W tegorocznych inspiracjach do wnętrz widzimy kilka wyraźnych kierunków. Kolory przyciągają coraz większą uwagę. Przestrzeń wypełnia się życiem i energią dobrych materiałów. Kochamy dynamiczne stylizacje. Chcemy być blisko natury - wzory i bogactwo roślin wypiera modny dotąd minimalizm. Słowem: dom żyje w naszym rytmie i pomaga nam w codziennej harmonii.
Dobre połączenie
Wybór odpowiednich kolorów zawsze był kluczowy w projektowaniu przestrzeni. To one budują harmonię, kreują styl i wyrażają nas. Ale ostatnio zachodzi drobna zmiana: dobór barw coraz częściej wynika z tego, jak one wpływają na nas.
W 2023 roku zauważamy wyraźny wzrost popularności odważnych i energetycznych palet kolorów. Śmielej łączymy różne odcienie, takie jak intensywna zieleń, soczysta żółć, odważny niebieski lub głęboki burgund. Nadajemy wnętrzom niepowtarzalny charakter. Wprowadzanie takich akcentów za pomocą kolorowych poduszek, obrazów czy dekoracyjnych elementów, pozwala odświeżyć przestrzeń bez konieczności gruntownej renowacji. Trzeba tylko zachować umiar i nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem pomysłów.
Energetyczne kolory świetnie współgrają z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień. One powoli wypierają plastik czy metal. Połączenie żywych kolorów i naturalnych materiałów podkreśla harmonijny i eklektyczny charakter nowoczesnych wnętrz. Wnętrze przestaje być tłem, a staje się towarzyszem naszej codzienności.
Jeśli dopiero urządzamy wnętrze, to wypływamy na ocean możliwości. Wtedy warto skorzystać z podpowiedzi profesjonalistów - oni poprowadzą nas przez fale inspiracji i pomysłów, na jakie z pewnością trafimy.
W miejscach takich jak Home Concept Design Park w Katowicach można nie tylko w jednym miejscu przetestować meble, tkaniny, oświetlenie, dodatki, materiały wykończeniowe od dziesiątków producentów. U nas można poradzić się kilkudziesięciu ekspertów, którzy podpowiedzą, co pasuje do naszego wnętrza. Opowiedzą o materiałach i pomogą zestawić ze sobą różne elementy wyposażenia. W połowie tego roku otworzyliśmy kilka nowych salonów, dzięki czemu Home Concept Design Park to dziś jedyne takie miejsce z kompleksową ofertą wyposażenia wnętrz na Śląsku. W blisko 30 showroomach znajdziemy bogatą ofertę pomysłów - podkreśla Krzysztof Kołaszewski, inwestor Home Concept Design Park w Katowicach.
Aleja Roździeńskiego 191 w Katowicach to adres, pod który powinni udać się wszyscy urządzający i wykańczający dom czy mieszkanie. Zakończona w tym roku rozbudowa kompleksu Home Concept Design Park przyniosła ponad 3,2 tys. metrów kwadratowych nowych inspiracji. Tuż przed wakacjami do najemców już obecnych w parku (w tym największego na Śląsku salonu Maxfliz) dołączyły nowe marki. W rozbudowanej części powstały salony Komfort Home, Mera, Dion i IWC Home. W odnowionej części parku aranżacji wnętrz swoje showroomy otworzyło GMO Studio, Bizzarto oraz Fachowiec. Natomiast w nowoczesnej pergoli zewnętrznej można poznać ofertę firmy Inteligentny Budynek. Poszukujący inspiracji w parku aranżacji wnętrz Home Concept natchnienia mogą szukać też w zrewitalizowanej Alei Kasztanowców - to zabytkowy kompleks drzew o ponad wiekowej historii. I idealne miejsce, by z natury czerpać pomysły dla swojego wnętrza.
