Drewniana podłoga to doskonały wybór dla osób ceniących klasyczne rozwiązania, jakość i trwałość. Panele podłogowe są efektowne i łatwe w pielęgnacji. Obydwa rodzaje podłóg są oferowane w szerokiej gamie wzorów i odcieni. Co zatem wybrać?

Drewno, czyli klasyczna drewniana podłoga

Podłogi drewniane mogą mieć formę deski, parkietu, mozaiki czy drewnianego bruku. Odpowiedni dobór drewna do pomieszczenia to podstawowy krok przy zakupie. Gatunki egzotyczne bogate w oleje chroniące przed wilgocią poleca się do łazienek (teak i iroko) i kuchni (jatoba i badi). Gatunki twarde - merbau, doussie, bambus, ipe, jatoba - kładzie się w przedpokojach i na klatkach schodowych. Do pokoi nadaje się bardzo wiele gatunków, a więc mamy spory wybór. Do pomieszczeń słabo doświetlonych dobrym wyborem będzie jasna podłoga - z brzozy, sosny, rozbielonego dębu i jesionu.

Panele Dąb Pacyfik z kolekcji Largo Quick Step Deska trójwarstwowa Banana Song Barlinek Panele Dąb Northland KOMFORT
Panele Dąb Pacyfik z kolekcji Largo to jedne z najdłuższych i najszerszych desek z fugą na krawędziach stylistycznie dopasowanymi do wzoru drewna; wymiary: długość 2050 mm, szerokość 205 mm, grubość 9,5 mm, QUICK STEP, od 149 zł/mkw Deska trójwarstwowa Banana Song z kolekcji Smaki życia tworzy elegancką podłogę dębową o subtelnym kremowym odcieniu; wyraźna struktura drewna uzyskana poprzez szczotkowanie, a krawędzie desek podkreślone 4-stronną fazą; pokryta lakierem matowym; wymiary: długość 2200 mm, szerokość 180 mm, grubość 14 mm; BARLINEK, NOWOŚĆ Panele Dąb Northland idealnie pasujących do wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim; dostępne odcienie bieli, szarości i beżu; KOMFORT; od 19,95 zł/mkw NOWOŚĆ

W pomieszczeniach większych, jasnych - egzotyczne ciemne drewno. Na posadzki z ogrzewaniem podłogowym trzeba wybrać takie drewno, które w niewielkim stopniu zmienia swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, czyli merbau, iroko, doussie, teak, dąb czy jesion. Twardość drewna określa się współczynnikiem Brinella (BHN) - im wyższy, tym drewno jest bardziej odporne na uderzenia i zarysowania.

Choć nie ma dwóch identycznych elementów naturalnej drewnianej posadzki to wygląd drewna, jednolitość barwy, wielkość i ilość sęków, usłojenie są ujęte w odpowiednie klasy. Najwyższa I klasa charakteryzuje się jednolitą barwą, równomiernym, prostoliniowym usłojeniem z małą ilością sęków o średnicy mniejszej niż 3 mm. Niższe klasy (III-V) świadczą o dużej różnicy w barwie elementów i większa ilość słoi oraz sęków.

Deska podłogowa Dąb Cerkiewny LĄCCY Trzywarstwowa Deska Barlinecka Dąb Ivory Podłoga Wenge Elegance Baltic Wood
Deska podłogowa Dąb Cerkiewny olejowana olejami UV, lekkie podbarwienie podkreśla usłojenie; podłoga może być lakierowana; dostępne odcienie: dąb bielony, naturalny, ciemnobrązowy, toffi i czarny; szerokość 120 - 240 mm; grubość 15 i 20 mm; ŁĄCCY; od 135 zł/ mkw. Trzywarstwowa Deska Barlinecka Dąb Ivory to naturalna podłoga szczotkowana, uszlachetniona białym olejem oksydacyjnym; krawędzie desek zaznaczone czterostronną fazą; wymiary 180 x 2200 mm; BARLINEK; od 219 zł/mkw Podłoga Wenge Elegance 1R z Elite Line Nature Collection - drewno o głębokiej ciemnoczekoladowej barwie z żółtymi akcentami; powierzchnia cechuje się wyraźnie zaznaczoną strukturą i charakterystycznymi dla wenge małymi sękami; wymiary deski Premium Size: długość 2200 mm, szerokość 182 mm, grubość 14 m; Baltic Wood; ok. 549 zł/mkw

Aby podłoga była trwała i estetyczna, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej stosuje się lakier akrylowy, który podkreśla naturalny wygląd drewna i pozwala na użytkowanie podłogi bez renowacji przez 7-13 lat. Poleca się również zabezpieczenie podłogi olejem naturalnym. Zabieg ten podkreśla strukturę drewna, a regularnie konserwowana posadzka (woskiem co 6-12 miesięcy) z czasem staje się wodoodporna.

