Dywany najchętniej są kupowane do salonów, natomiast wykładziny do sypialni i pokoi dziecięcych. I to jest słuszny wybór biorąc pod uwagę cechy użytkowe tych produktów.

Shaggy Belize, miękka wykładzina typu shaggy na podkładzie filcowym, jest łatwa w utrzymaniu czystości (może być czyszczona wybielaczem), szer. 4 m, KOMFORT

Połączenie funkcjonalności, ciekawej kolorystyki i wzornictwa oraz atrakcyjnej ceny - to zaleta wykładzin. Zaś dywany są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w pokoju i zdobienie wnętrza jest ich najważniejszym zadaniem. Dlatego też wobec dywanów nie ma tak wysokich wymagań użytkowych, jak w przypadku wykładzin dywanowych, które zastępują posadzkę.

Marbella, wykładzina typu scroll, 100% poliamidu, podkład filcowy, szer. 5 m, KOMFORT

Dywan czy wykładzina? Za i przeciw

Co wybrać - dywan czy wykładzinę? Zaletą dywanu jest jego "mobilność". W każdej chwili można go przesunąć i w inne miejsce, zmieniając aranżację pokoju. Można tez go oddać do czyszczenia w pralni czy tradycyjnym sposobem wytrzepać. To może okazać się bardzo potrzebne, gdy zdarzy się mocniejsze zabrudzenie dywanu.

Dywan Parzenica ma wzór będący przeskalowanym elementem tradycyjnego góralskiego ubioru, tkany z wełny (80 %) i poliamidu (20 %), łatwy do utrzymania w czystości, trudno zapalny, wym. 200 x 300 cm, AGNELLA

Takiej możliwości nie ma w przypadku wykładziny, która jest przyklejona do podłogi - taśmami lub klejem i wykłada się ją na całej powierzchni pomieszczenia. Trudniej jest skutecznie usunąć kurz spod mebli, np. w sypialni, w której cała podłoga jest przykryta wykładziną.

Vendome, wykładzina wykonana ze 100% wełny, nadaje się na ogrzewanie podłogowe i na schody, ma atest trudno zapalności i może być stosowana również w obiektach użyteczności publicznej, szer. 4 m, KOMFORT

Jednak miękka, puszysta podłoga w sypialni czy pokoju dziecka jest niezwykle przyjemna i estetyczna. W tych pokojach nie chodzi się w butach, więc wykładzina z pewnością zda egzamin.

La Palma, wykładzina polipropylenowa, w kolorze szarym lub beżowym, szer. 4 m, PRAKTIKER

Dywan wymaga wykończonej posadzki - parkietu czy paneli. Wykładzina zaś może zastąpić posadzkę. Wystarczy, że podłoże będzie równe, czyste i suche (np. wylewka betonowa) i już można bezpośrednio na nie kłaść wykładzinę. To pozwala szybko i łatwo przygotować pokój do użytkowania.

Zobacz także:

Drewno, płytki, dywan - jak dobrać podłogę do stylu wnętrza
Wełniane dywany White Oaks - polskie w nowojorskim stylu
Jaki materiał na podłogę: wykładziny PVC, płytki ceramiczne, beton