Natura dyktuje odcienie
Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologią i naturą, rośnie popularność ziemistych i spokojnych kolorów we wnętrzach. Przywracamy do łask ciepłe odcienie ziemi, takie jak odcienie piasku, jasne beże, stonowane brązy i delikatne odcienie zieleni. Lubimy je w tkaninach, ale też i tapicerce czy na frontach mebli. Stanowią świetne tło - zwłaszcza, że te barwy do wnętrz pojawiają się razem z naturalnymi materiałami. Drewnem, kamieniem, tkaninami na tapicerkach. To także paleta najchętniej wybierana do łazienek. Potwierdzają to eksperci katowickiego salonu Maxfliz z parku aranżacji wnętrz Home Concept.
Seria Wadi z Equipe - seria płytek ceramicznych i gresowych. Szeroka paleta kolorystyczna, z bardzo trendową terakotą i neutralną czerwienią. Ceramiczne płytki mają matową bazę z pięknymi organicznymi wzorami o wybłyszczonej powierzchni.
Obecnie w naszym salonie najbardziej popularne są wszelkie odcienie ciepłych beży oraz kolory ziemi. Główną inspiracją staje się kamień: zwłaszcza piaskowce, koralowce, wapienie, często z wtrąceniami drobnego, kontrastowego żwiru czy okruchów - zauważa Wiktoria Jamioł, Visual Merchandiser w salonie Maxfliz Katowice.
Taki wybór nie dziwi - wystrój łazienki w końcu zmieniamy najrzadziej i szukamy rozwiązań uniwersalnych. Ale i w tym pomieszczeniu nie brakuje życia. Armatura jest już nie tylko chromowana i czarna, ale też dostępna w dziesiątkach różnych odcieni. To obok akcesoriów najprostszy sposób na kolor w łazience. Także ceramika, dzięki popularyzacji konglomeratów, dostępna jest w pełnej palecie kształtów, kolorów i rozmiarów.
Zmianę tonacji w łazienkowej przestrzeni dopełnia natura, która wkrada się dziś z kolei przede wszystkim poprzez faktury i wzory. Większość materiałów stosowanych w pokojach kąpielowych jest naturalnego pochodzenia. Ten charakter był dotąd jednak ukrywany. Dziś chętnie wybieramy matowe i chropowate powierzchnie na ceramice czy płytkach. Produkty, które nie ukrywają wizualnych niedoskonałości, odbieramy jako bardziej autentyczne i szczere.
Tło i bohaterowie wnętrz
Subtelne kolory tworzą przytulną i uspokajającą atmosferę. Z nimi łatwo zbudujemy idealną do relaksu i odprężenia przestrzeń. Zwłaszcza jeśli te barwy są naturalnego pochodzenia - tj. drewno jest niepomalowane, a kamień nieprzetworzony. Stanowi wtedy dobre tło dla delikatnych pasteli lub złagodzonych, ale wciąż żywych kolorów.
Oczywiście wszystko zależy też od tego, jakie wnętrze urządzamy. Pamiętajmy, by dekorować i urządzać tak, by elementy tworzyły spójną całość. Różne akcenty barwne czy materiały w odmienny sposób sprawdzą się w poszczególnych strefach domu. Na przykład, kolor niebieski jest często kojarzony ze spokojem i odprężeniem, dlatego lepiej pasuje do sypialni niż salonu. Z kolei ciepłe odcienie pomarańczowego lub czerwieni dodają energii i pobudzają pasje - jeśli je spotykamy, to najszybciej w kuchni lub jadalni.
Mocniejsze elementy coraz częściej pojawiają się we wnętrzach, ale wciąż to akcenty, a nie dominanty. Pełne kolorów i nietypowych zestawień wnętrza kojarzymy raczej z południowymi krajami - Hiszpanią czy Włochami. W polskich mieszkaniach prędzej pojawi się fotel czy sofa z tapicerką w energetycznym kolorze. Albo kawowy stolik pomalowany na czerwono czy zielono. Potwierdzają to eksperci katowickiego Home Concept.
