Wykładziny dywanowe - materiały
- Wełna jest miękka i przyjemna w dotyku, bardzo sprężysta, a przy tym odporna na zabrudzenia. Jest antystatyczna, trudno zapalna i, co istotne, reguluje mikroklimat w pomieszczeniach. Niestety może uczulać.
- Poliamid to sztuczne włókno, które jest miękkie, odporne na ścieranie, zginanie, nie chłonie wilgoci, a więc i jest dość odporne na plamy i łatwe w utrzymaniu w czystości.
- Polipropylen jest antystatyczny, odporny na zabrudzenia, wilgoć oraz chemikalia, a także grzyby i mole. Nadaje się na podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Wykładziny w tego tworzywa należą do najtańszych.
Wierzchnia warstwa, czyli runo wykładziny może mieć różny splot. Najpopularniejszy jest tzw. boucle, czyli pętelki. Scroll to wykładzina pętelkowa, w której część pętelek jest wyższa, a część niższa powstaje w ten sposób wzór. Welur jest idealny pomysłem do sypialni - to gęsto tkana wykładzina o miłym w dotyku włosiu.
Bardzo sprężyste są wykładziny saxony, w których włos jest cięty i skręcany spiralnie. Takie wykładziny, nawet zagniecione, szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Bardzo puszyste jest runo shaggy - ma cięty, długi, luźny włos, którego długość może przekraczać nawet 5 cm.
Wykładziny dywanowe - jak dobrać rozmiar
Wykładziny dywanowe dostępne są w szerokościach 2, 3, 4 oraz 5 m. Najbardziej popularną szerokością są 4 m. Kupując zwróćmy uwagę na cenę - jest podawana najczęściej za metr kwadratowy, a nie bieżący, co jest bardzo istotne, gdy liczymy przybliżone koszty zakupu.
Najlepiej tak dobrać szerokość wykładziny, by w pomieszczeniu nie trzeba była łączyć kilku kawałków. Trwałość wykładziny na łączeniach będzie zawsze mniejsza.
Co istotne, jeśli wykładzina będzie pod meblami przesuwanym na kółkach, koniecznie powinna być podklejona w tych miejscach (taśmą lub klejem).
Wykładziny wyciszające dźwięki i ocieplające podłogę
Jeśli poszukujemy wykładziny wyciszającej dźwięki i ocieplającej podłogę, to warto zwrócić uwagę na podkład. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze było podkłady z gąbki i juty naturalnej. Dziś stosuje się przede wszystkim filcowe i z juty syntetycznej. Filc daje miękkość wykładzinie i izoluje akustycznie. Juta zaś jest cieńsza, bardziej odporna na wilgoć, więc wykładzinę można czyścić na mokro.