Najbardziej lubiane w polskich domach są farby. I nic w tym dziwnego, bo pomalować ściany można samodzielnie, koszt nie jest bardzo duży, a zmiana kolorystyki nie stanowi problemu i nie wiąże się z poważnymi pracami.
Drugim popularnym sposobem wykończenia jest tapetowanie, aczkolwiek ono wymaga więcej zachodu i na ogół zatrudnienia fachowca. Ładne, równiutkie położenie tapety nie jest wbrew pozorom łatwe, a jej zmiana pociąga konieczność zerwania starej warstwy, oczyszczenia i wyrównania powierzchni. Producenci oferują jednak sporo więcej możliwości ciekawego wykończenia ścian. Choćby nowoczesne farby dające rozmaite struktury lub efekty specjalne, okładziny kamienne, a nawet panele w wersji 3D.
Malowanie ścian - klasyczny sposób na odświeżenie wnętrza
Decydując się na ten sposób wykończenia ścian, warto dobrze wybrać rodzaj farby. Jeśli chcemy pomalować przedpokój czy pokój dziecięcy, z pewnością należy kupić farby, które dają powłokę nie tylko odporną na mycie, ale i na szorowanie. Taka informacja znajduje się na etykiecie opakowania. Ważna jest też ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia receptura, której potwierdzeniem są międzynarodowe certyfikaty oraz rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farba nie powinna też zawierać rozpuszczalników organicznych (oznaczenie: zero LZO).
Malowanie ścian jest z pewnością najlepszym sposobem, dla osób, które lubią częste zmiany aranżacji i kolorystyki. Żadne inne wykończenie nie jest tak proste do zmiany jak farba.
Tapetowanie ścian - jaką tapetę wybrać?
By osiągnąć naprawdę dobry efekt, trzeba wybrać odpowiednią tapetę. Jeżeli podłoże nie jest idealnie równe, to najlepiej, by okładzina była nieco grubsza, np. akrylowa lub winylowa. W akrylowych spodnia warstwa jest z papieru, a wierzchnia z pianki akrylowej. Nie są odporne na wilgoć, więc nie nadają się do kuchni i łazienek. W tych pomieszczeniach można kłaść wodoodporne tapety winylowe z wierzchnią warstwą z płaskiego lub spienionego winylu. Te ostatnie bardzo dobrze maskują nierówności ścian.
Są też tapety, które można malować - to wersje papierowe. Najlepiej wybrać te wykonane z kilku warstw papieru, gdyż jednowarstwowe są na tyle cienkie, że nadają się tylko na bardzo równe podłoża. Można również kupić papierowe tapety zmywalne, które nie boją się mycia na mokro.
Najbardziej ekskluzywne są tapety z tkanin - lnu, jedwabiu, bawełny, wełny czy włókien syntetycznych. Ich warstwę spodnią stanowi papier łączony z flizeliną, wierzchnia to tkanina. Są luksusowe, niezwykle efektowne, ale i delikatne, więc poleca się je na ściany sypialni i pokoi dziennych.
Efekty specjalne na ścianach
Połyskująca ściana, kolor z metalizującymi drobinkami, delikatna struktura, efekt postarzania czy aksamitna faktura... To wszystko można osiągnąć stosując specjalne farby przeznaczone do dekoracji ścian wewnętrznych i detali architektonicznych.
Efekt zależy od wyboru preparatu, metody jego aplikacji i użytego narzędzia (wałek, pędzel, gąbka, szmatka itp.). Powierzchnie pomalowane farbami dekoratorskimi mogą też imitować drewno czy kamień, surowe mury czy spękane tynki.
Kamień na ścianie - do jakich wnętrz pasuje?
Modnym wykończeniem ścian są kamienie, cegły, a nawet płytki klinkierowe. To materiały powszechnie stosowane na zewnątrz, ale stają się coraz powszechniejsze w mieszkaniach. Wprowadzają bowiem klimat śródziemnomorskich domów, kojarzą się z podróżami, wakacjami.
W starych kamienicach autentyczne ceglane ściany są specjalnie odsłaniane, by wyeksponować formę i kolor cegły, zaaranżować wnętrze z charakterem. Tam, gdzie nie ma takich możliwości, kładzie się cegły jako rodzaj wykończenia surowej ściany. Podobnie stosuje się kamienie dekoracyjne czy płytki klinkierowe. Układa się je niczym glazurę.
Warto pamiętać, że kamienne i ceglane ściany wymagają przestrzeni. W małych pokojach mogą przytłoczyć optycznie i stać się jedynym ważnym punktem aranżacji. Natomiast doskonale zdają egzamin we wnętrzach loftowych, postindustrialnych, wysokich i przestronnych.
Panele ścienne 3D - czy warto nimi udekorować wnętrze?
Nowością na rynku są panele ścienne z efektem 3D. Można za ich pomocą stworzyć na ścianie bardzo ciekawe aranżacje w różnych kształtach i kolorach. Jednak najciekawsze efekty uzyskamy, odpowiednio je podświetlając. Trójwymiarowe panele ścienne mogą być wykonane ze specjalnie przygotowanej płyty gipsowej, albo z elastycznej pianki poliuretanowej. Te ostatnie w dotyku przypominają aksamit. Poza tym mają bardzo dobre właściwości wygłuszające. To dobry pomysł na oryginalną ścianę w pokoju, na zagłówek łóżka czy aranżację aneksu wypoczynkowego.