Do stylowego wnętrza najprościej wybrać zwykły parkiet - jest trwały i może prezentować się elegancko. Ma jednak poważną wadę - jest mało oryginalny. Zamiast niego warto rozważyć położenie artystycznej mozaiki parkietowej albo - zdecydowanie tańszych - desek. Z klasycznym wnętrzem będą się też świetnie komponowały jednobarwne płytki, mozaiki i oczywiście odpowiednie dywany.
Drewniana podłoga
Szerokie, proste olejowane czy lakierowane deski podłogowe tworzą spokojne płaszczyzny, które stanowią idealne tło dla klasycznych, ozdobnych mebli. Szczególnie dobrze prezentują się deski fazowane, czyli o ściętych dłuższych krawędziach. Ścięcia podkreślają naturalne piękno drewna, wydłużają deskę optycznie i dodają jej lekkości. Deski fazowane świetnie pasują do domów utrzymanych w stylu szlacheckiego zaścianka. W takich wnętrzach sprawdzi się również drewno postarzane.
Jednak do bardzo dużych i eleganckich wnętrz nie nadają się zgrzebnie wyglądające podłogi. Tu potrzeba czegoś szczególnego - np. mozaiki ozdobnej albo pałacowej.
Mozaika ozdobna, czyli powtarzalny wzór np. w postaci szachownicy, produkowana jest na bazie lameli mozaikowych wycinanych w oryginalny sposób oraz połączonych z innymi gatunkami drewna. Mozaika pałacowa to już prawdziwe dzieło sztuki - lamele uzupełniane są ciekawymi wstawkami, nierzadko są to również wzory wykonane techniką intarsji.
Płytki ceramiczne do salonu
W reprezentacyjnych pokojach i salonach coraz częściej pojawiają się, wzorem krajów południowych, płytki ceramiczne. Jednak w naszej szerokości geograficznej wybierane są nie ze względu na chłodzenie w czasie upałów, ale z powodu wyjątkowych walorów dekoracyjnych. Mogą do złudzenia przypominać naturalny kamień, czyli np. marmur czy łupek, ale też pozwalają tworzyć wspaniałe wzory.
Najprostsze to klasyczne szachownice i motywy pokrewne, układane naprzemiennie z jasnych i ciemnych elementów. Bardziej skomplikowane uzyskuje się z małych mozaikowych kostek układanych w konkretne wzory, jeszcze przed dostarczeniem do domu klienta.
Producenci zwykle oferują możliwość wykonania wzoru według pomysłu klienta - a więc, jeśli mamy korzenie szlacheckie lub po prostu ułańską fantazję, możemy poprosić np. o ułożenie… herbu.
Moda na dywany powraca
Alternatywą dla efektownych posadzek są dywany. Wybiorą je z pewnością ci, którzy wolą uniknąć kłopotliwego układania wzoru z drewna lub płytek. Dywany są idealne do pomieszczeń, które mają być ciche (czyli np. domowa biblioteka lub gabinet) i przytulne (jak sypialnia).
Jednak posiadacze stylowo urządzonych domów nie mogą przy wyborze dywanu koncentrować się na śmiałych nowoczesnych wzorach. Ich krąg zainteresowań to dywany gładkie, tkane z najlepszych jakościowo włókien oraz zdobione tradycyjnymi wzorami. Mogą to oczywiście być oryginalne i kosztowne "persy".
Ponieważ jednak powróciła moda na bliskowschodnie motywy dekoracyjne, tradycyjnie wyglądające dywany znajdziemy w wielu sklepach, i to w rozsądnych cenach. Tym, którzy zdecydowanie nie lubią tego typu dywanów, można polecić dywany stylizowane na stare, przywiezione z bliskowschodnich wypraw.
Orientalny, uświęcony wielowiekową tradycją wzór jest tu mocno złagodzony, ponieważ wygląda na spłowiały lub wytarty. Poza tym często jest zmodyfikowany przez niestandardowe użycie koloru albo motywu dekoracyjnego. Najodważniejsza wersja, ale i bardzo modna, to dywan orientalny typu patchwork, czyli pozszywany z kilku różnych dywanów różniących się wzorami i kolorami. Eklektyzm? Nie szkodzi - jest mile widziany nawet w klasycznych wnętrzach.