- Rozwiązań, które pozwalają połączyć system inteligentnego domu z instalacją alarmową, może być wiele. Najprostszym i najbardziej uniwersalnym sposobem jest wykorzystanie wejść i wyjść w odpowiednich modułach zarówno po stronie instalacji inteligentnego domu, jak też w centrali alarmowej. Takie rozwiązanie może jednak nie dać pełni możliwości funkcjonalnych, oferując jedynie bardziej podstawowe opcje, na przykład możliwość wyłączenia wszystkich świateł w domu z chwilą włączenia czuwania systemu alarmowego - mówi Agnieszka Pitrus z firmy SATEL, oferującej m.in. urządzenia do inteligentnych systemów alarmowych.

Centrum sterowania inteligentnym systemem alarmowym INT-TSI Satel Aplikacja MobileKPD-2 Pro dostępna dla iOS i ANDROID Satel Bezprzewodowy manipulator JA-81F z wyświetlaczem LCD Jablotron Przewodowa klawiatura JA-113E Jablotron
Centrum sterowania inteligentnym systemem alarmowym INT-TSI - manipulator dotykowy, za pomocą którego można nie tylko włączać i wyłączać czuwanie, ale również podnosić i opuszczać rolety, sterować oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, ogrzewaniem, bramą wjazdową i garażową czy nawet podlewaniem zieleni. Umożliwia on zaprogramowanie scenariuszy realizujących całą sekwencję wybranych działań wywoływanych pojedynczym dotknięciem dedykowanej ikony. SATEL Aplikacja MobileKPD-2 Pro dostępna dla iOS i ANDROID - smartfon lub tablet może stać się dodatkowym manipulatorem systemu alarmowego INTEGRA firmy Satel. Aplikacja oferuje analogiczne funkcje, jak manipulatory podłączone do centrali alarmowej, ale po jej zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym można obsługiwać i programować system z dowolnego miejsca na świecie. SATEL Bezprzewodowy manipulator JA-81F z wyświetlaczem LCD oraz wbudowanym czytnikiem kart i pastylek zbliżeniowych, umożliwia kontrolę i programowanie systemu alarmowego. Manipulator zasilany jest baterią, komunikuje się z centralą alarmową wykorzystując specjalny protokół transmisji radiowej. JABLOTRON Przewodowa klawiatura JA-113E - urządzenie daje możliwość sterowania i kontroli systemu alarmowego poprzez klawiaturę ikonową oraz pastylki zbliżeniowe. Wyposażone jest w pojedynczy panel modułowego sterowania JA-192E. Zależnie od potrzeb, liczbę paneli można rozszerzyć do 20. Obsługa poszczególnych stref lub urządzeń pracujących w systemie polega na wciśnięciu przycisku panelu oraz autoryzacji kodem lub pastylką. JABLOTRON

- Dużo lepszym rozwiązaniem jest połączenie obu instalacji za pomocą przewidzianych do tego specjalnych interfejsów. Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania należy uprzednio się zorientować, czy producenci zarówno elementów automatyki domowej, jak i centrali alarmowej umożliwiają taką współpracę - podkreśla.

Warto więc zdecydować się na połączenie alarmu z systemem inteligentnej automatyki domowej już w momencie ich instalacji, aby później uniknąć problemów wynikających po prostu z ograniczeń technicznych. Najlepiej jednak zdecydować się na zaawansowany model centrali alarmowej oferującej również funkcjonalności inteligentnego domu.

Pilot 8-kanałowy HSTX8 Nice Klawiatura kodowa HSKPS Nice Bezprzewodowy system alarmowy OR-AB-MH-3005 Orno
Pilot 8-kanałowy HSTX8 - nadajnik radiowy 8- kanałowy, 4 kanały przeznaczone dla systemów alarmowych i pozostałe 4 dla sterowania automatykami, bateria w wyposażeniu, optyczne potwierdzenie komendy za pomocą koloru diody na pilocie: aktywacja (czerwone), aktywacja częściowa (pomarańczowe), dezaktywacja (zielone). Mały i ergonomiczny kształt sprawia, że pilot można przyczepić do kluczy jak breloczek. Dzięki zastosowaniu miniaturowych centralek możemy sterować innymi urządzeniami w domu (oświetlenie, rolety, markizy) za pomocą jednego pilota. NICE Klawiatura kodowa HSKPS umożliwiająca sterowanie centralami alarmowymi i automatyką. Służy do włączania/wyłączania centrali alarmowej z potwierdzeniem wykonania operacji. Funkcja z rozbrajaniem alarmu kodem pod przymusem i jednoczesnym nawiązaniem powiadomienia telefonicznego, diodowe i dźwiękowe sygnalizowanie funkcji serwisowych, sygnalizowanie pozostawienia otwartych okien i drzwi. NICE Bezprzewodowy system alarmowy OR-AB-MH-3005 z wbudowanym modułem GSM, obsługa kart SIM, zasięg w terenie otwartym 80 m, ukryta klawiaturka numeryczna. Centralka posiada wbudowaną syrenę, możliwość zaprogramowania trzech numerów telefonicznych, na które zostanie wysłane powiadomienie SMS lub nagrana wiadomość głosowa. Można sterować zdalnie za pomocą pilota OR-AB-MH-3005PB. ORNO

- Ten sposób gwarantuje całkowicie spójne sterowanie oraz eliminuje konieczność dublowania urządzeń. Niektóre elementy instalacji można wykorzystać wspólnie, na przykład czujka ruchu w korytarzu może wykrywać intruza podczas czuwania systemu, a bez dozoru uruchamiać domownikom światło. Ważne jest, że takie połączenie funkcjonalności pozostaje bez wpływu na niezawodność i skuteczność działania systemu alarmowego - mówi Agnieszka Pitrus.

- Pamiętajmy, aby decydować się na rozwiązania nie tylko łatwe i intuicyjne w obsłudze zarówno dla dzieci, jak i osób starszych, ale również oferujące zaawansowane rozwiązania dla najbardziej wymagających użytkowników. System posiadający opcję automatyki ma nam ułatwić życie, zaoszczędzić czas i pieniądze, a funkcje związane z alarmem - zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Warto wybrać takie rozwiązanie, z którym łatwo będzie się "zaprzyjaźnić".