Brama wjazdowa - metalowa czy drewniana?

Z jakiego materiału wybrać bramę wjazdową? Klasycznym rozwiązaniem jest oczywiście drewno. Możemy wtedy naturalnie przedłużyć ogrodzenie, pokrywając bramę drewnianymi belkami. Takie rozwiązanie z pewnością jest atrakcyjne cenowo, ociepla wygląd domu z zewnątrz, ale również wymaga częstej konserwacji. Drewno należy regularnie (najlepiej raz na sezon) zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi, które wpływają bezpośrednio na jego wygląd.

Alternatywą dla drewna są bramy wjazdowe kute. Poprzez ocynkowanie ogniowe zabezpieczone są przed korozją. Idealnie pasują do domów typu dworek. Najczęściej są zdobione ornamentami i zakończone ostrymi końcami. Nadają naszemu ogrodzeniu nieco pałacowego charakteru. Z pewnością to trwałe rozwiązanie na lata, ale czy najmodniejsze?

Większość gospodarzy decyduje się na nowoczesne bramy wjazdowe. Najczęściej są to metalowe elementy uzupełnione o drewniane detale w różnych opcjach kolorystycznych. Mogą być ocynkowane, lub wykonane z aluminium. Wykonywane są zarówno z profili poziomych, jak też pionowych. Pasują do architektury w stylu minimalistycznym i industrialnym.

Rodzaje bram wjazdowych

Wybór wzorów, funkcji i dodatkowych opcji sprawia, że kupując bramę wjazdową, każdy znajdzie coś dla siebie. Wszyscy mają jednak jeden cel - ma być wygodnie, bezpiecznie i funkcjonalnie.

Bramy skrzydłowe (uchylne)

W przypadku bram dwuskrzydłowych istnieje wiele możliwości użytkowania. Możemy zdecydować się na otwarcie tylko jednego skrzydła, które może posłużyć również jako furtka dla pieszych, bądź równolegle obie części bramy.

Decydując się na bramę skrzydłową nie zapominajmy o istotnych przepisach prawnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) brama wjazdowa oraz furtka nie mogę otwierać się na zewnątrz posesji (§ 42. 1).

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne są jedną z najwygodniejszych opcji. Dzięki nim zaoszczędzimy miejsce potrzebne na otwieranie skrzydeł drzwi. Bramy przesuwne sprytnie schowają się "w ogrodzenie" i są niemalże niewidoczne.

Bramy wjazdowe automatyczne

Każdy posiadacz własnego domu z garażem nie wyobraża już sobie porannego wyjścia na mróz i skrobania szronu z szyb zmarzniętego auta. Dlatego właśnie chętnie wyposażamy bramy wjazdowe w niezbędną automatykę. System na pilota możemy zastosować zarówno w bramach przesuwnych, jak też uchylnych. Do napędu do bramy warto zastosować automatykę przeciwzgnieceniową zapobiegającą zamknięciu się bramy podczas wjazdu samochodu.

Dzisiejszy rynek oferuje swoim klientom także inteligentne bramy wjazdowe. Przykładem takiego modelu jest automatyka bram polskiej firmy Wiśniowski. Dzięki systemowi SmartCONNECTED można sterować bramami i drzwiami z każdego miejsca na świecie. Aplikacja pozwala także na uruchomienie alarmu czy otwarcie bramy na chwilę przed dojazdem do posesji.

Szerokość bramy wjazdowej

Brama wjazdowa na teren prywatny powinna być na tyle duża, aby bezkolizyjnie zmieściło się w niej standardowe auto. Przepisy prawne jasno mówią, że minimalna szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić 2,4 m. W praktyce jednak najwygodniejsza szerokość wynosi 3-3,5 m. Szersza brama wjazdowa umożliwi swobodny wjazd na posesję i komfortowe manewrowanie pojazdem. Wybierając bramę wjazdową weźmy pod uwagę również jej odległość od szosy i minimalną oś potrzebną do skrętu pojazdu. Optymalna odległość wynosi 5-6 metrów. Wysokość bramy nie jest już na tyle istotnym parametrem, ważne aby współgrała ona z resztą ogrodzenia tworząc spójną całość.

Autor
Bramy wjazdowe - kute, drewniane, dwuskrzydłowe. Sprawdź, jaką wybrać!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....