Zagadnienia w artykule:
  • Rzut oka na tradycję - klasyczne kominki
  • Kominek elektryczny, czyli mistrz iluzji
  • Kominek gazowy - wygoda z prawdziwym ogniem
  • Kominek w wersji eko - biokominek

Nowoczesne kominki są łatwe w montażu, nie wymagają skomplikowanych instalacji, a także są bezproblemowe pod względem utrzymania w czystości. Co więcej, niektóre z rozwiązań można zastosować właściwie w każdym domu czy mieszkaniu. 

Rzut oka na tradycję - klasyczne kominki

Gdy myślimy o kominku, przeważnie uruchamia się sieć skojarzeń związanych z dużym, tradycyjnym domem, willą czy nawet pałacem. Znamy takie sceny także z filmów, a w historii kultury często mowa jest o ognisku domowych, które w wersji dosłownej jest właśnie kominkiem. A jak to wygląda we współczesnym budownictwie? Tu scenariusze mogą być różne, jednak w każdym wypadku wszystko wymaga albo potężnego remontu i przebudowy budynku, albo też zaplanowania kominka już na etapie projektu domu. Spotkać można kominki z otwartym paleniskiem, z wkładem kominkowym czy wolnostojące kozy - a więc piecyki z ekranami, przez które możemy podglądać taniec płomieni.

fot. Westwing

Każda z tych opcji jest dość wymagająca, bo trzeba i zadbać o opał, i regularnie pilnować porządku (a czyszczenie kominka i przewodów kominowych nie jest czynnością łatwą). Co ciekawe, mimo że chodzi o tradycyjne rozwiązanie, zostało ono również dobrze zaadaptowane do nowoczesnego budownictwa - najlepszym przykładem są kominki z płaszczem wodnym, które można włączyć w system ogrzewania domu. Niemniej cały czas mówimy o instalacjach stosunkowo rzadkich, na które właściwie mogą sobie pozwolić nieliczni. Ale nie znaczy to, że z kominka należy na starcie rezygnować. Warto bowiem poznać opcje zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze - i nie tak wymagające pod wieloma względami.

fot. House Doctor

Kominek elektryczny, czyli mistrz iluzji

Wyłącznie podłączenie do gniazdka i można cieszyć się efektem łudząco podobnym do prawdziwego płomienia? Zapewnia to kominek elektryczny. Nie ma w nim tak naprawdę ognia, dymu i popiołu, nie trzeba też go zasilać żadnym paliwem. Wszystko bowiem jest udanym zjawiskiem świetlnym. A jeśli wybierzemy odpowiedni model, to możemy także liczyć na przyjemne efekty dźwiękowe jak z tradycyjnego kominka.

Inną zaletą takiego rozwiązania jest to, że model elektryczny można postawić w dowolnym miejscu bez konieczności wykonywania instalacji. Najciekawsze walory wizualne zapewniają zaś kominki elektryczne, w których zastosowano obraz 3D. Co ciekawe, niektóre kominki tego typu mogą też służyć jako dodatkowe ogrzewanie. W takim wariancie wyposażone są w specjalne grzałki.

fot. Caffe Latte

Czy kominek elektryczny ma wady? Za takową można uznać wykorzystanie prądu, który w ostatnim czasie nie jest szczególnie tani. Niemniej jeśli wybierzemy model wyposażony w LED-y, pobór energii będzie znacznie niższy niż przy innych źródłach światła. Oczywiście rachunki za prąd także podniesie kominek z funkcją ogrzewania. Pewnym mankamentem może być również to, że ograniczamy się do iluzji wizualnej. Jeżeli marzy nam się prawdziwy ogień, warto pomyśleć o innych rozwiązaniach kominkowych.

fot. Caffe Latte

Kominek gazowy - wygoda z prawdziwym ogniem

Kominki gazowe, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są gazem z instalacji. Są bardzo łatwe w obsłudze - wiele modeli można uruchamiać za pomocą pilota. Podstawowa zaleta takiego rozwiązania to możliwość cieszenia się prawdziwym ogniem, ale bez konieczności uprzątania popiołu czy trudnego czyszczenia. Wynika to z tego, że płomień powstaje ze spalania gazu, a nie np. drewna. Przy czym wizualnie wszystko wygląda tak, jakby płonęły polana czy węgielki - to zasługa udanych imitacji tych materiałów (najczęściej z ceramiki).

Choć kominek gazowy można zamontować w dowolnym miejscu, to jednak wiąże się z nim już więcej wymagań niż w przypadku modelu elektrycznego. Przede wszystkim należy zadbać o doprowadzenie instalacji gazowej, a także dokonywać regularnych jej przeglądów (analogicznie jak w przypadku kuchenek gazowych). Ponadto jeśli decydujemy się na kominek z otwartą komorą spalania, potrzebujemy przewodu kominowego, którym spaliny są odprowadzane na zewnątrz budynku.

fot. Lights4fun

A gdy chodzi o kominek z zamkniętą komorą spalania, wystarczy tzw. system powietrzno-spalinowy - jedna rura odprowadza opary poza dom, a drugą pobierane jest powietrze potrzebne podczas spalania gazu. Wszystko to pokazuje, że kominek gazowy jest mimo wszystko dość wymagającym rozwiązaniem, a poza tym potrafi być bardzo kosztowny. Jednak na tym z grubsza kończą się jego wady, ponieważ w codziennym użytkowaniu jest i bezpieczny, i komfortowy.

Kominek w wersji eko - biokominek

Biokominki są urządzeniami wyjątkowymi, dlatego że emitują prawdziwy ogień, a przy tym nie musimy ani niczego sprzątać, ani też martwić się spalinami. Bioetanol, który służy jako paliwo, po spaleniu pozostawia tylko parę wodną oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla (nieszkodliwe dla człowieka). Tak więc jedynym wymogiem jest właściwie działająca wentylacja w pomieszczeniu. Kominki w wersji eko można ustawiać w dowolnym miejscu w domu.

fot. Lime Lace

Do wyboru są modele montowane na stałe, np. w zabudowie, albo mobilne, które możemy swobodnie przenosić. Każdy biokominek wyposażony jest w tzw. biowkładkę - specjalny zbiornik, do którego wlewa się płynne paliwo. Sporą zaletą biokominków jest także ich efektowny design. To urządzenia nowoczesne, niekiedy futurystyczne, doskonale odnajdujące się w różnych konwencjach aranżacyjnych. A prawdziwy płomień, którym czarują, prezentuje się zjawiskowo i pomaga budować przyjemny nastrój we wnętrzu.

Autor
Elektryczny, gazowy, a może eko? Rodzaje kominków do domu
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...