Przy wyborze kominka głównie zaprzątamy sobie głowę pytaniami o wkład i kasetę, ich możliwości i parametry. Nie mniej ważne są też jego walory estetyczne. Zwykle kominek instalowany jest w salonie i służy nie tylko do ogrzewania domu - ma też kreować nastrój, skupiać wokół siebie rodzinę i znajomych.

Dawniej paleniska kominków budowali doświadczeni zdunowie, a obudowy - rzemieślnicy o zacięciu artystycznym. Dziś wszystko jest prostsze. Do dyspozycji mamy gotowe wkłady kominkowe i obudowy, które powstają przy użyciu nowoczesnych maszyn. Na dodatek współczesne kominki są mniej kłopotliwe, bardziej wydajne i wszechstronne, a przy tym nie straciły swojego hipnotycznego uroku.

nowoczesny kominek SEGUIN-KOPERFAM Stalowy kominek Cantou Kominki GP Kominek do wnętrza w stylu loft SEGUIN-KOPERFAM
Nowoczesny, prosty kominek można idealnie dopasować do surowo urządzonego wnętrza. Ociepli je - dosłownie i w przenośni - ale nie będzie konkurencją dla mebli i innych sprzętów, SEGUIN-KOPERFAM, cena zależna od projektu Stalowy kominek Cantou z wkładem żeliwnym Godin 665103 wyposażonym w turbiny do nadmuchu ciepłego powietrza i dystrybutor z możliwością rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń. Wkład w kominku ma stylowe dwuskrzydłowe drzwiczki a cały kominek wykończony jest czarną farbą żaroodporną i mosiądzowanymi dodatkami. Moc grzewcza 13 kW pozwala na ogrzanie powierzchni 130 m², KOMINKI GP, 13190 zł Kominek w dużej, prostej obudowie doskonale wpisującej się w loftowy styl. Biały kubik z półkami stworzył dodatkową powierzchnię na książki i drobiazgi, kamienna półka współgra z podłogą z żywicy, a metalowy, duży komin jest kwintesencją industrialnego stylu, SEGUIN-KOPERFAM, cena zależna od projektu

Salon z kominkiem - różnorodność form

Najwspanialsze kamienne kominki powstawały w XV wieku, w pałacach i zamożnych domach. Ponieważ uświetniały i ogrzewały komnaty, były znacznych rozmiarów i stanowiły prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej. Te wspaniałości były nieosiągalne dla zwykłych obywateli.

Dopiero w XVIII wieku w domach zaczęły się pojawiać dekoracyjne obudowy palenisk wykonane z marmuru, granitu, piaskowca czy drewna egzotycznego. Dziś są one chętnie kopiowane i kupowane przez posiadaczy stylowych wnętrz.

Jeśli salon jest skromniejszych rozmiarów, a jego wystrój odbiega od klasycznej elegancji, lepiej wykonać mniej okazałą obudowę, np. w stylu rustykalnym. Taki kominek można zainstalować nawet w pomieszczeniu o powierzchni 12 m²., czyli najmniejszej dopuszczonej przez normy bezpieczeństwa.

Scan 1002 Jotul Atrabox SF 600 Jotul
Scan 1002 to najnowszy wkład kominkowy firmy Scan. Unikalną cechą tego modelu jest szklana klamka - w zależności od wersji czarna lub przeźroczysta. Szyba z ramką białą jak na zdjęciu lub czarną. Łatwo demontowalna stalowa ramka, czarna lub chromowana. Wkład posiada dopływ powietrza zewnętrznego, szczelną komorę spalania i CB. Moc nominalna 8 kW, powierzchnia ogrzewana ok. 100 m², Scan, JOTUL, od 9400 zł Atrabox SF 600 to wkład kominkowy Atraflam 16/9 600 w stalowej, szybkiej w montażu obudowie, lakierowanej na biało lub ciemny brąz. Moc nominalna 10 kW, ogrzewana powierzchnia ok. 100 m². Dopływ powietrza zewnętrznego, drzwi gilotynowe, Atra, JOTUL, 19600 zł

Kominek rustykalny najczęściej zrobiony z piaskowca lub wapienia, ma niski okap w kształcie trapezu, wykończony drewnianą belką lub cegłami. Może mieć też t.zw. zapiecek oraz schowek na polana. Ten ostatni element stał się atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych kominków nowoczesnych i często tworzy całość z obudową oraz wkładem.

Nowoczesne obudowy powstają zazwyczaj z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca. Pojawiają się też bardzo oryginalne wersje wykonane z mniej popularnych kamieni, takich jak steatyt - niezwykle odporny na wysokie temperatury, doskonale akumulujący ciepło.

Dzięki różnorodności form kominek można idealnie wkomponować w architekturę pomieszczenia. We wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, atrakcyjnie wyglądają kominki, których szyba jest niemal zlicowana ze ścianą. Ogromne wrażenie robią też kominki z wkładem dwustronnym lub trójstronnym, które mogą być np. zainstalowane w ścianie działowej - wówczas płomień można podziwiać z obu pomieszczeń.