Otwarte palenisko mają też niektóre awangardowe kominki, zainstalowane np. na środku pomieszczenia. Jednak otwarte kominki mają swoje mankamenty: ich sprawność grzewcza wynosi od 5 do 15%, co oznacza, że 85% ciepła uchodzi wraz ze spalinami kominem. Otwarte palenisko jest bardzo dekoracyjne, ale jeśli zależy nam na ogrzaniu domu, musimy zastosować wkład.
Kominki z wkładem są bardziej wydajne, pozwalają też ogrzać pozostałe pomieszczenia domu (przy zastosowaniu wkładu z płaszczem wodnym). Są też bezpieczniejsze, bo drzwiczki zapobiegają wypadnięciu drewna lub iskier na zewnątrz. Nawet jeśli otworzymy drzwiczki paleniska, iskry zostaną zassane do góry, ponieważ wkłady posiadają układ dźwigni, które przy każdym otwarciu drzwiczek otwierają przepustnicę do komina.
Jaki kominek wybrać - z wkładem czy z kasetą?
Wkłady są przeznaczone do kominków budowanych od podstaw. Podłącza się je do przewodu kominowego i obudowuje. Kasety nadają się do instalowania w już istniejących kominkach z otwartym paleniskiem, a przy ich montażu nie trzeba wykonywać większych przeróbek. Dobiera się je do wielkości paleniska.
Kasety mogą być również instalowane w nowo budowanych kominkach. Mają one mniejszą moc niż wkłady. Zarówno wkłady jak i kasety różnią się kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie), stylistyką elementów wykończeniowych oraz parametrami. Patrząc na gotowy kominek, trudno poznać, co zostało zamontowane wewnątrz: wkład czy kaseta kominkowa.
Kominek do podziwiania i do ogrzewania
Aby wybrać odpowiedni wkład lub kasetę, musimy określić, do jakich celów będzie nam służył kominek. Jeśli będziemy go używać tylko od czasu do czasu, do stworzenia nastroju, możemy wziąć pod uwagę jedynie jego walory estetyczne. Jeśli jednak ma być też źródłem ciepła w domu, najważniejsze będą jego parametry techniczne.
Po pierwsze sprawność urządzenia powinna wynosić 70-80%, a czas pracy bez uzupełniania opału powinien być nie mniejszy niż 10 godzin. Kasety i wkłady kominkowe muszą być trwałe i odporne na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury, a także jej nagłe zmiany. Ważne też, by dobrze trzymały ciepło, czyli gromadziły je i oddawały jeszcze przez długi czas po wygaszeniu paleniska.
Wiele zależy od budowy korpusu kominka. Żeliwne są odporne na korozję i lepiej niż stalowe akumulują ciepło, zwłaszcza jeśli żeliwo jest dobrej jakości, a ścianki korpusu grube (8-10 mm). Jednak w ofercie rynkowej przeważają te wykonane z tańszych w produkcji płyt stalowych.
Stalowe korpusy są szczelne, a ich właściwości poprawiane są poprzez wykładanie ich wewnątrz szamotem. Szamot chroni też stalowy korpus przed uszkodzeniem, przenosząc urazy mechaniczne i obciążenia cieplne (uszkodzony szamot łatwo wymienić). Zamiast szamotu coraz częściej używa się specjalnych kompozytów, takich jak Keramot czy Alutec, lub wermikulitu - minerału naturalnego.
Zanim kupisz
- Sprawdź, czy wkład lub kaseta mają automatyczny szyber, czyli taki, który sam się otwiera, gdy uchylamy drzwiczki kominka.
- Dopytaj, czy uchwyty kominka lub kasety są wykonane z materiałów, które się nie nagrzewają.
- Jeśli nie chcesz czyścić szyby kominka, wybierz wkład lub kasetę z kurtyną powietrzną lub z szybą samoczyszczącą, która ma wtopioną przezroczystą powłokę metalową.
- Wkład lub kaseta z hipermarketu zwykle ma tylko jedną zaletę - niską cenę; zaufaj raczej polskim producentom, którzy oferują dobre, ale również atrakcyjne cenowo urządzenia.