Drewno, panele, wykładzina? A może płytki ceramiczne? Która podłoga będzie najlepsza…Ta najpiękniejsza! Przy wyborze kierujmy się nie tylko wadami i zaletami konkretnego rozwiązania. Pamiętajmy, że posadzka jest niezwykle ważnym tłem dla całego wnętrza i przede wszystkim musi nam się podobać.

Drewno? naturalnie!

Właśnie naturalność jest największa zaletą podłóg drewnianych. Stąpanie do ciepłym drewnie to wielka przyjemność. Takie posadzki „żyją” przez dziesiątki lat, mają swoją historię, pamiętają też nasze wzloty i… upadki. Doskonale pochłaniają dźwięki, są idealne dla alergików, trwałe, a w razie potrzeby poddają się wszelkim naprawom.

Ciepłe cappucino Deska Dąb Cappucino z kolekcji Tastes of Life, szczotkowana, 4-stronnie fazowana, wykończona matowym lakierem, Barlinek, 269 zł/m2, www.barlinek.com.pl Zaklęte drewno Płytki z kolekcji I Love Wood, imitujące jasne drewno,  wzór Chesterwood, Cersanit, 62 zł/m2, www.cersanit.com.pl/ Super wytrzymałe Panele laminowane Authentic Grain+ Dąb Cappucino mają krawędzie z czterostronną V-fugą, dzięki czemu przypominają prawdziwe deski, najwyższa klasa ścieralności AC5, gwarancja do 30 lat (w pomieszczeniach mieszkalnych), Classen, 70 zł/m2, www.ruckzuck.pl

Imitacja w dobrym stylu

Czasem trzeba dotknąć takiej posadzki, by przekonać się, czy to drewno, czy jego imitacja. Panele drewniane i laminowane już nie są ubogimi krewnymi parkietu. Do złudzenia przypominają prawdziwe deski lub kamień, a przy tym opracowano już wyjątkowo skuteczne metody wygłuszania irytującego stukania, które od zawsze towarzyszyło panelowej posadzce. Pojawiły się również nowoczesne panele winylowe o formacie deski lub dużego kafla, mające doskonałą odporność na uszkodzenia.

Skamieniałe drewno

Czasem warto pójść na kompromis. Kiedy dla dobra wystroju wnętrza potrzeba drewnianej posadzki, która skomponuje się z resztą mebli, ale marzy nam się łatwość utrzymania, jaką zapewniają płytki ceramiczne - nie ma nic prostszego. Kafle z wzorem naturalanego parkietu dają szansę na połączeniu obu pragnień, a odróżnić je można tylko bosą stopą.

Mocne podstawy kafli

Bardzo odporna posadzka, niezwykle łatwa w utrzymaniu w czystości - to podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Do niedawna układana przede wszystkim w łazienkach i kuchniach, teraz wkroczyła również na salony. Wielkoformatowe kafle, układane niemal bezfugowo, tworzą piękne płaszczyzny. To także najlepszy materiał, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe.

Betonowy sznyt Kolekcja płytek Pietra doskonale imitujących beton, Opoczno, 72 zł/m2, www.opoczno.eu

Miękko, miło, kolorowo 

Wykładziny dywanowe są synonimem komfortu oraz wygody. Doskonale wyciszają pomieszczenia, miło się po nich stąpa boso, idealnie nadają się do sypialni i pokoi dziecięcych. Wybór kolorów i wzorów jest ogromny, podobnie jak tych elastycznych, czyli wykonanych z PCV. Te z kolei mają inną ważną zaletę - nie wymagają żadnej konserwacji poza zwykłym myciem. Wymiana takiej podłogi na nową jest ekspresowa, więc jeśli lubimy częste zmiany wystroju, to wykładziny są idealne.

Niczym kamień Kafle z kolekcji Nerthus w naturalnych kolorach wapieni - od bieli poprzez szarości po grafit, Opoczno, od 100 zł/m2, www.opoczno.eu Ciepło wełny Atlantic Blue to wykładzina dywanowa wykonana z najwyższej jakości wełny, jest bardzo odporna na nacisk punktowy i ugniatanie runa, można stosować na ogrzewaniu podłogowym, Jacaranda, na zamówienie, www.dekorian.pl