Od czego zacząć wiosenne porządki?

Porządki w domu warto zacząć od kuchni. Na początku zrób przegląd szafek kuchennych i tego, co się w nich znajduje. Sprawdź terminy przydatności produktów i wyrzuć te, które nie nadają się już do zjedzenia. Następnie posegreguj żywność kategoriami, biorąc pod uwagę to, jak często używasz konkretnych produktów.

Dobrym pomysłem jest zamknięcie sypkich produktów w słoikach lub uszczelnienie torebek specjalnymi klipsami. Pomoże zapobiec pojawianiu się moli kuchennych. Problematyczne są też często szuflady z przyprawami, pełne rozsypanych ziół. Świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w małych i poręcznych słoiczkach. Posegreguj kuchenne akcesoria, garnki i pudełka do przechowywania żywności. Pozbądź się tych, które nie nadają się już do użytku i zrób listę rzeczy, które warto kupić.

Zanim jednak wszystkie szafki znowu będą uginały się pod ciężarem produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych, dokładnie umyj je płynem do czyszczenia i przetrzyj suchą ściereczką. Pozbądź się kurzu, plam i zabrudzeń. Generalne porządki przydadzą się również w lodówce - tę czynność powinno się powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, aby usuwać z niej nieświeżą żywność, a produkty ustawiać na odpowiednich półkach. Na górze powinny znaleźć się jogurty, konfitury i dżemy, środkowa półka to miejsce wędlin, białych serów i naczyń z resztkami potraw. Najzimniej jest na dole lodówki, dlatego trzymaj tam surowe mięso i ryby.

Wielu z nas boryka się z problemem przykrego zapachu w lodówce. Jak w takim razie można go usunąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie naturalnych i bezpiecznych środków, a co za tym idzie - także ekologicznych. Unikaj żrących preparatów i chemikaliów, które mogą przedostawać się do jedzenia. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie użycie sody oczyszczonej, octu lub cytryny. Sprawdź domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki.

Sprzątanie na wiosnę - umyj okna i wypierz firany

Gdy słońce zagląda do naszego mieszkania, w oczy rzucają się również zabrudzenia na oknach. Spaliny, smog oraz zanieczyszczenia ze śniegu i deszczu pozostawiają na szybach nieestetyczne ślady. Nawet jeśli posprzątamy dokładnie całe mieszkanie, ale nie umyjemy okien - efekt nie będzie zadowalający. Do tego celu warto użyć specjalnego płynu do mycia szyb oraz delikatnych ściereczek i ręcznika papierowego. Przydatne będą też myjki ręczne i automatyczne, które nie pozostawiają smug na gładkiej, szklanej powierzchni. Nie zapomnij jednak o umyciu ram okiennych oraz wypraniu firan i zasłon.

Wiosenne porządki w szafie

Podczas wiosennych porządków w domu, warto wziąć pod lupę również szafę. W jej głąb schowaj ciepłe swetry, wełniane płaszcze i kozaki, posegreguj też ubrania i oddaj te, w których już nie chodzisz. Wiosenną garderobę wyprasuj, odśwież i przełóż w takie miejsca, które są łatwo dostępne. Tu też przyda się mycie półek, luster na drzwiach i usunięcie wszechobecnego kurzu. Na nowy sezon przygotuj również wiosenne buty - wyczyść, wypastuj i ustaw w przedpokoju.

Czas na wiosnę w ogrodzie i na balkonie!

Sprzątanie na wiosnę to także porządki w ogródku i na balkonie. Pozbądź się pozostałości jesiennych liści, przytnij krzewy i drzewa, a także zadbaj o kwiatowe rabaty i trawnik. Uporządkuj też swoją strefę relaksu - balkon lub taras. Już niedługo, będziesz mógł spędzać długie, ciepłe wieczory delektując się wszechogarniającą ciszą. Zajmij się wyczyszczeniem i konserwacją mebli, uporządkuj doniczki, w których posadzisz kwiaty i wyczyść podłogi. Może warto pomyśleć o delikatnym oświetleniu i dodatkach, które nadadzą tej przestrzeni wyjątkowego klimatu?

Z czego zrezygnować?

Budząca się do życia natura i piękna pogoda, skłaniają nas do generalnych porządków. Problem jednak w tym, że najczęściej zaczynamy kilka rzeczy na raz, nie kończąc jednak żadnej z nich. Zrezygnuj z gruntownych porządków rozpoczynanych od razu w całym domu. Może nie starczyć Ci energii i zapału do wykonania wszystkich czynności. Stracisz też motywację, gdy obowiązki będą się piętrzyć zamiast znikać.

Podczas wiosennych porządków w domu, możesz też kierować się zasadą - jedno pomieszczenie dziennie. Wiosenne porządki warto zacząć, więc od zrobienia listy obowiązków i przygotowania planu działania. Sprzątanie na wiosnę, to szeroki temat, który dotyczy kilku płaszczyzn:

  • porządków w szafkach kuchennych i lodówce,
  • mycia okien, prania firan i zasłon,
  • zmiany garderoby z zimowej na letnią,
  • uporządkowania ogrodu, przestrzeni wokół domu i ogrodu.

Z czego jeszcze warto zrezygnować? Z silnych środków czyszczących i żrących, zwłaszcza w kuchni. Z powodzeniem wyczyścimy lodówkę, szafki, a nawet kamień w kabinie prysznicowej domowymi sposobami. Papka z sody oczyszczonej, octu i wody rozpuści nawet mocne zabrudzenia.

Dodaj świeżości wnętrzom swojego domu!

Wiosnę poczujemy także dzięki prostym i inspirowanym naturą dekoracjom. Dostaniesz je w każdym sklepie z wyposażeniem domowym, ale możesz wykonać je samodzielnie lub z bliskimi. Jakie dekoracje wiosenne warto przygotować? Coraz częściej na drzwiach wywiesza się kwietne wianki, a okna dekoruje wycinankami z papieru, przypominającymi witraże. Możesz przygotować także wiosenny i radosny stroik na stół lub pomyśleć o mini ogródku z ziołami na kuchennym parapecie.

Opis wiosennych dekoracji DIY znajdziesz tutaj: Wiosenne dekoracje, wiosenne porządki - wiosna w domu!

Gdy dom jest czysty i pachnący, warto zaprosić do niego wiosnę. Jak to zrobić? Wyjątkowego uroku wnętrzu dodadzą cięte kwiaty w wazonie, a także typowo wiosenne kwiatki doniczkowe (np. żonkile lub hiacynty). Z wiosną kojarzy się również świeży, lekki zapach. Możesz samodzielnie wykonać odświeżacz powietrza, który będzie ekologiczny i wydajny. Potrzebujesz: wody, szczypty sody oczyszczonej i kilka kropel olejku eterycznego. Wszystkie składniki wymieszaj, umieść w niewielkim naczyniu i przykryj ażurową pokrywką.