A jednak po żadnej z tych podłóg nie chodzi się z taką przyjemnością jak po prawdziwym drewnie, żadna nie jest tak ciepła i przyjemna w dotyku. No i żadna nie poddaje się tak łatwo renowacji.
Szukając posadzki na lata warto zastanowić się nad drewnem, ma bowiem niezaprzeczalne zalety. To materiał, który łatwo naprawić - zarówno miejscowo, jak i na całej powierzchni. Może być wykończony lakierem, woskiem lub olejem. Jest naturalny i trwały.
Dopóki na rynku był dostępny tylko tradycyjny surowy parkiet, podkreślało się poważną wadę drewnianych podłóg - pracochłonne układanie, konieczność cyklinowania i lakierowania w pomieszczeniu. Trzeba też czekać, by lakier dobrze wysechł, a w związku z tym przez kilka dni nie można po podłodze chodzić. Odkąd jednak pojawiły się nowoczesne parkiety, ta wada zniknęła.
Parkiet lub deski nowej generacji są przygotowane do ułożenia i wykończone już na etapie produkcji. Układa się je bardzo szybko i, co istotne, można po nich chodzić tu po montażu. Dlatego zwolennicy drewnianych podłóg najchętniej wybierają tę nowoczesną wersję, zwaną między innymi deską trójwarstwową, finish parkietem, panelami drewnianymi, parkietem nowej generacji.
Dobrze wybrane podłogi drewniane
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, wybierzmy gatunek drewna, który nam się podoba i który będzie pasował do wystroju mieszkania. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy wybrane drewno ma odpowiednią twardość i nie zniszczy się za szybko.
Na koniec wybieramy rodzaj wykończenia - lakier, olej lub wosk. Pamiętajmy, że preparaty wykończeniowe wzmacniają właściwości drewna, ale nie zmieniają ich. Dla nas, jako użytkowników, oznacza to, że lakierując miękkie sosnowe drewno, nie uzyskamy bardzo wytrzymałej, odpornej podłogi. Dlatego najważniejszy jest wybór gatunku, a tym samym twardości drewna.
Drewno na podłogę - twarde, czyli odporne
Każdy gatunek drewna ma swoją klasę twardości, która wiąże się z jego odpornością na ścieranie. Obie te cechy kwalifikują podłogę do określonego pomieszczenia, na przykład do sypialni, kuchni, korytarza czy pokoju dziecięcego. Klasa I to miękkie drewno, nie nadające się na podłogi. Klasa II oznacza średnią twardość, jaką mają na przykład sosna lub klon (polecane jedynie do sypialni).
Klasę III ma twarde drewno, na przykład czereśnia, dąb, sapella, buk, wenge, jesion, przeznaczone do pokoju dziennego, ale zdające też egzamin w korytarzu. Szukając bardzo twardego drewna, które będzie odpowiednie do miejsc intensywnie eksploatowanych, nawet biur czy sklepów, szukajmy klasy IV, którą mają między innymi orzech, tali, merbau, jatoba.
Podłogi drewniane - jak zabezpieczyć?
Kiedy już wiemy, jaki gatunek drewna powinien znaleźć się w naszym mieszkaniu, wybierzmy rodzaj wykończenia. Mamy do wyboru trzy podstawowe preparaty zabezpieczające - lakier, olej i wosk. Najbardziej popularny jest lakier, głównie dzięki temu, że zabezpieczone nim podłogi drewniane łatwo utrzymać w czystości - wystarczy mop zwilżony wodą z delikatnym detergentem. Nie wchłaniają wody i nie przyjmują plam.
Fabrycznie wykończone panele drewniane mają nawet siedem warstw lakieru odpornego na promienie UV i ścieranie. Wadą podłóg lakierowanych jest fakt, że nie można ich naprawiać punktowo, ponieważ byłoby to widoczne.
Olejowane podłogi mają wielu zwolenników. Drewno wygląda naturalnie, jego powierzchnia jest matowa, z ładnie wyeksponowanym usłojeniem. Olej nie tworzy powłoki, która mogłaby popękać, lecz wnika w strukturę drewna, nie zatykając przy tym porów. Dzięki temu woda nie wnika w drewno, podłoga jest antystatyczna i odporna na ścieranie.
Zwolennicy podkreślają, że nic tak jak olej nie podkreśla urody drewna. Przeciwnicy zaś zwracają uwagę na pracochłonność utrzymania takiej posadzki w dobrym stanie. Raz w miesiącu trzeba ją czyścić i pokrywać specjalnym preparatem. Dość łatwo powstają na niej plamy i zacieki. Aczkolwiek przewaga oleju nad lakierem jest taka, że podłogę olejowaną można odnowić miejscowo - zeszlifować i pokryć nową warstwą oleju.
Najrzadziej stosuje się wosk do wykańczania podłóg. Tworzy on na powierzchni cienką półmatową powłokę, ale - w przeciwieństwie do oleju - zamyka jego pory. Dlatego podłoga woskowana jest dość śliska i mało odporna na zaplamienia (nawet niewielkie zachlapanie powoduje pojawienie się jasnych plam).
Podłogi drewniane - renowacja
Każdą podłogę drewnianą można odnowić. Nawet gotowe, fabrycznie wykończone parkiety nowej generacji można cyklinować i zabezpieczyć ponownie. Choć należy zwrócić uwagę, ile maksymalnie takich renowacji zaleca producent, biorąc pod uwagę grubość wierzchniej warstwy drewna.