Dawniej paleniska kominków budowali doświadczeni zdunowie, a obudowy - rzemieślnicy o zacięciu artystycznym. Dziś wszystko jest prostsze. Do dyspozycji mamy gotowe wkłady kominkowe i obudowy, które powstają przy użyciu nowoczesnych maszyn. Na dodatek współczesne kominki są mniej kłopotliwe, bardziej wydajne i wszechstronne, a przy tym nie straciły swojego hipnotycznego uroku.
Salon z kominkiem - różnorodność form
Najwspanialsze kamienne kominki powstawały w XV wieku, w pałacach i zamożnych domach. Ponieważ uświetniały i ogrzewały komnaty, były znacznych rozmiarów i stanowiły prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej. Te wspaniałości były nieosiągalne dla zwykłych obywateli.
Dopiero w XVIII wieku w domach zaczęły się pojawiać dekoracyjne obudowy palenisk wykonane z marmuru, granitu, piaskowca czy drewna egzotycznego. Dziś są one chętnie kopiowane i kupowane przez posiadaczy stylowych wnętrz.
Jeśli salon jest skromniejszych rozmiarów, a jego wystrój odbiega od klasycznej elegancji, lepiej wykonać mniej okazałą obudowę, np. w stylu rustykalnym. Taki kominek można zainstalować nawet w pomieszczeniu o powierzchni 12 m²., czyli najmniejszej dopuszczonej przez normy bezpieczeństwa.
Kominek rustykalny najczęściej zrobiony z piaskowca lub wapienia, ma niski okap w kształcie trapezu, wykończony drewnianą belką lub cegłami. Może mieć też t.zw. zapiecek oraz schowek na polana. Ten ostatni element stał się atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych kominków nowoczesnych i często tworzy całość z obudową oraz wkładem.
Nowoczesne obudowy powstają zazwyczaj z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca. Pojawiają się też bardzo oryginalne wersje wykonane z mniej popularnych kamieni, takich jak steatyt - niezwykle odporny na wysokie temperatury, doskonale akumulujący ciepło.
Dzięki różnorodności form kominek można idealnie wkomponować w architekturę pomieszczenia. We wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, atrakcyjnie wyglądają kominki, których szyba jest niemal zlicowana ze ścianą. Ogromne wrażenie robią też kominki z wkładem dwustronnym lub trójstronnym, które mogą być np. zainstalowane w ścianie działowej - wówczas płomień można podziwiać z obu pomieszczeń.