Pierwsze, o czym musimy zdecydować wybierając wykładzinę, to materiał z jakiego jest wykonana. Jeżeli szukamy miękkiej sprężystej wykładziny, to powinniśmy brać pod uwagę wełniane lub z włókien sztucznych, czyli poliamidu lub polipropylenu.

Wykładziny dywanowe - materiały

  • Wełna jest miękka i przyjemna w dotyku, bardzo sprężysta, a przy tym odporna na zabrudzenia. Jest antystatyczna, trudno zapalna i, co istotne, reguluje mikroklimat w pomieszczeniach. Niestety może uczulać.
  • Poliamid to sztuczne włókno, które jest miękkie, odporne na ścieranie, zginanie, nie chłonie wilgoci, a więc i jest dość odporne na plamy i łatwe w utrzymaniu w czystości.
  • Polipropylen jest antystatyczny, odporny na zabrudzenia, wilgoć oraz chemikalia, a także grzyby i mole. Nadaje się na podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Wykładziny w tego tworzywa należą do najtańszych.
Wykładzina Bergamo 64 Arte Funky Stripes, wykładzina Komfort Felina, wykładzina typu welur Komfort
Wykładzina Bergamo 64, typu scroll, poliamidowa, podkład filcowy, szer. 2 lub 4 m, ARTE, od 39 zł/m² Funky Stripes, wykładzina z polipropylenu, na podkładzie filcowym, nadaje się na ogrzewanie podłogowe, szer. 4 m, KOMFORT, 37,95 zł/m² Felina, wykładzina typu welur, 100% poliamid, podkład filcowy, nadaje się do intensywnie uczęszczanych miejsc, jak korytarze i schody, ma atest trudno zapalności dzięki czemu może być stosowana również w obiektach użyteczności publicznej, szer. 4 m, KOMFORT, 74,99 zł/m²

Wierzchnia warstwa, czyli runo wykładziny może mieć różny splot. Najpopularniejszy jest tzw. boucle, czyli pętelki. Scroll to wykładzina pętelkowa, w której część pętelek jest wyższa, a część niższa powstaje w ten sposób wzór. Welur jest idealny pomysłem do sypialni - to gęsto tkana wykładzina o miłym w dotyku włosiu.

Bardzo sprężyste są wykładziny saxony, w których włos jest cięty i skręcany spiralnie. Takie wykładziny, nawet zagniecione, szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Bardzo puszyste jest runo shaggy - ma cięty, długi, luźny włos, którego długość może przekraczać nawet 5 cm.

Wykładziny dywanowe - jak dobrać rozmiar

Wykładziny dywanowe dostępne są w szerokościach 2, 3, 4 oraz 5 m. Najbardziej popularną szerokością są 4 m. Kupując zwróćmy uwagę na cenę - jest podawana najczęściej za metr kwadratowy, a nie bieżący, co jest bardzo istotne, gdy liczymy przybliżone koszty zakupu.

Wykładzina Valencia 47 Arte Wykładzina Balta Moon Shadow Arte Wykładzina Pure Arte
Wykładzina Valencia 47, pętelkowa, poliamidowa, na podkładzie filcowym, szer. 1, 2, 3 lub 4 m, ARTE, od 44 zł/m² Wykładzina Balta Moon Shadow, polipropylenowa, runo cięte, miękkie, na podkładzie filcowym, szer. 4 m, ARTE, 71 zł/m² Wykładzina Pure, pętelkowa, polipropylen, na podkładzie dywanowym, szer. 2 lub 4 m, ARTE, od 89 zł/m²

Najlepiej tak dobrać szerokość wykładziny, by w pomieszczeniu nie trzeba była łączyć kilku kawałków. Trwałość wykładziny na łączeniach będzie zawsze mniejsza.

Co istotne, jeśli wykładzina będzie pod meblami przesuwanym na kółkach, koniecznie powinna być podklejona w tych miejscach (taśmą lub klejem).

Wykładziny wyciszające dźwięki i ocieplające podłogę

Jeśli poszukujemy wykładziny wyciszającej dźwięki i ocieplającej podłogę, to warto zwrócić uwagę na podkład. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze było podkłady z gąbki i juty naturalnej. Dziś stosuje się przede wszystkim filcowe i z juty syntetycznej. Filc daje miękkość wykładzinie i izoluje akustycznie. Juta zaś jest cieńsza, bardziej odporna na wilgoć, więc wykładzinę można czyścić na mokro.