Dywany najchętniej są kupowane do salonów, natomiast wykładziny do sypialni i pokoi dziecięcych. I to jest słuszny wybór biorąc pod uwagę cechy użytkowe tych produktów.
Połączenie funkcjonalności, ciekawej kolorystyki i wzornictwa oraz atrakcyjnej ceny - to zaleta wykładzin. Zaś dywany są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w pokoju i zdobienie wnętrza jest ich najważniejszym zadaniem. Dlatego też wobec dywanów nie ma tak wysokich wymagań użytkowych, jak w przypadku wykładzin dywanowych, które zastępują posadzkę.
Dywan czy wykładzina? Za i przeciw
Co wybrać - dywan czy wykładzinę? Zaletą dywanu jest jego "mobilność". W każdej chwili można go przesunąć i w inne miejsce, zmieniając aranżację pokoju. Można tez go oddać do czyszczenia w pralni czy tradycyjnym sposobem wytrzepać. To może okazać się bardzo potrzebne, gdy zdarzy się mocniejsze zabrudzenie dywanu.
Takiej możliwości nie ma w przypadku wykładziny, która jest przyklejona do podłogi - taśmami lub klejem i wykłada się ją na całej powierzchni pomieszczenia. Trudniej jest skutecznie usunąć kurz spod mebli, np. w sypialni, w której cała podłoga jest przykryta wykładziną.
Jednak miękka, puszysta podłoga w sypialni czy pokoju dziecka jest niezwykle przyjemna i estetyczna. W tych pokojach nie chodzi się w butach, więc wykładzina z pewnością zda egzamin.
Dywan wymaga wykończonej posadzki - parkietu czy paneli. Wykładzina zaś może zastąpić posadzkę. Wystarczy, że podłoże będzie równe, czyste i suche (np. wylewka betonowa) i już można bezpośrednio na nie kłaść wykładzinę. To pozwala szybko i łatwo przygotować pokój do użytkowania.
Zobacz także:
Drewno, płytki, dywan - jak dobrać podłogę do stylu wnętrza
Wełniane dywany White Oaks - polskie w nowojorskim stylu
Jaki materiał na podłogę: wykładziny PVC, płytki ceramiczne, beton