Jak działa kominek elektryczny?

Kominki elektryczne spełniają dokładnie taką samą rolę, jak kominki tradycyjne, a więc pięknie wyglądają, a przede wszystkim ogrzewają pomieszczenie. W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem lub gazem nie wymagają jednak zaawansowanej instalacji i profesjonalnej wentylacji. Zasada ich działania opiera się na zasysaniu chłodnego powietrza i ogrzewaniu go za pomocą grzewczej wężownicy. Następnie powietrze to jest wypychane do pomieszczenia dzięki wentylatorowi.

W rezultacie mamy w tym wypadku do czynienia z kominkami, w których nie trzeba rozpalać ognia i które pozwalają na znaczną ekonomizację czasu. Na rynku dostępne są również kominki, w których wykorzystuje się technologię podczerwieni i które są w stanie ogrzewać znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty.

Kominki wolnostojące można ulokować w dowolnym miejscu, co daje duże pole do popisu w kwestii aranżacji całego salonu. Kominki narożne pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni użytkowej, ponieważ są montowane w miejscu, w którym zazwyczaj i tak nie umieszczamy ważnych dla salonu mebli, a nawet jeśli, to nie w każdym kącie. Z kolei kominki naścienne mogą stanowić atrakcyjną ozdobę nad niską szafką czy nad sofą. 

Czy kominek elektryczny a biokominek to to samo?

Zarówno kominki elektryczne, jak i biokominki nie generują dymu ani sadzy. Jest to argument, który przemawia do wielu ludzi, którzy nie chcą mieć do czynienia z naturalnym w takich sytuacjach brudem czy zapachem. Naczelną różnicą jest to, że w biokominkach rzeczywiście płonie ogień, podczas gdy kominki elektryczne tworzą tylko imitację płomieni. Znajduje się w nich dość realistyczna mgła wodna, która jest podświetlona i której towarzyszą specjalne efekty dźwiękowe. Biokominki zasilane są biopaliwem i mogą być wbudowane, wiszące lub wolnostojące, podczas gdy w przypadku wszelkich kominków elektrycznych najważniejsze jest uwzględnienie odległości samego kominka od gniazdka. Zdarzają się sytuacje, w których kwestia ta może być sporym ograniczeniem w zakresie planowanej aranżacji salonu.

Dla wielu osób przewagę kominków elektrycznych nad biokominkami stanowi przede wszystkim wygoda użytkowania i możliwość włączenia urządzenia za pomocą pilota, ale z kolei inni cenią autentyczny ogień ponad wszystko. Z kolei biokominki mogą być droższe w utrzymaniu ze względu na szybujące w górę ceny biopaliw i, oczywiście, wymagają regularnego czyszczenia. Wybór odpowiedniego kominka powinien więc być dyktowany indywidualnymi preferencjami. Warto zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać, gdzie będzie się znajdować i czy zależy nam na tym, aby rzeczywiście płonął w nim ogień. Nie bez znaczenie pozostaje kwestia finansowa i umiejętność oszacowania średnich rachunków podczas korzystania z wybranego wariantu.

Kominek elektryczny z funkcją grzania - czy sprawdzi się w zimowe miesiące?

Kominki elektryczne z funkcją grzania i termostatem sprawdzą się bardzo dobrze w okresie zimowym, ponieważ dzięki nim można utrzymać w pomieszczeniach stałą temperaturę. Wystarczy ustawić na termostacie preferowaną temperaturę, a kominek będzie się włączał ilekroć temperatura w pomieszczeniu spadnie. Z kolei kiedy wymagany poziom zostanie osiągnięty, praca termowentylatora zostanie ustawiona automatycznie. Rozwiązanie to jest zarówno praktyczne, jak i ekologiczne, ponieważ energia będzie pobierana tylko w razie potrzeby.

W czasach, kiedy energia jest coraz droższa, a planeta domaga się bardziej ekologicznych rozwiązań, połączenie wygody i troski o środowisko stanowi wystarczający argument, aby zdecydować się na taki wariant. Dla domowników jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że mogą mieć temperaturę pod stałą kontrolą. 

Jak zamontować kominek elektryczny?

Montaż kominka wolnostojącego jest bardzo prosty i nie wymaga pomocy żadnych fachowców. Wystarczy go rozpakować, ustawić w preferowanym miejscu i podłączyć do prądu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zabudowanych kominków. W takich wypadkach kominek wymaga ścian, pomiędzy którymi się znajdzie, dostępu do prądu, a także wykończenia. Można go zabudować płytami kartonowo-gipsowymi, cegłą lub drewnem, a każdy rodzaj zabudowy zapewni pomieszczeniu nieco inny charakter.

Kominek elektryczny można zabudować również poprzez stworzenie metalowego stelaża, który powinien być przytwierdzony do ścian i podłogi oraz obłożony trwałym materiałem i tworzywem termoizolacyjnym. Wykończenie wybranymi płytkami lub innym tworzywem sprawi, że to praktyczne urządzenie stanie się również ozdobą salonu.

Czy można zamontować kominek elektryczny pod telewizorem?

Kominki elektryczne można montować wszędzie tam, gdzie według nas będą pasowały pod względem estetycznym oraz praktycznym. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się kominki narożne czy wolnostojące, które można postawić w dowolnym miejscu. Te ostatnie dają wielkie pole do popisu również w pomieszczeniach o dużym metrażu. Takie połączenie może inspirować do zupełnie nietuzinkowych rozwiązań w zakresie aranżacji i planowania przestrzeni.

Warto jednak pamiętać o tym, że kominek elektryczny powinien znajdować się co najmniej pięćdziesiąt centymetrów od telewizora lub innych sprzętów elektronicznych, które źle znoszą kontakt ze zbyt wysoką temperaturą. W przypadku umieszczania kominka i telewizora na jednej ścianie, najlepiej będą się prezentowały, jeśli będą miały podobną obudowę i wymiary, ponieważ wówczas ściana będzie prezentowała się harmonijnie.