A jednak po żadnej z tych podłóg nie chodzi się z taką przyjemnością jak po prawdziwym drewnie, żadna nie jest tak ciepła i przyjemna w dotyku. No i żadna nie poddaje się tak łatwo renowacji.

Szukając posadzki na lata warto zastanowić się nad drewnem, ma bowiem niezaprzeczalne zalety. To materiał, który łatwo naprawić - zarówno miejscowo, jak i na całej powierzchni. Może być wykończony lakierem, woskiem lub olejem. Jest naturalny i trwały.

Deska jesionowa Jesion Thermo Koniak Deska dębowa Baltic Wood Dębowa opalana podłoga Baltic Wood Jesionowa podłoga Baltic Wood
Deska jesionowa Jesion Thermo Koniak, lakierowana, wym.: 1200 x 140 mm, FINISHPARKIET, od 200 zł/szt. Deska dębowa Dąb Choc & Choc, przyciemniona bejcą, szczotkowana, lakier półmatowy, wym.: od 1080 x 182 mm, BALTIC WOOD,
od 208 zł/m²
Dębowa opalana podłoga Dąb Cocoa Blend, szczotkowana, lakierowana, wym.: od 1080 x 148 mm, BALTIC WOOD,
od ok. 297 zł/m²
Jesionowa podłoga Jesion Mocca Light 1R, opalana, szczotkowana, lakier matowy, wym.: od 1080 x 148 mm, BALTIC WOOD,
od ok. 297 zł/m²

Dopóki na rynku był dostępny tylko tradycyjny surowy parkiet, podkreślało się poważną wadę drewnianych podłóg - pracochłonne układanie, konieczność cyklinowania i lakierowania w pomieszczeniu. Trzeba też czekać, by lakier dobrze wysechł, a w związku z tym przez kilka dni nie można po podłodze chodzić. Odkąd jednak pojawiły się nowoczesne parkiety, ta wada zniknęła.

Parkiet lub deski nowej generacji są przygotowane do ułożenia i wykończone już na etapie produkcji. Układa się je bardzo szybko i, co istotne, można po nich chodzić tu po montażu. Dlatego zwolennicy drewnianych podłóg najchętniej wybierają tę nowoczesną wersję, zwaną między innymi deską trójwarstwową, finish parkietem, panelami drewnianymi, parkietem nowej generacji.

Wykończony parkiet z drewna teakowego Dom Korkowy Palisandrowy parkiet Dom Korkowy
Wykończony parkiet z drewna teakowego. Może być stosowany nie tylko w pokojach, ale i w łazienkach i kuchniach, wym.: 1220 x 120 mm, Ipowood, DOM KORKOWY, 259 zł/m² Palisandrowy parkiet nowej generacji, lakierowany, wym.: 1220 x 120 mm, Ipowood, DOM KORKOWY,
230 zł/m²

Dobrze wybrane podłogi drewniane

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, wybierzmy gatunek drewna, który nam się podoba i który będzie pasował do wystroju mieszkania. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy wybrane drewno ma odpowiednią twardość i nie zniszczy się za szybko.

Na koniec wybieramy rodzaj wykończenia - lakier, olej lub wosk. Pamiętajmy, że preparaty wykończeniowe wzmacniają właściwości drewna, ale nie zmieniają ich. Dla nas, jako użytkowników, oznacza to, że lakierując miękkie sosnowe drewno, nie uzyskamy bardzo wytrzymałej, odpornej podłogi. Dlatego najważniejszy jest wybór gatunku, a tym samym twardości drewna.

Nowoczesny parkiet z drewna bambusowego Dom Korkowy Parkiet nowej generacji Barlinek
Nowoczesny parkiet z drewna bambusowego. Bambus skręcany o karmelowym odcieniu, wym.: 32-1220 x 96 mm, Ipowood, DOM KORKOWY, 139 zł/m² Parkiet nowej generacji z kolekcji Places Portobello, drewno merbau zabezpieczone matowym lakierem, wym.: 900 x 90 mm, BARLINEK, 236 zł/m²

Drewno na podłogę - twarde, czyli odporne

Każdy gatunek drewna ma swoją klasę twardości, która wiąże się z jego odpornością na ścieranie. Obie te cechy kwalifikują podłogę do określonego pomieszczenia, na przykład do sypialni, kuchni, korytarza czy pokoju dziecięcego. Klasa I to miękkie drewno, nie nadające się na podłogi. Klasa II oznacza średnią twardość, jaką mają na przykład sosna lub klon (polecane jedynie do sypialni).

