeni na tory. - mówi ekspert firmy Komandor.

Drzwi skrzydłowe, fot. RAUMPLUS

Drzwi przesuwne

Najbardziej popularną opcją wybieraną do garderobydrzwi przesuwne. Ich główną zaletą jest oczywiście oszczędność miejsca i wygoda. Dzięki nim możemy wykorzystać najbardziej nietypową przestrzeń (również ze skosami i pod schodami) a nasz dom stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny. Istnieje wiele rodzajów drzwi przesuwnych: narożne, podwieszane, produkowane pod wymiar. Największym minusem tego rozwiązania jest niedostępność wszystkich rzeczy na raz.

Drzwi szklane, fot. KOMANDOR

Najbardziej pożądanym rodzajem drzwi przesuwnych są dziś te pokryte szkłem. Szklana ściana wpasuje się nie tylko we wnętrza o charakterze industrialnym. Świetnie sprawdzi się też w nowoczesnych aranżacjach, sprytnie oddzielając strefę sypialnianą od garderoby. Tak zaprojektowane pomieszczenie sprawia wrażenie luksusowego butiku. Minusem przezroczystych drzwi jest przymus stałego utrzymania porządku w szafie - pomięte ubrania nie będą prezentować się już tak okazale, dlatego tę opcję proponujemy tylko uporządkowanym domownikom!

Drzwi z lustrem, fot. DECOROOM

Wśród popularnych modeli wybieranych przez konsumentów dość wysoko plasują się drzwi przesuwne drewniane, udekorowane fototapetą, z lustrem, które optycznie powiększy przestrzeń lub ażurowe. Te ostatnie pięknie ozdobią wnętrza w stylu angielskim, rustykalnym i śródziemnomorskim, jednak ażurowe wzory utrudnią wycieranie kurzu w trudno dostępnych miejscach.

Ażurowe drzwi do garderoby, fot. KOMANDOR

Drzwi składane

Drzwi składane (łamane) to ciekawa, choć mało znana alternatywa dla drzwi uchylnych. Dzięki nim odkrywamy cala zawartość szafy. Harmonijkowe rozwiązanie można zastosować także do innych pomieszczeń takich jak łazienka czy spiżarnia. Warunkiem koniecznym jest jednak to, by pokój nie był zbyt wąski.

Ukryte drzwi do garderoby

A co powiecie na ukryte drzwi do garderoby? To nowa, minimalistyczna funkcja polegająca na tym, że drzwi są pozbawione ościeżnicy i całkowicie zrównane ze ścianą.