Podłoga Bambus prasowany szczotkowany olejowany karbon VOX Podłoga z drewna teak DLH
Podłoga Bambus prasowany szczotkowany olejowany karbon, jest gwarancją nadania doskonałego klimatu takim pomieszczeniom jak: pokój gościnny, salon czy sypialnia; wymiary: długość 1830 mm, szerokość 125 mm, grubość 14 mm; producent: Globalwood; dystrybucja: Drzwi i podłogi VOX; ok. 165,95 zł/m kw. Podłoga z drewna teak, które dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków jest trwałe i stabilne wymiarowo; polecane w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej; DLH; od 199 zł/mkw.

Panele podłogowe - drewniane i laminowane

Na rynku dostępne są panele drewniane i laminowane. Drewniane są rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć w domu posadzkę drewnianą ułożoną w ekspresowym tempie. Panele podłogowe składają się z kilku warstw naturalnego drewna - wierzchnia to wysokogatunkowe drewno o grubości 2-4 mm; środkowa to listewki ułożone prostopadle w stosunku do słojów warstwy górnej; dolna to niskogatunkowe drewno lub okleina drewniana o grubości do 3,5 mm. Są odporne na odkształcanie, rozsychanie się poszczególnych elementów pod wpływem zmiany wilgotności i temperatury. Panele drewniane kupuje się gotowe do ułożenia, zabezpieczone lakierami lub woskiem.

Podłoga Kambala Elegance Baltic Wood Podłoga Sapelle Elegance 3R z kolekcji Style Line Nature Baltic Wood Dąb Montana to bielona podłoga KOPP Dąb Montana podłoga KOPP
Podłoga Kambala Elegance 3R z kolekcji Style Line Nature z 3-rzędową klepką cechuje się charakterystycznymi dla kambali małymi zdrowymi sękami; mogą występować ślady soli mineralnych; drewno o dużej zmienności barw: od jasnożółtej do ciemnobrązowej; wymiary deski Premium Size: długość 2200 mm, szerokość 182 mm, grubość 14 m; Baltic Wood; ok. 169 zł/mkw Podłoga Sapelle Elegance 3R z kolekcji Style Line Nature z 3-rzędową klepką; drewno o ciemnoczekoladowej barwie; powierzchnia cechuje się drewnem w odcieniach od bladożółtych do białych oraz charakterystycznymi dla sapelle małymi sękami; wymiary deski Premium Size: długość 2200 mm, szerokość 182 mm, grubość 14 m; Baltic Wood; ok. 145 zł/mkw Dąb Montana to bielona podłoga dostępna w formie desek litych lub wielowarstwowych, które mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym; wykończenie powierzchni lakierem lub woskiem twardym olejnym, KOPP, od ok. 180 zł/mkw

Z kolei panele laminowane są wykonane z płyty HDF, MDF lub wiórowej. Spodnia warstwa to laminat chroniący przed wilgocią. Wierzchnia warstwa (overlay) to laminat z nadrukiem o różnorodnych wzorach i kolorystyce. Może imitować kamienie, drewno naturalne, postarzane lub rustykalne, płytki ceramiczne.

Laminat jest chemicznie obojętny i całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Co ważne, jest odporny na działanie światła, na wgniecenia, ścieranie, powstawanie plam. A jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania przy przesuwaniu mebli, ścieranie w ciągach komunikacyjnych - jest trwalszy niż miękkie drewno.

Podłoga z litego drewna merbau DLH Panele podłogowe z litych desek VOX
Podłoga z litego drewna merbau jest twarda, odporna na uszkodzenia, a ryzyko zsychania i pojawiania się szczelinek jest niewielkie; dostępne surowe i lakierowane w cenie; DLH; od 99 zł/mkw Panele podłogowe z litych desek Perspective UF 915 AC4 Dąb Biały Satynowy z kolekcji Quick Step Perspective UF są 25-letnią gwarancją. Dystrybucja: Drzwi I podłogi VOX; 119,95zł/mkw

Panele mają różne klasy ścieralności - od AC6 do AC1. Najwyższą odporność na ścieranie mają te AC1, ale klasy AC3 jest wystarczająca do użytku domowego. Oznaczone są również klasy użyteczności paneli. Im wyższa klasa, tym bardziej intensywnie może być użytkowana podłoga. Do pomieszczeń mieszkalnych stosuje się panele o numerach 21 (raczej do sypialni), 22 i 23 (nadają się np. do przedpokoju). Zależy to od grubości panelu. Dobry i trwały produkt powinien mieć 7-8 mm grubości.

Warto też zwrócić uwagę czy ma system wyciszający, czy jest antystatyczny, czy ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne. Panele laminowane mają takie systemy łączenia, które pozwalają na ułożenie podłogi nawet samodzielnie w ciągu jednego dnia. Nie wymagają lakierowania ani cyklinowania, a ich pielęgnacja jest banalnie prosta - przeciera się je wilgotną ściereczką.