We wnętrzach stawiamy na naturalne i spokojnie kolory w połączeniu z miękkimi liniami i organicznymi kształtami. To właśnie takie zestawienie wprowadza do domu harmonię oraz niczym niezakłócony spokój - podkreśla Marcin Błasiak, brand manager w salonie IWC oraz DION.
Powrót do przeszłości
Na popularności zyskuje paleta lekko wypalonych, wyblakłych barw vintage. Jakby przeniesiona z lat 70. czy 80. XX wieku. Przywołują nie tylko przyjemne wspomnienia z dzieciństwa, ale też dobrze wyglądają na wysokiej jakości, naturalnych materiałach. W przypadku tkanin sprawdzają się na wyrazistym splocie i nieskomplikowanych wzorach. Na drewnie - na prostych, większych powierzchniach. Są idealne do strefy dziennej czy tkanin stosowanych w sypialni.
Ponadczasowe rozwiązania we wnętrzu powodują, że salon jest idealnym miejscem, aby poczuć, jak czas zwalnia. Dopasowane do potrzeb domowników kolekcje modułowe i miękkie tkaniny sprawią, że dom stanie się miejscem wyciszenia i prawdziwego relaksu - podkreśla ekspert salonu DION.
Wnętrza inspirowane naturą to wybór na lata - będą modne również w przyszłości i nie znudzą się nam. Wzory i kolory na ścianach nie wyblakną albo nie zniszczą się, jeśli skorzystamy z dobrej jakości materiałów. Dziś możemy zastosować zamiast tapet np. płytki ceramiczne. Także w salonie, sypialni czy przedpokoju. Dzięki nowoczesnej technologii tapetowe wzory są nadrukowywane na bardzo cienkie płyty z wielką precyzją. Sam materiał w dotyku przypomina bardziej papier czy tkaninę, niż kamień. Jest od nich za to bardziej wytrzymały.
Dobrze doświetlony
Dla wielu z nas hasło "kolory we wnętrzu" w kontekście oświetlenia budzi skojarzenie z kolorem oprawy lampy czy żyrandola. Warto zwrócić uwagę na mniej oczywisty, ale bardzo ważny aspekt - barwę światła. Bo to właśnie ona ma kluczowy wpływ na atmosferę i efekt wizualny wnętrza. Potrafi dodać wyrazu i odmienić charakter pomieszczenia. Dzięki precyzyjnej kontroli intensywności i barwy oświetlenia możemy sprawić, że wypełniające wnętrze światło będzie bardziej naturalne. Nasz umysł dzięki temu poczuje się dużo lepiej, nawet w pochmurny dzień.
W przyjemnym ciepłym blasku możemy poczuć przytulność, ukoić zmysły po ciężkim dniu. Z kolei chłodne światło pobudzi nas do działania, pozwoli też odnaleźć orzeźwiający powiew nowoczesności w wielu współczesnych aranżacjach. Obecnie mamy na rynku rozwiązania, dzięki którym, kiedy tylko mamy ochotę, możemy zmienić temperaturę barwową światła w pomieszczeniu - wśród nich wyróżniają się nowoczesne i efektowne systemy oświetlenia szynowego magnetycznego - mówi Przemysław Wilkus z salonu GMO Studio, który ponad miesiąc temu zagościł katowickim Home Concept Design Parki, wzbogacając jego ofertę oświetleniową oraz meblową.
Operowanie kolorami i naturalnymi akcentami we wnętrzach w 2023 roku to niezwykle przyjemna zabawa. Mamy niemal nieskończony wybór. Od odważnych i energetycznych palet po spokojne odcienie ziemi. Od przytulnego, ciepłego drewna, przez kamienne okładziny, po wykonane z rzemieślniczą precyzją tkaniny. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest umiar, balans i świadome wykorzystanie tych możliwości. Wtedy stworzymy harmonijną i modną przestrzeń, która przyniesie nam radość i spełnienie przez wiele lat.
Więcej informacji na: homeconcept.com.pl