Moda na styl pałacowy narodziła się w XIX stuleciu. Był to w Europie czas tworzenia się elit finansowych. Możne rodziny, które w jednym pokoleniu dorobiły się fortuny, np. na rozkwitającym przemyśle, nie zawsze mogły się pochwalić tytułem szlacheckim. Swój nowy status społeczny podkreślały więc, otaczając się bogactwem. W urządzaniu domów inspirowano się wystrojem pałaców i arystokratycznych siedzib z minionych epok - baroku oraz klasycyzmu. Niestety, efekt końcowy nie zawsze był w dobrym guście. Z czasem jednak styl pałacowy się uprościł, zaczął się rządzić wyraźnymi zasadami i w końcu zdobył uznanie. Dziś jest utożsamiany z wyrafinowanymi potrzebami estetycznymi.

Pokój kominkowy w pałacowym stylu Żakardowa sofa i puf
Ważną rolę w pałacowym stylu odgrywają dekoracje, szczególnie zdobienia ścian i okien. Suto marszczone i starannie upięte zasłony powinny się znaleźć w salonie oraz sypialni. Fot. Pixers Żakardowymi tkaninami obija się sofy, fotele i pufy. Pojawiają się też w dekoracji okien. Często towarzyszą im połyskujące aksamity, satyna czy tafta. Fot. Royal Furniture

Styl pałacowy w pigułce:

  • cechy: elegancja, uwielbienie klasyki i tradycji, formalny charakter, dekoracyjność 
  • kolory: jasna, stonowana kolorystyka, biel, beże, pastelowe i miodowe odcienie żółtego, błękit, barwa naturalnego drewna, głęboka zieleń i czerwień, brązy 
  • materiały: drewno, marmur i szlachetne kamienie, porcelana, kryształy, szkło, mięsiste i połyskujące tkaniny, jak aksamit, satyna, żakardy, koronki 
  • dodatki: porcelanowe figurki, puzderka, dekoracyjne ramki, kryształowe naczynia, klasyczne wazony, obrusy i serwetki, firany i mięsiste, ciężkie zasłony

Wnętrza w stylu pałacowym wyróżnia zamiłowanie do klasyki i antyków, szyk, ale też dość formalny charakter. Najbardziej pasuje on do wysokich, przestronnych pomieszczeń, jakie bywają np. w starych kamienicach. Nie sprawdzi się natomiast w mieszkaniach z otwartym planem, a w szczególności z otwartą kuchnią.

We wnętrzach meble o klasycznych formach, przede wszystkim tak zwane ludwiki, są wręcz niezbędne. Warto też wprowadzić sprzęty, które kiedyś były w każdym domu, a dziś spotykane są sporadycznie, jak sekretarzyk, kredens, etażerka czy toaletka. Koniecznie z drewna i starannie wykończone. Plastiki nie wchodzą w grę.

W dawnych pałacach w każdym pokoju były liczne stoliki i konsole. Zazwyczaj każdy miał ściśle określoną funkcję, np. do odkładania listów czy do podawania herbaty. Wiązało się to z rozbudowanym ceremoniałem codziennego życia. Choć to współczesne jest znacznie prostsze, dobrze jest wstawić do pomieszczenia dodatkowy stolik.

sofka o klasycznych kształtach (Artes Mobles) Stylizowana tapicerowana ława
Współcześnie meble w pałacowym stylu bywają unowocześniane. Do sofki o klasycznych kształtach (Artes Mobles) zamontowano kółka, które ułatwiają jej przestawianie z miejsca na miejsce. Fot. Art De Vivre Meble mają ciekawe formy i zdobienia. W tej ławie szczególnie zaakcentowano nogi. Fot. The French Bedroom Company

Podobnie rzecz się ma z zastawą stołową. Kiedyś posiłki były niezwykle celebrowane. Do różnych potraw były używane inne naczynia. Idąc tym tropem, warto mieć w kredensie wazy, sosjerki, patery, które dziś wyszły już z powszedniego użytku. Wtedy każdy posiłek będzie przypominał ucztę.

W stylu pałacowym ważną rolę odgrywają dekoracje. Ściany i sufity powinny być zdobione sztukateriami. Ozdobne listwy, plafony i rozety mogą się pojawiać w każdym pomieszczeniu, z pewnością nie powinno ich zabraknąć w salonie. Ściany warto także ozdobić tapetami o delikatnych kwiatowych wzorach bądź motywach Toile de Jouy. Jest to francuski deseń stworzony z powielonych, małych uroczych scenek rodzajowych.

Na ścianach wieszane są obrazy w ozdobnych drewnianych ramach, na komodach stoją dekoracyjne misy, patery i wazony. Z kolei w oknach niezbędne są starannie upięte firany i zasłony. Zamiast żaluzji i tradycyjnych rolet lepiej wybrać rzymskie o zdecydowanie bardziej ozdobnym charakterze.

Porcelanowy dzbanek Beatrice, Ambition Kieliszek do wina Grand Royal, Villeroy & Boch. Patera do ciasta Royal, Pip Studio.
Tradycyjna porcelana dodaje wnętrzom klasy. Uświetni każde spotkanie w gronie bliskich. Porcelanowy dzbanek Beatrice, Ambition. Kryształowe kieliszki to po porcelanowej zastawie kolejny obowiązkowy element pałacowej aranżacji. Kieliszek do wina Grand Royal, Villeroy & Boch. Mieszkańcy pałacowych wnętrz cenią rytuały, a celebrowanie posiłków staje się swoistą formą sztuki. Patera do ciasta Royal, Pip Studio.

Wykończeniem stylu są piękne drobiazgi - bibeloty, puzderka, porcelanowe figurki, intarsjowane szkatułki. Pałacowy styl nie pozwala na zbytnie szaleństwo i swobodę. Jest jednak gwarancją elegancji i ponadczasowego wystroju, który będzie równie aktualny dziś, za rok, jak i za 10 lat.