Na dodatek w niczym nie przypomina burych wykładzin sprzed lat. Dziś wykładziny naśladują parkiet albo skórę krokodyla, zdobione są kolorowymi wzorami w stylu pop-art. Są niezbyt drogie, odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwe w czyszczeniu, a przy tym ich montaż jest dosyć prosty.
Do pomieszczeń użyteczności publicznej stosuje się bardzo trwałe wykładziny jednorodne. Do mieszkań przeznaczone są trójwarstwowe. Warstwa spodnia wykonana jest z pianki - jej rodzaj wpływa na cenę (bardziej sprężysta - droższa). Warstwa środkowa to nośnik dekoracji. Warstwa wierzchnia (ochronna) jest zrobiona z bezbarwnego i twardego PVC - im grubsza, tym lepsza (najtrwalsze mają grubość powyżej 3,5 mm).
Wykładziny PVC oferowane są w rolkach lub płytkach. Alternatywę dla winylu stanowi linoleum. To - wbrew powszechnej opinii - materiał naturalny, mieszanka mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z naturalnej juty. Wykładziny z linoleum uznaje się za najzdrowsze i najbardziej higieniczne. Są też bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Nie zniszczy ich nawet żar z papierosa. W dotyku - zawsze ciepłe. Może więc skusić się na linoleum w sypialni?
Z czego wykonać posadzkę w salonie? Płytki ceramiczne
Płytki potrafią się upodobnić chyba do każdego materiału. Najmodniejsze to te udające drewno, wśród nich mamy mnóstwo przykładów doskonałej mimikry: płytki przypominające drewno egzotyczne, parkiet na wysoki połysk, sękate deski… Naśladownictwo obejmuje nie tylko kolorystykę, ale również fakturę i format, charakterystyczne dla elementów drewnianych. "Drewniane" płytki mają wiele zalet - łączą właściwości ceramiki z pięknem drewna. Wybieramy je zwykle do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, narażonych na zabrudzenia i kontakt z wodą, ale coraz częściej także do pokoju dziennego albo sypialni.
Pięknie wygląda gres polerowany, ale równie ciekawie prezentuje się gres o matowej powierzchni, który jest cieplejszy i bardziej "miękki" w odbiorze wizualnym. Ciekawą propozycją są listwy naśladujące drewno, które łączone są z płytkami przypominającymi inny naturalny materiał - kamień. Gresowe marmury i granity to nic nowego. Jednak trzeba przyznać, że niektórzy wytwórcy tych produktów wzbili się na wyżyny kunsztu i oferują tak doskonałe gresy - imitacje, że trudno je odróżnić od pierwowzorów.
Z czego wykonać posadzkę w salonie? Po prostu beton
Beton zyskuje na popularności jako materiał podłogowy, szczególnie w miejscach przypominających pomieszczenia przemysłowe, takich jak kuchnie urządzone w stylu punktu gastronomicznego. Minusem betonu jest to, że tworzy powierzchnie dość zimne i twarde. Łatwo też ulega zaplamieniu, jeżeli nie zastosuje się odpowiedniej impregnacji.
Beton może wyglądać bardzo atrakcyjnie, gdy zostanie wypolerowany, ale pod warunkiem, że wcześniej pokryjemy go warstwą masy samopoziomującej. Przy większych powierzchniach najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która, oprócz wykonania posadzki, może zaproponować ciekawe modyfikacje. Na przykład Caparol oferuje powłokę posadzkową z posypką dekoracyjną z płytek łupkowych, dzięki której uzyskamy kolorową, naturalnie matową i antypoślizgową powierzchnię. Jeśli jednak wykorzystamy farbę (pokrywającą powłokę posadzki) z dodatkiem złotych i srebrnych płatków miki, otrzymamy kolorową posadzkę z efektem iskrzenia.