Byłoby idealnie mieć podłogę zgodną z trendami, ale jednocześnie ponadczasową i pasującą do wnętrza. Z pewnością nie zawiedziemy się na drewnie, ale kwestia wykończenia i koloru może budzić wątpliwości. Czy nadal są modne bardzo ciemne podłogi z drewna egzotycznego? Czy rodzime gatunki powinny być olejowane, czy może raczej lakierowane na wysoki połysk?
Podłogi drewniane
Podłogi drewniane są wciąż modne i najchętniej kupowane. Chodzi nie tylko o niezaprzeczalne walory estetyczne i użytkowe, ale też o naturalność i wszechstronność tego materiału. Podłoga drewniana jest piękna i przyjemnie ciepła w dotyku, funkcjonalna i wytrzymała. Choć dostęp do podłóg z drewna egzotycznego jest prostszy niż kiedykolwiek, w naszych domach króluje dąb i inne rodzime gatunki.
Podłogę dębową cenimy ze względu na trwałość i elegancję. Chętnie wybieramy też jesion i buk - najtwardsze gatunki europejskie, a także jasny klon i wiąz o charakterystycznym usłojeniu. Ogromne możliwości barwienia i obróbki pozwalają osiągać najróżniejsze efekty. Jasny dąb może udawać wenge, a nowiutkie deski - te pozyskane ze stuletniej stodoły.
Podłoga Dąb Balsamico Grande z kolekcji Smaki Życia o kasztanowym zabarwieniu, drewniana deska trójwarstwowa pokryta lakierem UV, dąb 1-lamelowy, wym.: 18 x 220 x 1,4 cm, BARLINEK, 204 zł/m² | Drewniana deska trójwarstwowa Dąb Coconut Piccolo z kolekcji Smaki Życia, pokryta naturalnym olejem oksydacyjnym, oryginalny wygląd zawdzięcza procesom szczotkowania oraz fazowania, nadającym jej lekko postarzany charakter, wym.: 13 x 100 x 1,4 cm, BARLINEK, 174 zł/m² |
Obróbka termiczna, czyli termowanie (poddawanie drewna temperaturze ok. 200°C) sprawia, że drewno częściowo się zwęgla, ale też utwardza, staje się mniej podatne na rozsychanie i pęcznienie oraz zmienia kolor na ciemniejszy. Szczotkowanie uwypukla naturalny rysunek słojów oraz fakturę.
Wędzenie polega na poddawaniu drewna działaniu amoniaku w wysokiej temperaturze, proces ten nie zmienia właściwości fizycznych drewna, a jedynie kolor (większość producentów stosuje metody barwiące drewno powierzchniowo, dlatego cyklinowanie może odsłonić jego jaśniejsze warstwy). Bielenie natomiast to gruntowanie drewna specjalnym białym lakierem i zabezpieczanie go lakierem nawierzchniowym (uwaga, wytwórcy często stosują jedynie biały lakier nawierzchniowy, który po pewnym czasie się ściera!).
Podłogi korkowe
Podłogi korkowe uważane są za ciche, trwałe i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Całkowicie naturalne, pozyskiwane z rosnącego w niewielu regionach świata dębu korkowego. Korek jest zawsze miły i ciepły w dotyku. Ma niezwykłe właściwości izolacyjne - dzięki temu pozostaje ciepły zimą czy jesienią, a podczas upałów przyjemnie chłodny. Jest też stosunkowo miękki i elastyczny, co ma zbawienny wpływ na kręgosłup i stawy użytkowników takiej podłogi.
To także materiał antystatyczny (nie przyciąga i nie pochłania kurzu), dlatego podłogi korkowe są idealne dla alergików i astmatyków. Co ciekawe, korek wcale nie musi wyglądać jak… korek. Dzięki kolorowym lakierom i specjalnym powłokom, trudno odgadnąć jego prawdziwe ja.
Podłogi z korka zabezpieczane są warstwą wysokiej jakości lakieru poliuretanowego lub winylu, dzięki czemu są odporne na ścieranie i zarysowania. Są też łatwe do utrzymania w czystości - wystarczy je odkurzać i od czasu do czasu przemywać wilgotną szmatką z użyciem środków pielęgnujących.