Tradycyjnie uważa się za najbardziej eleganckie i szlachetne dywany w wełny nowozelandzkiej oraz te jedwabne. Jednak dzięki zaawansowanym technologiom produkty ze sztucznych włókien wyglądają równie ciekawie i są bardzo trwałe, odporne na zabrudzenia, ścieranie, odbarwianie.

Dywan Cocoon Kids Town Dywan Dor Agnella Dywan Love Kids Town
Dywan Cocoon, ręcznie tkany, 90 % akryl, 10 % len, wypukły wzór powstał dzięki odpowiedniemu cięciu runa, wym. 120 x 180 cm, Arte Espina, KIDS TOWN, 1032 zł Dywan Dor, kolorowy pasiasty dywan, tkany z przędzy syntetycznej łączącej dziesięć kolorów, łatwy do utrzymania w czystości, nie chłonie płynów, odporny na zaplamienia, wym. 200 x 280 cm, AGNELLA, 349 zł Dywan Love, ręcznie tkany, 100 % akryl, wym. 140 x 200 cm, Arte Espina, KIDS TOWN, 881 zł

Produkuje się je z polipropylenu i poliamidu. Polipropylenowe dywany są dość szorstkie, ale za to odporne na uszkodzenia i nie tracą kolorów. Modele z ulepszonego polipropylenu zwanego heat-set lub heat-set frise mają runo bardziej miękkie, imitujące wełnę.

Poliamidowe dywany mają przyjemne w dotyku, miękkie runo, łatwe do utrzymania w czystości. Ich odmianą są modele akrylowe i wiskozowe. Zaletą wszystkich dywanów z włókien sztucznych jest cena - niższa od tych naturalnych.