Klasę III ma twarde drewno, na przykład czereśnia, dąb, sapella, buk, wenge, jesion, przeznaczone do pokoju dziennego, ale zdające też egzamin w korytarzu. Szukając bardzo twardego drewna, które będzie odpowiednie do miejsc intensywnie eksploatowanych, nawet biur czy sklepów, szukajmy klasy IV, którą mają między innymi orzech, tali, merbau, jatoba.

Deski podłogowe DLH Poland Deska dębowa Dekorian Parkiet nowej generacji Barlinek
Deski podłogowe z litego drewna teakowego iFLOOR Teak, lakierowane,
wym.: 1220 x 90 mm, DLH POLAND,
od 212 zł/m²
Deska dębowa z kolekcji Traditional, szczotkowana, olejowana, wym.: 2400 x 180 mm, Nobi Floor, DEKORIAN,
od ok. 240 zł/m²
Parkiet nowej generacji z kolekcji Places Wall Street, dąb pokryty białym matowym lakierem, wym.: 900 x 90 mm, BARLINEK, 227 zł/m²

Podłogi drewniane - jak zabezpieczyć?

Kiedy już wiemy, jaki gatunek drewna powinien znaleźć się w naszym mieszkaniu, wybierzmy rodzaj wykończenia. Mamy do wyboru trzy podstawowe preparaty zabezpieczające - lakier, olej i wosk. Najbardziej popularny jest lakier, głównie dzięki temu, że zabezpieczone nim podłogi drewniane łatwo utrzymać w czystości - wystarczy mop zwilżony wodą z delikatnym detergentem. Nie wchłaniają wody i nie przyjmują plam.

Fabrycznie wykończone panele drewniane mają nawet siedem warstw lakieru odpornego na promienie UV i ścieranie. Wadą podłóg lakierowanych jest fakt, że nie można ich naprawiać punktowo, ponieważ byłoby to widoczne.

Olejowane podłogi mają wielu zwolenników. Drewno wygląda naturalnie, jego powierzchnia jest matowa, z ładnie wyeksponowanym usłojeniem. Olej nie tworzy powłoki, która mogłaby popękać, lecz wnika w strukturę drewna, nie zatykając przy tym porów. Dzięki temu woda nie wnika w drewno, podłoga jest antystatyczna i odporna na ścieranie.

Deski podłogowe DLH Poland Deska barlinecka Balsamico Grande Deska barlinecka Cherry Chocolate Doppio
Deski podłogowe z drewna wenge, kolekcja iFLOOR Wenge Style, wym.: 1200 x 60 mm, DLH POLAND,
od 278 zł/m²
Deska barlinecka Balsamico Grande, dąb barwiony, zabezpieczony matowym lakierem UV, wym.: 2200 x 180 mm, BARLINEK, 204 zł/m² Deska barlinecka Cherry Chocolate Doppio, drewno dębowe szczotkowane, barwione, zabezpieczone matowym lakierem UV, wym.: 2200 x 180 mm, BARLINEK, 159 zł/m²

Zwolennicy podkreślają, że nic tak jak olej nie podkreśla urody drewna. Przeciwnicy zaś zwracają uwagę na pracochłonność utrzymania takiej posadzki w dobrym stanie. Raz w miesiącu trzeba ją czyścić i pokrywać specjalnym preparatem. Dość łatwo powstają na niej plamy i zacieki. Aczkolwiek przewaga oleju nad lakierem jest taka, że podłogę olejowaną można odnowić miejscowo - zeszlifować i pokryć nową warstwą oleju.

Najrzadziej stosuje się wosk do wykańczania podłóg. Tworzy on na powierzchni cienką półmatową powłokę, ale - w przeciwieństwie do oleju - zamyka jego pory. Dlatego podłoga woskowana jest dość śliska i mało odporna na zaplamienia (nawet niewielkie zachlapanie powoduje pojawienie się jasnych plam).

Podłogi drewniane - renowacja

Każdą podłogę drewnianą można odnowić. Nawet gotowe, fabrycznie wykończone parkiety nowej generacji można cyklinować i zabezpieczyć ponownie. Choć należy zwrócić uwagę, ile maksymalnie takich renowacji zaleca producent, biorąc pod uwagę grubość wierzchniej warstwy drewna.